Nie tylko firmy potrzebują więcej czasu na przepisy o sygnalistach

Prawo pracy Prawo unijne

Organizacje społeczne, które podpisały się pod stanowiskiem w sprawie projektu ustawy o sygnalistach, spotykają się dziś w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by rozmawiać o projekcie – dowiedział się serwis Prawo.pl. Na razie nie wiadomo czy resort przystanie na przeprowadzenie konsultacji publicznych i czy zgodzi się na wykorzystanie projektu społecznego. Prawnicy zwracają uwagę na krótkie vacatio legis, które sprawi, że mało który pracodawca wprowadzi procedury na czas. Problemy będą miały też organy publiczne i samorządy.

24.01.2024

Ochrona sygnalistów to przede wszystkim realizacja prawa do swobody wypowiedzi

Prawo pracy Prawo unijne

Najnowszy projekt ustawy o sygnalistach to niepoprawiony, a tylko przypudrowany projekt PiS, który powiela jego najgorsze wady – mówi dr hab. Grzegorz Makowski. Jego zdaniem nie powinniśmy poprzestawać na poziomie dyrektywy, która określa minimum. Chociażby z uwagi na ochronę osób zgłaszających nadużycia o charakterze korupcyjnym. Powinniśmy zastanowić się, jak najlepiej w naszych realiach krajowych te unijne przepisy wdrożyć.

22.01.2024

Warecka: Mowa nienawiści może już w Polsce być ukarana

Prawo karne Prawo rodzinne Prawo unijne

Za prezentowanie homofobicznych treści zostali już ukarani kierowcy samochodów z takimi hasłami, a ostatnio także organizator tej akcji. To stwarza szansę na upowszechnienie się w Polsce strasburskiej linii orzeczniczej pozwalającej na karanie za mowę nienawiści - twierdzi Katarzyna Warecka, adwokat, pełnomocniczka oskarżycieli prywatnych w sprawie przeciwko organizatorom akcji "homofobusów".

20.01.2024

Odsuwa się groźba zawieszenia Polski w prawach członka UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska oczekuje konkretnych propozycji i projektów ustaw, nawet jeśli istnieje groźba weta prezydenta – wynika ze spotkania ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Realizacja kamieni milowych jest warunkiem przyznania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, co zbliża nasz kraj do powrotu na tory praworządności.

19.01.2024

Debata: Jak firmy mają prawidłowo raportować informacje w zakresie ESG?

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne ESG

Co zmienia dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i jak firmy mogą przygotować się na zmiany w raportowaniu ESG? Jakie podmioty będą musiały przygotować się na nowe obowiązki? Jakie zmiany szykuje Unia Europejska w zakresie definicji greenwashingu i jak rzetelnie informować o ekologiczności swojego produktu? To tylko niektóre tematy, o których będą dyskutować eksperci w trakcie kolejnej debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 24 stycznia br.

19.01.2024

TSUE: Pracownik ma prawo do ekwiwalentu, jeśli przed wypowiedzeniem nie wykorzystał urlopu

Prawo pracy Prawo unijne

Pracownik, który nie mógł wykorzystać wszystkich dni corocznego płatnego urlopu przed złożeniem wypowiedzenia ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Państwa członkowskie nie mogą powoływać się na względy związane z ograniczaniem wydatków publicznych, aby ograniczać to prawo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

19.01.2024

Ruszyły wypłaty środków z KPO

Finanse Prawo unijne

Ruszyły wypłaty środków z KPO na: nowe miejsca w żłobkach, modernizację MŚP w rolnictwie, termomodernizację mieszkań oraz komputery dla szkół. Do beneficjentów trafi ponad 332 mln zł. Pieniądze te pochodzą z 5 mld euro zaliczki, jaka pod koniec grudnia wpłynęła do Polski z programu REPowerEU, w ramach KPO.

18.01.2024

Parlament Europejski zagłosował za walką z "ekościemą"

Środowisko Prawo unijne

Parlament Europejski zatwierdził przyjęcie dyrektywy wzmacniającej pozycję konsumentów, zakazującą twierdzeń wprowadzających w błąd i „greenwashingu”. Oznacza to początek dużych zmian w etykietowaniu i oznaczaniu produktów. Twierdzenia typu "dobry dla środowiska" będą bowiem musiały być potwierdzone badaniami. Państwa będą miały jednak czas na dostosowanie się do nowych przepisów.

18.01.2024

Sygnaliści na rządowej agendzie, czyli śpieszmy się powoli

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo unijne

Informacja o planach przyjęcia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych nowego rządu 10 stycznia br., zaskoczyła wielu komentatorów. Dzień później tekst projektu opublikowano już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy projekt ustawy transponującej prawo unijne przedstawiony przez rząd Donalda Tuska. Do Sejmu ma on trafić w pierwszym kwartale tego roku – piszą dr Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta.

18.01.2024

Koniec zwodniczych interfejsów? Wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo unijne

17 lutego br. zacznie obowiązywać tzw. akt o usługach cyfrowych. Nowe obowiązki mają objąć przede wszystkim cyfrowych gigantów, a użytkownikom - zapewnić bezpieczniejsze i bardziej przyjazne otoczenie w internecie. Zakazane ma być m.in. tworzenie tzw. zwodniczych interfejsów w sklepach internetowych. Obecnie trwa również wdrażanie regulacji w ramach ustawy na polskim gruncie, eksperci oceniają jednak, że wiele kwestii wciąż wymaga doprecyzowania.

18.01.2024

Projekt ustawy o sygnalistach powinien trafić do konsultacji, bo wciąż wymaga zmian

Prawo pracy Prawo unijne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce pracować nad projektem ustawy o sygnalistach wdrażającym unijne prawo w tzw. trybie odrębnym, z pominięciem uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych oraz rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Przeciwni są temu prawnicy, przedsiębiorcy i eksperci. Wskazują przy tym na wady i luki, które ciągle zawiera najnowsza wersja projektu. Ich zdaniem opóźnienia we wdrożeniu unijnego prawa nie są argumentem ku temu.

17.01.2024

Urlop ojcowski a dzień urodzenia dziecka

Prawo pracy Prawo unijne

Zbliża się termin, w którym część ojców utraci możliwość wykorzystywania urlopu ojcowskiego. 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy skracające o połowę okres, w którym możliwe jest wykorzystanie tego urlopu. Trzeba jednak pamiętać o przepisach przejściowych. Warto, by część ojców pomyślała już o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli jeszcze nie został zrealizowany. Niewykorzystany do dnia poprzedzającego pierwsze urodziny dziecka przepadnie, niezależnie od powodów, które utrudniały lub nawet uniemożliwiały jego wykorzystanie.

13.01.2024

Projekt o sygnalistach w najnowszej wersji opublikowany na RCL

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. To nieco zmodyfikowana wersja projektu, nad którym pracowało ministerstwo rodziny za poprzednich rządów i nad którym prace nie zostały zakończone. Projekt ma zdefiniować „naruszenie prawa” jako działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa - i to w zakresie szerszym niż przewiduje unijne prawo.

12.01.2024

TSUE: Obywatelstwo nie jest potrzebne, by zostać członkiem partii

Wybory Prawo unijne

Odmawiając obywatelom Unii, którzy nie są obywatelami Polski i Czech, ale mają miejsce zamieszkania na terytorium tych państw, prawa do bycia członkiem partii politycznej, owe państwa członkowskie naruszyły prawo Unii w dziedzinie praw wyborczych. Do takiego doszedł właśnie rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

12.01.2024

Sygnaliści wracają – MRPiPS traktuje prace nad ustawą priorytetowo

Prawo pracy Prawo unijne

Zastąpienie Państwowej Inspekcji Pracy, mającej pełnić rolę organu wsparcia – Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz wprowadzenie możliwości wydawania zgłaszającemu zaświadczeń o podleganiu ochronie, to główne zmiany, jakie wprowadzone zostaną do najnowszej wersji projektu ustawy o sygnalistach. Ustawa ma wejść w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia, natomiast podmioty prawne, RPO oraz organy publiczne będą zobowiązane wdrożyć właściwe kanały zgłoszeń w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.

11.01.2024

Zmienione przepisy o umowach na okres próbny to przykład nieudanego prawa

Prawo pracy Prawo unijne Poprawmy prawo

Skomplikowane i niejasne przepisy dotyczące zawierania umów na okres próbny rodzą coraz więcej wątpliwości. Pracodawcy zastanawiają się, czy muszą dokumentować zamiar, jaki przyświecał im w związku z zawarciem umowy i kiedy oraz dlaczego uległ zmianie. Pracownicy zaś dociekają, czy wskazanie zamiaru w umowie zobowiązuje pracodawcę do ich dalszego zatrudnienia. Zdaniem prawników przepis w ogóle nie powinien być wprowadzany. I nie kryją, że jego uchylenie wielu przyjęłoby z ulgą.

11.01.2024

TSUE nie rozpoznał pytań prejudycjalnych dotyczących powoływania sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, 9 stycznia br., za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Przyczyną było jednak to, że - jak wskazał TSUE - wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie rozpatrywanej przez niego sprawy. A w tym przypadku, w jego ocenie, tak nie było.

09.01.2024

Zwolnienia z tytułu siły wyższej nie można zaplanować z góry

Prawo pracy Prawo unijne Poprawmy prawo

Zwolnienie od pracy z powodu wystąpienia siły wyższej nie przewiduje możliwości weryfikacji wniosku pracownika przez pracodawcę w jakimkolwiek zakresie. Nie wymaga też przedstawienia jakiegokolwiek dowodu, nawet w postaci oświadczenia, na zaistnienie siły wyższej – wymienia mankamenty nowego prawa Czytelnik, który przepisy w tym zakresie zgłosił do naszej akcji Poprawmy prawo. W efekcie pracownicy nawet z wielodniowym wyprzedzeniem składają wnioski o wolne.

06.01.2024

AI Act na finiszu – Polska na razie nie jest gotowa na wdrażanie regulacji

Nowe technologie Prawo unijne

Rozdzielenie kompetencji, przypisanie wiodącej roli konkretnemu resortowi, zidentyfikowanie i zniesienie ewentualnych barier i wypracowanie jasnych, praktycznych wskazówek. To najważniejsze działania, które - zdaniem ekspertów - już teraz powinien podjąć polski prawodawca w kontekście zbliżającego się przyjęcia AI Act. Ważne jest to, by przygotowania rozpocząć szybko po to, by nie powtórzyć błędów z wdrażania innych unijnych przepisów. Na razie Polska jest bowiem całkowicie nieprzygotowana.

04.01.2024

Raportowanie handlu w internecie - nie ma przepisów, jest chaos

Doradca podatkowy Prawo unijne

Nie ma pewności, czy operatorzy platform internetowych będą musieli przekazać skarbówce dane o osobach sprzedających w internecie za 2023 r. Polska, mimo takiego obowiązku, nie wdrożyła unijnej dyrektywy nakładającej wymóg raportowania, a to stawia operatorów w bardzo trudnej sytuacji. Sami sprzedający mogą być spokojni – nie będzie nowych podatków, ale w przyszłości skarbówka zyska więcej danych do kontroli.

02.01.2024