Inspekcja pracy nie chce być organem przyjmującym zgłoszenia sygnalistów

Prawo pracy Prawo unijne

Państwowa Inspekcja Pracy jest zaskoczona nałożeniem na nią roli organu przyjmującego zgłoszenia zewnętrzne naruszeń prawa. Zwłaszcza, że żadna z dziedzin, których dotyczy dyrektywa, nie leży w kompetencjach PIP. Zdaniem prawników, wdrożenie ustawy w najnowszym kształcie grozi wyłącznie papierowym wdrożeniem dyrektywy, bez szansy na stworzenie mechanizmu zgłoszeń sygnalistów.

02.01.2023

Podatnik-przedsiębiorca nie może się bogacić kosztem konsumenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne

Podatnik, który stosował niewłaściwą stawkę VAT przy sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych i uzyskał Wiążącą Informację Stawkową, że może stosować stawkę niższą, nie ma możliwości korekty i wystąpienia o zwrot nadpłaconego VAT. Zdaniem skarbówki, taka możliwość doprowadziłaby do bezpodstawnego wzbogacenia tego podatnika kosztem konsumenta i budżetu państwa.

02.01.2023

Z 60 państw świata do Unii bez wizy

Prawo unijne

Zaczyna działać unijny system ETIAS. Jest to to nowy europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż. Obowiązuje on obywateli 60 państw trzecich zwolnionych z posiadania wizy. Za pomocą aplikacji internetowej będą oni musieli przez rozpoczęciem podróży uzyskać na nią zezwolenie i zapłacić siedem euro.

01.01.2023

Weryfikacja neosędziów, albo zapomnijmy o pieniądzach z KPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Prawie wszyscy politycy, poza partią Zbigniewa Ziobry, są za uzyskaniem przez Polskę dostępu do funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, ale spór wokół spełnienia niezbędnych do tego warunków wydaje się nie do rozwiązania. Prezydent zablokował prace nad ustawą, bo nie zgadza się na kwestionowanie statusu powoływanych przez niego sędziów, ale właśnie tego oczekuje Komisja Europejska, zanim zdecyduje o odblokowaniu tych pieniędzy. 

29.12.2022

RPO nie będzie podmiotem przyjmującym zgłoszenia zewnętrzne – rolę tę ma pełnić PIP

Prawo pracy Prawo unijne

Jest najnowsza wersja projektu ustawy o sygnalistach. Ustawa ma zapewnić ochronę osobom zgłaszającym lub ujawniającym publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. I nie tylko pracownikom, ale - co postulowano - także funkcjonariuszom służb mundurowych i żołnierzom zawodowym. Zrezygnowano z RPO jako podmiotu właściwego do zgłoszeń zewnętrznych na rzecz PIP.

21.12.2022

Rząd przyjął przepisy zakazujące sprzedaży plastikowych kubków i talerzy

Środowisko Rynek i konsument Prawo unijne

Rząd przyjął 20 grudnia br. projekt wprowadzający do polskiego prawa unijny zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców i naczyń. Polska miała implementować dyrektywę do 3 lipca 2021 r. Do tej pory tego nie zrobiła. W praktyce oznacza to, że wciąż wolno w Polsce sprzedawać plastikowe kubki i plastikowe talerze, choć w większości unijnych państw jest to zakazane.

21.12.2022

Sygnaliści na ochronę w Polsce muszą jeszcze poczekać

Prawo pracy Prawo unijne

W sobotę 17 grudnia minie rok, jak Polska powinna wdrożyć do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę o sygnalistach. Na początek w dużych firmach, zatrudniających co najmniej 250 osób. Tymczasem, jak ustalił serwis Prawo.pl, ostatecznego projektu ustawy wciąż nie ma i raczej szybko go nie będzie. A od 17 grudnia zacznie biec roczny termin na wdrożenie unijnych przepisów w firmach mających od 50 do 249 pracowników.

16.12.2022

Rzecznik TSUE: Tylko sąd ustanowiony na mocy ustawy może wydać zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej może wydać tylko niezależny i bezstronny sąd ustanowiony uprzednio na mocy ustawy - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Anthony Micheal Collins. To opinia dla Trybunału, który wyda w tej sprawie orzeczenie, chociaż sędzia Igor Tuleya został już, po dwóch latach zawieszenia przywrócony do orzekania.

15.12.2022

Rzecznik TSUE: Wszystkie sądy muszą być powołane na mocy ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wszystkie sądy państwa członkowskiego podlegają wymogowi uprzedniego ustanowienia na mocy ustawy - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Anthony Michael Collins w odniesieniu do pytania sądów w Krakowie i Katowicach. I dodał, że ten wymóg ma zastosowanie niezależnie od umiejscowienia danego sądu w krajowym systemie sądownictwa.

15.12.2022

Ustawa doprecyzuje polskie przepisy do systemów wizowego i informacyjnego Schengen

Administracja publiczna Prawo unijne

Utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i sprawiedliwości w Unii Europejskiej dzięki lepszej i bardziej skutecznej współpracy operacyjnej między np. Strażą Graniczną, Policją, organami celnymi czy imigracyjnymi - to cel zmian w ustawie o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym oraz niektórych innych ustaw, którą 12 grudnia podpisał prezydent.

13.12.2022

Pracownicy przygraniczni: Związek partnerski zawarty w innym kraju UE nie musi być wpisany do rejestru w Luksemburgu

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne

Przyznanie renty rodzinnej nie może być uzależnione od dokonania takiego wpisu za życia obojga partnerów – orzekł TSUE. Według Trybunału, dla zapewnienia skuteczności związku partnerskiego wobec osób trzecich i zagwarantowania poszanowania warunków przyznania renty rodzinnej, wystarczające byłoby przedstawienie urzędowego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, w którym związek ten został zawarty.

13.12.2022

Decyzja Rady UE: Węgry nie dostaną unijnych pieniędzy, bo nie przywracają praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Unia Europejska postanowiła zamrozić 6,3 mld euro funduszy dla Węgier z uwagi na praworządność. Decyzja została podjęta przez ambasadorów państw członkowskich przy UE większością kwalifikowaną w ramach unijnego mechanizmu warunkowości. - Węgry nie wdrożyły wystarczającej liczby reform, aby poprawić zabezpieczenia antykorupcyjne - podano jako powód decyzji.

13.12.2022

Internet w samolotach - KE ożywia starą decyzję

Rynek i konsument Prawo unijne

Pasażerowie na pokładach samolotów w Unii Europejskiej będą mogli korzystać ze swoich telefonów komórkowych w maksymalnym zakresie swoich możliwości i funkcji, podobnie jak naziemna sieć komórkowa 5G. Taka zmiana będzie możliwa ponieważ Komisja Europejska zaktualizowała decyzję wykonawczą w sprawie widma na potrzeby łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych, wyznaczając pewne częstotliwości dla technologii 5G podczas lotu.

13.12.2022

TSUE stawia tajemnicę adwokacką ponad potrzeby budżetu, a TK zwleka z rozpatrzeniem skargi

Prawnicy Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący tajemnicy zawodowej i ujawniania schematów podatkowych w Belgii, będzie miał duże znaczenie także dla dalszych losów analogicznych polskich przepisów. Eksperci twierdzą, że tajemnica zawodów zaufania publicznego nie może być ograniczana nawet ze względu na troskę o budżet państwa. Podobna skarga od dawna czeka w polskim Trybunale Konstytucyjnym.

13.12.2022

Polski rząd może już składać wnioski o KPO, trzeba tylko wypełnić "kamienie milowe"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Oznacza, że nie ma już formalnych przeszkód do złożenia przez polski rząd wniosku o pierwszą wypłatę środków z tego funduszu. Wcześniej jednak muszą być wprowadzone zmiany wynikające z zaakceptowanych przez ten rząd tzw. kamieni milowych.

12.12.2022

Polskę drogo kosztuje niedostosowanie do orzeczeń TSUE, a presja na sędziów trwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Europejskie trybunały - unijny w Luksemburgu i praw człowieka w Strasburgu - dokonały precyzyjnie wykładni niezawisłości sędziowskiej - stwierdzili zgodnie uczestnicy na seminarium "Praworządność w Polsce w świetle najnowszego orzecznictwa sądów międzynarodowych". I ubolewali, że polskie władze wolą tracić pieniądze, zamiast zastosować się do tej wykładni.

12.12.2022

TK przesunął na 24 stycznia rozpoznawanie wniosku w sprawie kar nałożonych przez TSUE

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prokuratura Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny nie 14 grudnia a dopiero 24 stycznia 2023 r. będzie kontynuował rozpoznawanie wniosku Prokuratora Generalnego o zbadanie czy nałożenie okresowej kary finansowej lub ryczałtu za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na polski rząd, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej - jest zgodne z Konstytucją.

09.12.2022

Prawnik nie może trzymać wiedzy tylko dla siebie, musi przekazywać ją dalej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Współczesny prawnik nie tylko musi być na bieżąco ze zmianami w prawie, ale też powinien informować o nich swoich klientów. Dotyczy to również prawników firmowych, których rolą jest dbanie o zgodność działalności ich pracodawcy z przepisami prawa. W ten sposób prawnik in-house zmniejsza ryzyko prawne dla spółki, ale i kadry zarządzającej. Prawnikom wewnętrznym z pomocą przychodzi Legal Alert.

08.12.2022

"Odwieszenie" sędziego Tulei to tylko kamyczek na drodze do kamieni milowych

Prawnicy Prawo unijne

Przywrócenie do orzekania sędziego Igora Tulei nie jest przywróceniem praworządności w Polsce - uważa większość prawników. Potrzebne są systemowe zmiany w wyborze Krajowej Rady Sądownictwa. A także realizacja wszystkich postulatów zawartych w tzw. kamieniach milowych opartych o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Bez tego nie dostaniemy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

06.12.2022