Izby Dyscyplinarnej nie ma, kary wciąż naliczane, rząd chce wstrzymania

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Po prawie czterech miesiącach od wejścia w życie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE za niezawieszenie tej izby. To codziennie kolejny milion euro, w sumie to już 366 mln euro, a kilka dni temu Komisja Europejska potrąciła z tego tytułu kolejne 30 milionów z przeznaczonych dla Polski funduszy.

04.11.2022

Polska skarży do TSUE rozporządzenie o redukcji gazu

Prawo unijne

Polski rząd złożył w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na unijne rozporządzenie o dobrowolnej redukcji zużycia gazu. W skardze podnosi się, że rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem traktatów, ponieważ nie było procedowane zgodnie z procedurą przewidującą jednomyślność.

03.11.2022

Rocznica - już 365 mln euro kary za Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W czwartek 3 listopada mija rok od rozpoczęcia naliczania w stosunku do Polski kary za niewykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nakazującego zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Oznacza to, że suma kar osiągnęła właśnie poziom 365 mln euro. Polski rząd kary nie płaci, ale większość tej kwoty została już potrącona z należnych naszemu państwu funduszy.

03.11.2022

Dopłaty UE - definicja aktywnego rolnika wymaga doprecyzowania

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Zgodnie z prawem UE dopłaty bezpośrednie powinny trafiać do aktywnych rolników, prowadzących działalność rolniczą. Tymczasem zdaniem samorządu rolniczego przesłane do Komisji Europejskiej w projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej rozwiązanie chroni interesy osób, które posiadają grunty, ale nie prowadzą działalności rolniczej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanowisko co do przyjętej definicji.

31.10.2022

W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas zimowy

Administracja publiczna Prawo unijne

W nocy z 29 na 30 października zmieniamy czas z letniego na zimowy, czyli w niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00. Obowiązująca bezterminowo dyrektywa ze stycznia 2001 r. stanowi, że w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.

29.10.2022

KE potrąciła Polsce kolejne 30 mln euro za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska potrąciła Polsce 30 mln euro w ramach siódmej transzy kar za niewykonanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującego zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN. KE do tej pory potrąciła nam już z należnych funduszy 267 mln euro, czyli 1 mld 262 mln zł. - Właśnie Komisja Europejska ukradła nam 30 mln euro - skomentował to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

28.10.2022

Nowa ustawa dostosuje przepisy o nawozach do unijnych zasad

Środowisko Prawo unijne

Dostosowanie zakresu i istniejącej terminologii ustawy do wymagań unijnego prawa oraz rozszerzenie katalogu produktów nawozowych m.in. o polepszacze gleby i inhibitory - to cele zmian w ustawie o nawozach i nawożeniu, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat. W ustawie wysokość kar za łamanie przepisów została podwyższona i dostosowana do obecnej sytuacji na rynku produktów nawozowych.

27.10.2022

Polska sprzeciwia się zmianom zasad wyboru europosłów proponowanym przez PE

Samorząd terytorialny Wybory Prawo unijne

Utworzenie unijnych okręgów wyborczych, aby można było głosować od 16. roku życia oraz stały termin wyborów przypadający na 9 maja, to tylko niektóre propozycje Parlamentu Europejskiego. Zmianom zasad wyboru europosłów przeciwna jest Polska - wynika z projektu stanowiska przygotowanego w MSWiA.

27.10.2022

Sygnaliści – projekt bez obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Prawo unijne

Aktualny projekt regulacji dotyczący ochrony sygnalistów nie nakłada obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych. Przyjmowanie tego typu zgłoszeń zależeć będzie od decyzji pracodawcy. Rezygnacja z przyjmowania zgłoszeń anonimowych wydaje się być korzystna, ponieważ zmniejsza obciążenie pracowników obsługujących system compliance. W praktyce odrzucenie zgłoszeń anonimowych może jednak przynieść pracodawcy więcej szkód niż korzyści. Piszą o tym Przemysław Mazur i Klaudia Kowalewska, prawnicy z kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

26.10.2022

W UE za dwa lata będzie uniwersalna ładowarka

Nowe technologie Prawo unijne

W 2024 r. w Unii Europejskiej obowiązkowy dla wielu urządzeń elektronicznych, np. telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek stanie się port USB-C. W efekcie nie trzeba już będzie kupować nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem. W poniedziałek 24 października zatwierdzona została ostatecznie unijna dyrektywa o uniwersalnej ładowarce.

25.10.2022

Przerwa na dziecko w środku dnia pracy - firmy za to zapłacą

Prawo pracy Prawo unijne

Rodzice dzieci do lat 8 będą mogli wnioskować o elastyczną organizację pracy, a w jej ramach m.in. o przerywany czas pracy. Pracownik będzie więc np. pracował rano, potem w środku dnia będzie miał przerwę i następnie wróci do służbowych obowiązków po południu. Okazuje się, że za tę przerwę pracodawcy będą musieli... zapłacić. Firmom będzie trudno odmówić takim żądaniom, a za naruszenia w tym zakresie czekają je drakońskie kary - przewiduje nowelizacja kodeksu pracy.

24.10.2022

TK odroczył rozpoznawanie wniosku w sprawie kar nałożonych przez TSUE

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prokuratura Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał wniosek Prokuratora Generalnego o zbadanie czy nałożenie okresowej kary finansowej lub ryczałtu za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na polski rząd, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej - jest zgodne z Konstytucją. Trybunał do 14 grudnia odroczył rozpatrywanie tego wniosku

19.10.2022

MFiPR: Pierwsza zaliczka z unijnego budżetu trafiła już do Polski

Środowisko Finanse publiczne Prawo unijne

Komisja Europejska wypłaciła pierwszą zaliczkę w wysokości 5,5 mln euro na Program Pomoc Techniczna. Wkrótce spodziewamy się kolejnych wpłat – poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak podano, Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę 13 warunków, a w zakresie pozostałych siedmiu toczy się dialog techniczny ze stroną polską.

18.10.2022

Müller: Zablokowanie funduszy spójności to sygnał od złych elit

Administracja publiczna Prawo unijne

Przedstawiciele polskiego rządu twierdzą, że tylko przeszkody o charakterze technicznym utrudniają wypłaty z funduszu spójności. Żadne pismo Komisji Europejskiej w sprawie zablokowania środków nie wpłynęło do Polski. "Części urzędniczych elit europejskich zależy na tym, by do wypłacenia środków nie doszło" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

17.10.2022

TSUE: Nie tylko podróbki luksusowych towarów wolno niszczyć

Prawo gospodarcze Prawo unijne Ochrona konkurencji

Gdy towary noszą legalny znak towarowy, ale wprowadzono je na rynek bez zgody właściciela tego znaku, prawo dopuszcza ich zniszczenie. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej polskiej firmy Perfumesco.pl., handlującej perfumami marki Hugo Boss.

13.10.2022

Kamienie milowe dotyczące stanowienia prawa bez realizacji

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo unijne

Do końca drugiego kwartału tego roku miała powstać ustawa o Komitecie Monitorującym wprowadzanie Krajowego Planu Odbudowy, a także wymóg prawny konsultowania się z partnerami społecznymi przy projektach poselskich. Polska nie dotrzymała też terminu zmiany regulaminów Rady Ministrów, Sejmu i Senatu w zakresie stanowienia prawa. To będzie ocenione przed złożeniem pierwszego wniosku o płatność KPO.

06.10.2022

Dyrektywa Omnibus - czy nowe prawo zniechęci przedsiębiorców do obniżania cen?

Rynek i konsument Prawo unijne

Związek Cyfrowa Polska apeluje do UOKiK o korektę kilku kwestii w projekcie wdrożenia unijnej Dyrektywy Omnibus. Stawką jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców – to właśnie jej dotyczy Dyrektywa, stanowiąca element tzw. Europejskiego Nowego Ładu dla Konsumentów. Tymczasem niektóre zapisy, procedowane właśnie w Sejmie, mogą zadziałać dokładnie odwrotnie.

05.10.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski