Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym opublikowana

Prawo pracy Prawo unijne Transport

Ustawa wdraża unijne przepisy i określa m.in. zasady delegowania kierowców w transporcie drogowym na terytorium kraju, kontroli przestrzegania przepisów i kontroli drogowej oraz współpracy organów w tym zakresie. Celem ustawy jest m.in. jest ochrona polskiego rynku przewozów drogowych przed nieuczciwą konkurencją przewoźników z innych państw członkowskich oraz spoza Unii Europejskiej.

07.08.2023

RPO: Funkcjonariusze służb nie mają takich samych praw m.in. do urlopu opiekuńczego

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne

Funkcjonariusze ABW, AW, SKW, SWW i CBA nie zostali objęci przepisami, które gwarantują np. czas wolny od służby z powodu siły wyższej czy 5 dni urlopu opiekuńczego. Takie prawa przewidują dwie unijne dyrektywy dotyczące czasu pracy (m.in. work-life balance). Według KPRM, w obecnej sytuacji nie jest zasadne włączanie do ustawowych pragmatyk tych służb dodatkowych przepisów potencjalnie ograniczających możliwość pełnienia tak uwarunkowanej służby.

07.08.2023

Pracodawcy obawiają się definicji cyfrowej platformy pracy

Rynek Prawo pracy Prawo unijne

Nawet sklep internetowy może stać się cyfrową platformą pracy. O jej istnieniu nie będzie bowiem decydować sektor czy rodzaj działalności, ale sposób organizacji świadczenia usługi. To może doprowadzić do zróżnicowania sytuacji osób wykonujących tożsame usługi i zadania, bo różnie ukształtowane zostaną ich uprawnienia, w zależności od sposobu organizacji współpracy z klientem czy sposobu przekazywania rezultatów pracy. W efekcie w jednej firmie mogą być zastosowane dwa modele współpracy w różnych działach.

04.08.2023

Przełomowy wyrok TSUE w sprawie opodatkowania nadpłat

Ordynacja Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 czerwca 2023 r. (sprawa C-322/22) otworzył drogę do ubiegania się od państwa polskiego zwrotu należytej rekompensaty z tytułu pozbawienia środków pieniężnych pobranych niezgodnie z prawem Unii - piszą Michał Niżnik i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

04.08.2023

Porozumienie ramowe dotyczące telepracowników to dobry krok

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne

1 lipca 2023 roku weszło w życie porozumienie ramowe dla telepracy. Wdraża ono nowe rozwiązania dotyczące transgranicznych telepracowników, jeżeli są zatrudnieni przez pracodawcę z siedzibą w jednym kraju członkowskim Unii Europejskiej, ale pracę wykonują częściowo zdalnie z innego państwa, które jednocześnie jest ich krajem zamieszkania – pisze Barbara Kolimeczkow, doradca podatkowy.

04.08.2023

Funkcjonariusze i żołnierze będą jednak mogli zgłaszać naruszenia prawa

Prawo pracy Prawo unijne

Jest kolejna wersja projektu ustawy o sygnalistach. Według najnowszej propozycji z 12 lipca, przepisy będą miały zastosowanie również do funkcjonariuszy różnych służb oraz ich rodzin, a także do żołnierzy. Państwowa Inspekcja Pracy pozostała organem upoważnionym do przyjmowania zgłoszeń, w przypadku których zgłaszający nie może określić organu publicznego właściwego do przyjęcia zgłoszenia.

03.08.2023

UE pracuje nad przepisami, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Europy

Prawo unijne Energetyka

Kryzys energetyczny związany z rosyjską napaścią na Ukrainę pokazał, że ani indywidualni odbiorcy, ani przedsiębiorstwa nie są dostatecznie chronieni przed drastycznymi podwyżkami cen energii. Dlatego podjęto decyzję o konieczności zmiany przepisów na poziomie unijnym. Ostatnio zostały one zatwierdzone przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. We wrześniu zajmą się nimi europosłowie.

03.08.2023

TSUE: Przy bezprawnym uprowadzeniu dziecka siedziba sądu ma duże znaczenie

Prawo rodzinne Prawo unijne

W niedawnym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdził jednoznacznie, że mimo iż sąd państwa członkowskiego, w którym dziecko miało zwykły pobyt, posiada jurysdykcję do rozstrzygnięcia w przedmiocie prawa do pieczy nad dzieckiem, może on w drodze wyjątku wystąpić o przekazanie sprawy do sądu państwa członkowskiego, do którego dziecko zostało uprowadzone. Wymagane jest jednak, aby dziecko miało szczególny związek z tym innym państwem członkowskim.

03.08.2023

Od sierpnia nowe zasady wykorzystywania tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

1 sierpnia wchodzi w życie nowa wersja unijnego rozporządzenia, która określa nowe wytyczne dotyczące stosowania poszczególnych tworzyw sztucznych i ich bezpieczeństwa dla konsumentów. Niektóre substancje mają być dozwolone jedynie w niewielkim stężeniu ze względu na ryzyko przenikania do produktów spożywczych, część z nich będzie można wykorzystywać tylko do żywności suchej lub o określonej temperaturze.

31.07.2023

TSUE określa zasady stosowania VAT przy handlu dziełami sztuki

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się kwestią podstawy opodatkowania VAT przy odsprzedaży dzieł sztuki, gdy został zapłacony VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia. W wyroku z 13 lipca br. orzekł, że VAT zapłacony od WNT dzieła sztuki należy doliczyć po podstawy opodatkowania przy odsprzedaży w drodze VAT marży.

31.07.2023

Zmuszanie do obniżenia poziomu naturalnego testosteronu we krwi to dyskryminacja

Prawo unijne

Europejski Trybunał Praw Człowieka, w wyroku z 11 lipca 2023 roku, uznał, że nałożenie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych obowiązku obniżenia naturalnego poziomu testosteronu przez południowoafrykańską lekkoatletkę odbyło się z naruszeniem zakazu dyskryminacji. Chodziło również o prawo do poszanowania życia prywatnego oraz prawo do skutecznego środka odwoławczego.

28.07.2023

Polscy pracownicy zyskają prawo do bycia offline

Prawo pracy Prawo unijne

W Brukseli unijni partnerzy społeczni negocjują nowe porozumienie. Ma ono na nowo uregulować telepracę i ustanowić prawo pracowników do odłączenia na poziomie europejskim. Jeżeli we wrześniu uda się zawrzeć porozumienie, a Rada UE zdecyduje o przekwalifikowaniu jego tekstu w decyzję Rady, co może się stać do końca br., to za 2-3 lata polscy pracownicy zyskają prawo do bycia niedyspozycyjnym dla pracodawcy po godzinach pracy.

24.07.2023

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości - już teraz trzeba wdrażać procedury

Rynek i konsument Prawo unijne Nieruchomości

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz brać pod uwagę wchodzący w życie system raportowania informacji o ESG. Istotne jest, aby w porę przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań. Rekomendowane jest wdrażanie odpowiednich procedur i polityk, a także przygotowanie posiadanych nieruchomości, aby prowadzona działalność mogła zostać uznana za zrównoważoną - piszą Bartosz Clemenz oraz Paweł Dudojc z kancelarii prawnej DWF.

24.07.2023

Nie będzie lwiej skóry przed kominkiem, posłowie chcą zaostrzyć przepisy

Środowisko Prawo unijne

Kły, rogi, łapy czy skóry zwierząt zagrożonych wyginięciem nie zawisną już w salonach myśliwych ani osób, które lubują się w takim wystroju wnętrz. Posłowie chcą zakazu sprowadzania do Polski trofeów szeregu zwierząt chronionych konwencją waszyngtońską. Za załamanie zakazu ma grozić kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

24.07.2023

TSUE: Banki muszą informować o zasadach obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych

Kredyty Prawo unijne Nieruchomości

Okazuje się, że problem oprocentowania kredytów hipotecznych nie dotyczy tylko Polski. Trybunał Sprawiedliwości UE zwrócił właśnie uwagę, że konsumenci powinni być dostatecznie poinformowani w zakresie sposobów obliczania wysokości zmiennej stopy procentowej opartej na wskaźnikach referencyjnych dla kredytów hipotecznych (IRPH). Sprawa dotyczyła Hiszpanii.

24.07.2023

Nowe restrykcje dla stężeń retinolu w kosmetykach to problem dla firm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Najprawdopodobniej pod koniec roku zaczną obowiązywać zmiany, nad którymi pracuje obecnie Komisja Europejska dotyczące poziomu dopuszczalnego stężenia witaminy A w kosmetykach. Ma być ono niższe niż obecnie stosowane na rynku. Zostanie wprowadzony również obowiązek informowania o jego zawartości na etykietach. Firmy będą miały czas na dostosowanie się do nowych przepisów, ale zmiany i tak będą dla nich problematyczne.

22.07.2023

Jest szansa na skuteczny zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach

Rynek Prawo unijne

Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski debatował nad europejską inicjatywą obywatelską „Save Cruelty Free Cosmetics”, która ma na celu całkowite wyeliminowanie testowania kosmetyków na zwierzętach na terenie państw członkowskich. Pod koniec lipca Komisja Europejska ma wydać komunikat, który wskaże, w jakim kierunku będzie podążać UE. Jak wskazują prawnicy, firmy już teraz mają dostęp do alternatywnych metod, które powinny być szerzej wykorzystywane.

21.07.2023

Frankowicze różnie traktowani przez sądy? Jest skarga do ETPC

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty Prawo unijne Kredyty frankowe

Europejski Trybunał Praw Człowieka również zajmie się kredytami frankowymi. Pełnomocnicy jednego z frankowiczów złożyli bowiem skargę, w której zarzucili Polsce naruszenie prawa do rzetelnego procesu sądowego oraz naruszenie zakazu dyskryminacji. W tej sprawie kredytobiorca przegrał, ale w jego ocenie sądy nie dały mu możliwości przedstawienia istotnych dla sprawy faktów, mimo że dostrzegły w umowie klauzule abuzywne.

20.07.2023

Opublikowano propozycje zmian dotyczące substancji zapachowych w kosmetykach

Rynek i konsument Rynek Prawo unijne

IFRA (International Fragrance Association) opublikowała właśnie 51. poprawkę do swoich standardów dotyczących stosowania i bezpieczeństwa substancji zapachowych wykorzystywanych w kosmetykach. Obejmuje ona łącznie 48 składników kompozycji zapachowych. W przypadku niektórych zadecydowano o zmniejszeniu dopuszczalnych stężeń ze względu na potencjalne ryzyko alergii lub szkodliwość.

18.07.2023

Prawo migracyjne trafi do kosza, podobnie jak wcześniej polityka migracyjna?

Rynek Prawo pracy Prawo unijne

Polska nie ma polityki migracyjnej – twierdzą zgodnie prawnicy i pracodawcy. Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Polityki migracyjnej Polski – kierunki działań 2021-2022” wraz z dokumentami, do których dotarł serwis Prawo.pl, został wycofany w IV kwartale 2022 r. Podobny los ma teraz spotkać także projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, nad którym od prawie roku pracuje MRiPS. Może mieć to znaczące skutki gospodarcze.

18.07.2023