Bliżej do zmian w dyrektywie i stawkach VAT

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Na wtorkowym posiedzeniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Daje to szanse na zmiany w tej dyrektywie i wprowadzenie możliwości korzystania z obniżonych stawek podatku przez poszczególne kraje w większym zakresie. Priorytetem polskiego resortu finansów jest wprowadzenie zerowej stawki podatku na żywność.

07.12.2021

Rząd przyjął projekt ustawy wdrażającej tzw. Pakiet Mobilności I

Prawo pracy Prawo unijne Transport

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który dostosowuje polskie prawo do przepisów UE tworzących tzw. Pakiet Mobilności I. Dotyczą one m.in. zasad wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy na zasadach obowiązujących na terenie państwa przyjmującego, uznając ich jako pracowników delegowanych.

07.12.2021

Raport LEX: Coraz więcej wygranych spraw polskich podatników przed TSUE

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

To już druga edycja przygotowywanego przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX raportu o polskich sprawach podatkowych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wynika z niego, że aż 71 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez ten Trybunał w latach 2004-2021 było korzystnych dla podatników z Polski.

07.12.2021

Ochrona danych sygnalisty kluczowa w pracach nad ustawą

Prawo pracy RODO Prawo unijne

Pracodawcy nie powinni czekać z przygotowaniem własnych procedur zgłaszania przypadków naruszenia prawa do czasu uchwalenia polskiej ustawy o sygnalistach – radzą prawnicy. Mogą wzorować się na dyrektywie unijnej, a potem tylko dostosować opracowaną procedurę do ostatecznego kształtu polskiego prawa. Póki co, jego projekt wciąż budzi wiele kontrowersji.

07.12.2021

Lubelskie wycofało się z uchwały „anty-LGBT” i wznawia negocjacje z Komisją Europejską

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo unijne

Komisja Europejska wznowiła negocjacje w sprawie 26 mln euro dla województwa lubelskiego z programu REACT-EU na walkę ze skutkami pandemii w gospodarce i służbie zdrowia. To efekt uchylenia przez radnych sejmiku tzw. „uchwały anty-LGBT”. Lubelski sejmik wojewódzki skorygował uchwałę, w której  nie pada już określenie „LGBT”.

06.12.2021

Ustawa o większym zaangażowaniu Polski w Eurokorpus podpisana

Prawo unijne

Prezydent podpisał ustawę pozwalającą na ratyfikację traktatu o Eurokorpusie, co jest konieczne, by Polska z państwa stowarzyszonego stała się pełnoprawnym członkiem tej wielonarodowej organizacji wojskowej. Obecnie Polskę reprezentuje 69 żołnierzy, po uzyskaniu statusu państwa ramowego będzie to 120 stanowisk w strukturach dowództwa Eurokorpusu oraz 10 w zabezpieczającym je elemencie wsparcia.

01.12.2021

TSUE: Opinia w sprawie Turowa zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku - poinformował w poniedziałek na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE. Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. TSUE może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, może jednak też wydać zupełnie inny wyrok.

29.11.2021

Strasburg: Prześladowanie sygnalistki naruszyło jej prawo do poszanowania życia prywatnego

Prawo pracy RODO Prawo unijne

Niezapewnienie odpowiedniej ochrony strażniczce więziennej sygnalizującej nieprawidłowości w zakładzie karnym stanowiło naruszenie prawa skarżącej do poszanowania życia prywatnego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, działania organów państwowych były nieadekwatne, zwłaszcza wobec faktu, iż skarżąca wystąpiła w tej sprawie w roli sygnalistki.

26.11.2021

Firmy inwestujące za granicą powinny wdrożyć ochronę sygnalistów

Prawo pracy Compliance Prawo unijne

Celem dyrektywy o sygnalistach jest zapewnienie jednolitego podejścia w całej Unii Europejskiej do ochrony osób ujawniających informacje o podejrzeniu niewłaściwego postępowania w miejscu pracy - piszą Monika Błońska i Urszula Garbicz-Brys. I podkreślają, że w przepisach dotyczących zgłaszania nieprawidłowości w różnych krajach mogą obowiązywać przepisy wykraczające poza wymogi UE.

25.11.2021

TSUE: Nie można zakazać sądom zadawania pytań prejudycjalnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Stwierdzenie przez krajowy sąd najwyższy niezgodności z prawem wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do TSUE, złożonego przez sąd niższej instancji, jest niezgodne z prawem unijnym - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy postępowania karnego na Węgrzech, ale podobny spór ma miejsce także w Polsce.

23.11.2021

Grupy kapitałowe poza ustawą o sygnalistach

Prawo pracy Compliance Prawo unijne

Projekt ustawy wdrażający dyrektywę unijną o sygnalistach pomija grupy kapitałowe – ich funkcjonowanie i zależności organizacyjne. Projektodawcy nie przewidzieli wspólnego działania w zakresie obsługi zgłoszeń i możliwości wskazania jednego wspólnego podmiotu, który byłby uprawniony do realizacji zadań całej grupy. Zdaniem prawników, to pominięcie już rodzi szereg pytań praktycznych.

23.11.2021

Polska wspólnie z UE zabiega o dobrą ochronę konsumentów

Rynek i konsument Prawo unijne

Polska radzi sobie znakomicie w kwestii wzmacniania pozycji konsumentów i umacniania ich praw - ocenił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Wspólnie z Komisją Europejską chcemy zapewnić polskim konsumentom, którzy coraz częściej dokonują transakcji przez internet, równie wysoki poziom ochrony - dodał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

22.11.2021

Firmy obawiają się unijnych przepisów o rynkach cyfrowych i apelują o zmiany

Rynek Nowe technologie Prawo unijne

Grupa 154 właścicieli firm podpisała się pod listem, który został wysłany w piątek do polskich eurodeputowanych, wzywając ich do uwzględnienia interesów sektora MŚP w Polsce podczas dyskusji i głosowania nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą Aktu o rynkach cyfrowych. Nowe regulacje mogą sprawić, że korzystanie z narzędzi cyfrowych przez małe firmy będzie bardziej skomplikowane i droższe.

22.11.2021

UE będzie miała swoje uregulowania dotyczące sztucznej inteligencji

Nowe technologie Prawo unijne

Rozwój sztucznej inteligencji postępuje, a więc ustawodawcy na całym świecie muszą zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia ram prawnych, w których nowe technologie mogą skutecznie rozwijać się oraz poprawnie funkcjonować. Unijny prawodawca także podejmuje działania, które mają zapewnić jasność prawa i wzmacniać zaufanie do sztucznej inteligencji w Europie.

22.11.2021

KE robi kolejny krok w kierunku "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska wysłała w piątek listy do Polski i Węgier, co jest nieformalnym pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia nowego mechanizmu "pieniądze za praworządność". Do Polski skierowane zostały pytania dotyczące niezależności sądownictwa i poszanowania prawa UE, a do Węgier dotyczące wydatkowania unijnych funduszy, ryzyka konfliktu interesów i korupcji.

19.11.2021

Komisarz UE: Niezależność polskich sądów jest zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia, ponieważ zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na sądy, ze szkodą dla niezawisłości sędziów - stwierdził komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Tymczasem minister sprawiedliwości próbował go przekonywać, że organy UE nie mają prawa zajmować się organizacją sądownictwa.

19.11.2021

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: Polskie reformy sądownictwa budzą niepokój

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polskie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia. Zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów - mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowych komisji komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

18.11.2021

Apel w sprawie dyrektywy UE o należytej staranności przedsiębiorstw

Środowisko Rynek i konsument Prawo unijne

Grupa organizacji społecznych zwróciła się do unijnego komisarza do spraw rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego z apelem o wsparcie w wypracowaniu silnej, europejskiej regulacji, która pozwoli skutecznie egzekwować przestrzeganie przez przedsiębiorstwa praw człowieka i ochrony środowiska w globalnych łańcuchach wartości.

18.11.2021