Rząd po raz kolejny nie przyjął projektu o ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo unijne

Wbrew zapowiedziom, rząd nie zajął się we wtorek projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że projekt zostanie prawdopodobnie przyjęty jeszcze w kwietniu, ponieważ "potrzebna jest akcja informacyjna podkreślająca, że projekt odnosi się do całego budżetu UE". Dwa miesiące temu projekt już raz "spadł" z posiedzenia rządu.

13.04.2021

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy - większość kwalifikowana, czy wystarczy zwykła?

Administracja publiczna Prawo unijne

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się zająć ratyfikacją przyjętej 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzji o utworzeniu Funduszu Odbudowy w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa. Politycy liczą potrzebne do tego głosy, ale część prawników twierdzi, że nie wystarczy zwykła większość w Sejmie i Senacie.

13.04.2021

Zakończyły się konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne

Opinie i uwagi sformułowane podczas konsultacji publicznych projektu Krajowego Planu Odbudowy są obecnie analizowane przez grupę ekspertów z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zostały też podjęte pierwsze decyzje o zmianach w dokumencie, m.in. dotyczące uwzględnienia jako beneficjentów organizacji społecznych, dużych miast i zeroemisyjnego transportu.

12.04.2021

Państwa coraz bardziej interesują się gospodarką cyfrową

Finanse Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Komisja Europejska pracuje nad przepisami dotyczącymi gospodarki cyfrowej. Akt o rynkach cyfrowych wprowadzi do europejskiego systemu prawnego kategorię tzw. strażników dostępu, kontrolujących dostęp do informacji i usług. Za naruszenie przepisów będą groziły surowe kary - nawet 10 proc. całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa na świecie – pisze Paweł Uściński.

12.04.2021

Prof. Zaleśny: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy to przekazanie Unii kompetencji, zwykła większość nie wystarczy

Administracja publiczna Prawo unijne

Ratyfikacja unijnej decyzji o tworzeniu Funduszu Odbudowy oznacza przekazanie Komisji Europejskiej części kompetencji organów władzy państwowej Polskiego Państwa, a to wymaga procedury wynikającej z art. 90 konstytucji, czyli większości 2/3 w obu izbach parlamentu albo referendum - twierdzi dr hab. Jacek Zaleśny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

12.04.2021

Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo unijne

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021

WHO na razie nie popiera paszportów szczepionkowych

Prawo unijne Koronawirus szczepienia

Nie popieramy wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania - poinformowała we wtorek rzeczniczka Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Margaret Harris. Uzasadniła to tym, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a paszporty mogą być dyskryminujące.

06.04.2021

W przyszłym tygodniu głosowanie nad Funduszem Odbudowy

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Sejm głosować będzie ratyfikację europejskiego Funduszu Odbudowy i Rozwoju w połowie kwietnia. Fundusz musi być przyjęty kwalifikowaną większością głosów. W ramach tego funduszu Polska ma otrzymać pomoc na ratowanie gospodarki po kryzysie. Na program pomocowy składa się 23,9 mld euro dotacji i 32,3 mld euro pożyczek.

05.04.2021

Preferencje dla zaszczepionych – uzasadnione nierówne traktowanie czy dyskryminacja?

Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus

Gdy na całym świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej rozpoczęła się bezprecedensowa akcja masowych szczepień, szybko pojawiły się propozycje uczynienia ze szczepienia przeciw COVID-19 przesłanki dostępu do określonych usług lub miejsc, a zatem zróżnicowania sytuacji prawnej osób zaszczepionych i niezaszczepionych - pisze dr hab. Izabela Wróbel, profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

03.04.2021

Komisja Europejska chce zablokowania przez TSUE Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce „w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów”. Zwróciła się również o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli wstrzymania prawa Izby Dyscyplinarnej SN do uchylania immunitetów sędziom do czasu wydania ostatecznego wyroku. Zdaniem rządu, polskie regulacje nie odbiegają od standardów w UE.

31.03.2021

Parlament Europejski podkreśla rolę przedsiębiorstw w przestrzeganiu praw człowieka

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Przyjęcie przez Parlament Europejski Rezolucji dotyczącej należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw to jeden z ważnych kroków na drodze do przestrzegania praw człowieka oraz standardów środowiskowych w łańcuchu dostaw. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Pracy na świecie prawie 25 mln osób doświadcza pracy przymusowej,

31.03.2021

Gut-Mostowy: Vouchery turystyczne ważne dłużej, ale nastawiajmy się na rodzinne wczasy w Polsce

Prawo gospodarcze Prawo unijne Koronawirus

Zmiany w ustawie covidowej pozwolą na skorzystanie z voucherów nawet do dwóch lat od czasu, gdy miała się odbyć pierwotna impreza turystyczna. Jeśli ktoś do tej pory nie miał możliwości wykorzystania vouchera, oferujemy mu możliwość, żeby skorzystał z niego później. Ja namawiam, aby podczas wakacji korzystać z uroków Polski, wspierać turystykę krajową - mówi Andrzej Gut-Mostowy,

31.03.2021

Raport: W Polsce dość złożone procedury zwolnienia pracownika

Prawo pracy Prawo unijne

Aż 37 krajów gwarantuje pracownikom zarówno okres wypowiedzenia, jak i odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy. Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych – twierdzą eksperci Deloitte w raporcie na temat przepisów dotyczących zatrudnienia i zwolnień. Polska znalazła się w środku zestawienia.

30.03.2021

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli ustawy o transporcie kolejowym

Prawo unijne Transport

Sejm przyjął we wtorek senackie poprawki o charakterze legislacyjnym do noweli ustawy o transporcie kolejowym, wdrażającej przepisy UE. Nowela zakłada wdrożenie dyrektyw europejskich do polskich przepisów związanych z interoperacyjnością systemu kolei oraz bezpieczeństwem kolejowym w Unii Europejskiej. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

30.03.2021

Premier chce stwierdzenia przez TK "wyższości" polskiego prawa nad unijnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. To pokłosie wyroku TSUE w sprawie statusu sędziów Sądu Najwyższego powołanych z udziałem nowej KRS, a rząd liczy, że oczekiwany wyrok TK pozwoli na jego zignorowanie.

29.03.2021

UE: Koronapaszporty mają być do połowy czerwca

Prawo unijne Koronawirus

Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi powinien funkcjonować od 15 czerwca - zapowiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że nie będzie on obowiązkowy, ale dokument ma być „zharmonizowany na szczeblu europejskim”.

29.03.2021

Od niedzieli czas letni, zimowy wróci w październiku

Prawo unijne

W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W niedzielę można będzie spać o godzinę krócej.

27.03.2021

Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo unijne Koronawirus

Prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz odbudowy, przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa – orzekł w piątek niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Trybunał jeszcze nie opublikował uzasadnienia swojej decyzji, ale wynika z niej, że chodzi o to, to KE czy państwa członkowskie mają się zadłużyć na ten fundusz.

26.03.2021

Senat wniesie do Sejmu projekt o Agencji Spójności i Rozwoju

Samorząd terytorialny Prawo unijne

Celem projektowanej ustawy jest utworzenie nowej instytucji – Agencji Spójności i Rozwoju, odpowiedzialnej za programowanie i zarządzanie środkami finansowymi z budżetu Unii Europejskiej. Agencja Spójności i Rozwoju ma być agencją wykonawczą, jedną z jej kluczowych kompetencji będzie, w przypadku krajowego programu operacyjnego, wybór projektów do dofinansowania.

25.03.2021

TSUE: Tylko jedna kara za brak wykresówek z tachografu z kilku dni

Prawo pracy Prawo unijne

Kierowcy pojazdów ciężarowych, autokarów i autobusów, którzy podczas kontroli nie przedstawiają wykresówek tachografu dotyczących dnia kontroli i 28 poprzednich dni, podlegają jednej karze, niezależnie od liczby brakujących wykresówek. Zasada ustawowej określoności czynów zabronionych i kar, w myśl której obywatele muszą być w stanie określić zachowania grożące pociągnięciem do odpowiedzialności

24.03.2021