TSUE: Pasażer musi znać zasady zwrotu kosztów za odwołany lot

Turystyka Domowe finanse Prawo unijne Transport

Przyjmuje się, że pasażer zaakceptował zwrot kosztów biletu w formie bonu podróżnego, jeżeli wypełniając formularz na stronie internetowej przewoźnika lotniczego zrzekł się zwrotu kosztów biletu w formie kwoty pieniężnej. Potwierdził to kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypomniał również o kilku ważnych obowiązkach linii lotniczych.

27.03.2024

Ochrona danych jednym z celów rozporządzenia DSA. Prezes UODO poza systemem

Rynek i konsument Nowe technologie RODO Prawo unijne

Jednym z głównych zadań unijnego Aktu o usługach cyfrowych jest lepsza ochrona danych użytkowników internetu, jednak polska ustawa dostosowująca przepisy do rozporządzenia może okazać się nieskuteczna. Projektowane przepisy nie przewidują bowiem, że jednym z organów odpowiedzialnych za realizację zadań będzie prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zdaniem ekspertów nie jest to trafne rozwiązanie, tym bardziej, że rozporządzenie uzupełnia rozwiązania przewidziane w RODO.

27.03.2024

Nowe unijne rozporządzenie wzmocni ochronę oznaczeń geograficznych żywności

Prawo unijne Własność przemysłowa

We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy, które mają na celu poprawić ochronę oznaczeń geograficznych i innych systemów jakości wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych. Uproszczeniu ulegnie również procedura rejestracji. Rozporządzenie zacznie obowiązywać dwadzieścia dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

26.03.2024

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą musieli przechowywać dane wszystkich klientów

Rynek i konsument Prawo unijne

Projektowane przepisy ustawy wdrażającej unijny kodeks łączności elektronicznej (EKŁE), które mają nałożyć na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązek przechowywania danych klientów i udostępniania ich uprawnionym podmiotom, będą niezgodne z unijnym prawem. To jeden z istotniejszych wniosków wynikających ze stanowiska Fundacji Panoptykon, zgłoszonego w ramach opiniowania projektu prawa komunikacji elektronicznej.

25.03.2024

Komisja Europejska zbada, czy cyfrowi giganci naruszyli zasady konkurencji

Rynek i konsument Prawo unijne

Alphabet, Apple i Meta - to trzy koncerny cyfrowe, wobec których Komisja Europejska wszczęła właśnie postępowania w sprawie o możliwe naruszenia zasad konkurencji zawartych w unijnym rozporządzeniu o rynkach cyfrowych (DMA). Chodzi przede wszystkim o potencjalne faworyzowanie własnych porównywarek cen usług w przeglądarkach i praktyki związane z nakładaniem opłat w sklepach z aplikacjami.

25.03.2024

Implementacja nie powinna być pretekstem do zwiększenia obciążeń

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Prawo komunikacji elektronicznej, przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, powinno ściśle implementować przepisy zawarte w Europejskim kodeksie łączności elektronicznej (EKŁE) - uważa Konfederacja Lewiatan. W stanowisku przekazanym w ramach opiniowania wskazuje, że choć nowy projekt pozbawiono najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań, niektóre propozycje nadal wymagają zmian.

22.03.2024

Wdrożenie przepisów o sygnalistach to będzie rewolucja dla wielu przedsiębiorców

Prawo pracy Prawo unijne

Najnowszy projekt ustawy implementującej dyrektywę 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej dowodzi, że ustawodawca wsłuchał się i uwzględnił opinie społeczne pochodzące od środowisk zaangażowanych w problematykę sygnalistów. Dziś można postawić tezę, iż jesteśmy coraz bliżej uregulowania tematyki sygnalistów – pisze radczyni prawna Marzena Rosler-Borakiewicz.

22.03.2024

KPMG: Pierwsze obowiązki dla firm związane z wdrożeniem AI Act już w 2026 r.

Nowe technologie Prawo unijne

13 marca br. w Parlamencie Europejskim zatwierdzono przyjęcie Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act). Oznacza to, że już wkrótce firmy będą musiały przygotowywać się na wdrożenie nowych regulacji. Jak wynika z raportu KPMG, wśród kluczowych działań krótkoterminowych organizacje powinny postawić na odpowiednie zarządzanie, polegające na kształtowaniu polityki firmy zgodnie z kategoryzacją ryzyka związanego z AI.

21.03.2024

Czy i o ile wzrośnie płaca minimalna dzięki unijnej procedurze jej ustalania i kryteriom?

Prawo pracy Finanse Prawo unijne

Nieco ponad 8 miesięcy ma Polska na wdrożenie dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uchyla się od odpowiedzi, czy przy ustalaniu adekwatnej płacy minimalnej w Polsce wprowadzi dodatkowe kryteria, ponad te określone w dyrektywie. Zdaniem ekspertów, obecny mechanizm jej ustalania nie przystaje do rzeczywistości gospodarczej i naszego rynku pracy - wymaga zmiany. Wdrożenie dyrektywy jest ku temu dobrą okazją.

21.03.2024

Wzrasta liczba polskich zgłoszeń wynalazków do Europejskiego Urzędu Patentowego

Prawo unijne Własność intelektualna Własność przemysłowa

W 2023 r. liczba europejskich zgłoszeń patentowych z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wyniosła 671, co oznacza wzrost o 10,5 proc. w stosunku do 2022 r. To plasuje nas wśród krajów notujących największą dynamikę wzrostu zgłoszeń - wynika z właśnie opublikowanego Indeksu Patentowego Europejskiego Urzędu Patentowego 2023. Najwięcej polskich zgłoszeń dokonano w obszarze technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej.

20.03.2024

Projekt wdrażający akt o usługach cyfrowych niezły, ale nie idealny

Nowe technologie Prawo unijne

Potencjalna przestrzeń do powstawania sporów kompetencyjnych między urzędami, brak doprecyzowania kryteriów przyznawania statusu zaufanego podmiotu sygnalizującego i badacza oraz niedobór specjalistycznych doradców. To, zdaniem prawników, kluczowe problemy, które widać w projekcie nowelizacji ustawy, która wdraża unijne rozporządzenie. Eksperci wskazują również na skomplikowanie materii, której dotyczą przepisy - i wskazują, że docelowo ustawodawca powinien pomyśleć o nowym urzędzie.

20.03.2024

Przepisy o sygnalistach zwiększą liczbę chronionych pracowników w firmach

Prawo pracy Prawo unijne

Pracodawcy obawiają się, że rozszerzenie katalogu naruszeń podlegających zgłoszeniu przez sygnalistów o prawo pracy, będzie źródłem problemów. Bo jak twierdzą, ustawa nie rozstrzyga np. według jakiego trybu będą rozpatrywane naruszenia dotyczące mobbingu: procedur wewnętrznych firmy czy przepisów o sygnalistach. Prawnicy uspokajają - nie jesteśmy jedynym krajem, który wyszedł poza zakres unijnej dyrektywy, choć były i takie państwa, które do katalogu naruszeń wpisały tylko… zagrożenia budowlane.

19.03.2024

KPO: Będzie czas na uchwalenie ogólnych planów, ale nowe wymogi też z "sufitu"

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo unijne

Do konsultacji publicznych trafiła rewizja kamienia milowego, dotycząca reformy planistycznej. Resort funduszy chce zrezygnować z obowiązku uchwalenia ogólnych planów przez połowę gmin do lipca 2026 r., bo jest to nierealne. Jednak nowe wymogi też mogą budzić wątpliwości - alarmują eksperci. Tylko niewielki odsetek gmin pracuje już bowiem nad planami. Potrzebna jest też zmiana ustawy planistycznej, czemu Ministerstwo Rozwoju jest niechętne. Brakuje również aktów wykonawczych do reformy planistycznej.

19.03.2024

Niepewna przyszłość dyrektywy w sprawie należytej staranności

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Decyzja w sprawie dyrektywy dotyczącej należytej staranności przedsiębiorstw w kontekście zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Due Diligence, CSDD) pokazuje, że mimo zgodności dyrektywy z obecnymi regulacjami dotyczącymi ESG (Environmental, Social, and Governance) oraz z Europejskim Zielonym Ładem, postanowienia dyrektywy nadal są przedmiotem politycznych negocjacji w Unii Europejskiej - piszą Joanna Barbrich oraz Kamila Jachnik – Czarnecka z kancelarii Kochański&Partners.

18.03.2024

UE chce nałożyć na producentów większą odpowiedzialność za marnowanie tekstyliów

Rynek Prawo unijne

Podczas ostatniej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim europosłowie przyjęli wnioski mające na celu lepsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów w całej UE. Zakładają one m.in. bardziej ambitne cele na 2030 rok w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności oraz zwiększenie odpowiedzialności producentów za produkty tekstylne, odzież i obuwie. Kształt przepisów ma wypracować nowy parlament.

18.03.2024

Szkolenie służb zatrudnienia i rozbudowa systemów wymaga więcej czasu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne Rynek pracy

Przesunięcie o rok – z 30 czerwca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. - terminu zakończenia realizacji inwestycji wspierających reformę instytucji rynku pracy, to jedna ze zmian, jaka zostanie wprowadzona do Krajowego Planu Odbudowy w ramach jego rewizji. Konsultacje publiczne w tym zakresie już się rozpoczęły i prowadzi je Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Powodem jest niemożność rozbudowy systemów teleinformatycznych, z uwagi na niewdrożenie ustaw, które docelowo mają regulować kwestie rynku pracy oraz służb, a także zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

18.03.2024

Buty Rihanny przestrogą dla właścicieli wzorów przemysłowych

Prawo unijne Własność przemysłowa

W kontekście prawa własności przemysłowej w środowisku szerokim echem odbił się jeden z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którego efekcie unieważniony został wzór przemysłowy jednego z modeli sportowych butów Pumy. Prawnicy podkreślają, że sprawa jest najlepszym przykładem tego, że nawet największe firmy popełniają błędy - i że dyskrecja oraz ostrożność powinny być podstawą działania przedsiębiorców.

16.03.2024

Eksperci dyskutowali o praktycznych aspektach Aktu o usługach cyfrowych

Nowe technologie Prawo unijne

W piątek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja naukowa "Akt o usługach cyfrowych okiem autorów komentarzy", w całości poświęcona tematyce nowego rozporządzenia unijnego, które weszło w życie w lutym. Eksperci dyskutowali m.in. o tym, jakie obowiązki obejmą dostawców usług cyfrowych i o perspektywach związanych z wdrożeniem krajowej ustawy, której projekt właśnie został opublikowany. Wolters Kluwer był patronem wydarzenia.

15.03.2024

MFiPR: Rozpoczynamy konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy

Prawo unijne

Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego rozpoczęło 15 marca br. konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Zaproponowano zmiany w 11 reformach i 22 inwestycjach. - Naszym celem jest, aby KPO było inwestycją na pokolenia, maksymalnie opłacalną dla polskich finansów publicznych i budżetu i żeby wesprzeć tą wielką zmianą najsłabszych – podkreśla Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

15.03.2024

Reklamacja towaru po zmianach - jak z niej skorzystać?

Rynek i konsument Rynek Prawo unijne

Na skutek implementacji dyrektywy Omnibus zaczęły obowiązywać przepisy, które wprowadziły zmiany istotne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców - także w obszarze reklamacji. Tłumaczymy, o czym pamiętać, kiedy i w jaki sposób skorzystać z nowych przepisów dotyczących niezgodności z umową, kiedy powoływać się na rękojmię i czego można żądać od sprzedawcy. Wyjaśniamy również, jak interpretować najniższą cenę z ostatnich 30 dni.

14.03.2024