Jak przepisy podatkowe wpływają na prowadzenie biznesu - Ogólnopolska Konferencja Podatkowa ELSA

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Najważniejsze zmiany przepisów wprowadzone w ostatnim roku, zielona reforma prawa podatkowego oraz coraz większe wykorzystanie sztucznej inteligencji - to jedne z głównych tematów poruszanych podczas dwudniowej XXIV Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej "Rozwiązania na nadchodzące zmiany współczesnego świata". Konferencja zorganizowana przez ELSA Poland potrwa 24 i 25 października 2023 r.

24.10.2023

Szersza ochrona oznaczeń geograficznych na terenie UE - podpisano rozporządzenie

Prawo unijne Własność intelektualna

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej popisali nowe rozporządzenie, które rozszerza ochronę oznaczeń geograficznych na produkty rzemieślnicze i przemysłowe. Ma to pomóc lepiej chronić renomowane produkty nieżywnościowe, z których słynie dane państwo, na gruncie prawa własności intelektualnej. Nowe prawo ma zostać oficjalnie opublikowane na początku listopada - wejdzie w życie po upływie 20 dni.

24.10.2023

KPMG: Firmy mają tylko rok na wdrożenie dyrektywy związanej z cyberbezpieczeństwem

Nowe technologie Prawo unijne

Zgodnie z dyrektywą NIS2 wprowadzającą nowe ramy odpowiedzialności w zakresie nadzoru i zarządzania ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem, organizacje objęte regulacją znajdują się teraz w decydującym okresie implementacyjnym. Równo 12 miesięcy mają firmy działające w sektorze publicznym i prywatnym państw członkowskich UE, aby dostosować się do nowych standardów, w tym m.in. przygotować własną politykę organizacyjną, określić procedury operacyjne i wybrać technologie wspierające cały proces.

23.10.2023

Bank nie przejrzy mediów społecznościowych kredytobiorcy przed udzieleniem pożyczki

Banki Kredyty Prawo unijne

Nowelizacja unijnej dyrektywy o kredytach konsumenckich, która została zatwierdzona we wrześniu przez Parlament Europejski, ma wzmocnić ochronę kredytobiorców, ujednolicić przepisy we wszystkich państwach członkowskich i nałożyć na banki obowiązek kierowania się obiektywnymi kryteriami ekonomicznymi przy decydowaniu o udzieleniu kredytu. Teraz Polska będzie musiała dostosować krajowe przepisy do nowej regulacji.

23.10.2023

TSUE: Mniej korzystne traktowanie pilotów zatrudnionych w niepełnym wymiarze jest niezgodne z prawem UE

Prawo pracy Prawo unijne

Warunek uzyskania podwyższonego wynagrodzenia za przekroczenie określonej liczby godzin pracy nie może stawiać pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy w mniej korzystnej sytuacji – orzekł TSUE. Zdaniem prawników orzeczenie wiele zmienia w dotychczas stosowanej praktyce. Dzięki niemu zapewnione będzie równe traktowanie pracowników w zakresie wynagrodzenia za pracę wykonywaną ponad określony w umowie o pracę wymiar.

21.10.2023

Zbigniew Ziobro chce, by TK zajął się unijnym zakazem sprzedaży aut spalinowych

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Podczas piątkowego briefingu prasowego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o ocenę konstytucyjności unijnych przepisów dotyczących zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Zdaniem ministra mogą one być sprzeczne z polską Konstytucją i naruszać zasadę jednomyślności w sprawach dotyczących energetyki.

20.10.2023

Parlament Europejski będzie debatował nad zakazem hodowania zwierząt na futra

Rynek Prawo unijne

Podczas rozpoczynającego się posiedzenia plenarnego Parlament Europejski będzie debatował nad europejską inicjatywą obywatelską „Europa wolna od futer”, która ma na celu doprowadzenie do zakazu hodowli i zabijania zwierząt wyłącznie w celu produkcji futer na terenie UE. Pod apelem w tej sprawie podpisało się ponad 1,5 mln Europejczyków. Debata w Parlamencie Europejskim odbędzie się w czwartek.

16.10.2023

Kosmetyki z brokatem mają zniknąć z półek

Rynek i konsument Prawo unijne

17 października zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące obecności mikrocząsteczek polimerów syntetycznych, potocznie nazywanych również mikroplastikiem. Ma ono szczególnie istotne znaczenie dla konsumentów, bo do tej kategorii zalicza się także brokat - również ten zawarty w kosmetykach do makijażu. Po upływie okresów przejściowych firmy będą musiały wycofać tego typu produkty ze sprzedaży.

16.10.2023

Wchodzą w życie nowe obowiązki dla oferentów startujących w unijnych przetargach

Zamówienia publiczne Prawo unijne

12 października br. zaczynają obowiązywać kolejne regulacje unijnego rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny. Tym razem dotyczą one przede wszystkim obowiązków związanych ze zgłaszaniem koncentracji przedsiębiorstw oraz zamówień publicznych, które przekraczają określone w przepisach progi. Niedopełnienie obowiązków może wiązać się natomiast z dotkliwymi konsekwencjami, także finansowymi.

12.10.2023

Ogólnopolska Konferencja Podatkowa ELSA rozpocznie się już 24 października

Prawo gospodarcze Prawo unijne

24 i 25 października odbędzie się XXIV edycja organizowanej przez ELSA Poland Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej, która przyciąga nie tylko ekspertów ze świata podatków, ale także studentów. Tegoroczne wydarzenie organizowane jest pod hasłem "Rewolucja podatkowa - rozwiązania na nadchodzące zmiany współczesnego świata”. Uczestnicy będą dyskutować m.in. o zmianach w podatkach dotyczących klimatu oraz zmianach technologicznych.

11.10.2023

Unijna transformacja energetyczna ma przyspieszyć - pomoże nowa wersja dyrektywy

Środowisko Prawo unijne Energetyka

10 października br. zacznie obowiązywać zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Jej głównym celem jest przede wszystkim dążenie do lepszego wykorzystania energii i systematycznego ograniczania jej zużycia wśród państw członkowskich, a w dalszej perspektywie – zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Najnowsza wersja regulacji ustala nie tylko ambitniejsze cele, ale także przyspieszenie transformacji energetycznej.

09.10.2023

Regulacja w sprawie subsydiów zagranicznych pomoże wyrównać szanse na rynku unijnym

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Rozporządzenie częściowo weszło w życie 12 lipca; od tego też dnia KE może już wszczynać postępowania w ramach filara ogólnego. Obowiązek notyfikacji dla przedsiębiorstw uruchamia się natomiast już 12 października br. Od tego momentu koncentracje i przetargi powyżej pewnych progów trzeba notyfikować do KE pod groźbą sankcji finansowych i prawnych - mówi dr Michał Bernat, managing counsel w warszawskim biurze kancelarii Dentons.

09.10.2023

Tymczasowa ochrona dla uchodźców przedłużona do 4 marca 2025 r.

Prawo unijne Ukraina

Tymczasowa ochrona dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną napastniczą Rosji, zostanie przedłużona od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r. Wynika tak z decyzji Rady UE. Chodzi o mechanizm zapewniający natychmiastową i zbiorową (czyli niewymagającą rozpatrywania pojedynczych wniosków) ochronę dla wysiedleńców, którzy nie mogą wrócić do państwa pochodzenia.

07.10.2023

TSUE rozstrzygnął, jak opodatkować prezenty do prenumeraty

VAT Prawo unijne

Tablety lub smartfony przekazywane nowym prenumeratorom nie powinny być odrębnie opodatkowane VAT – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (C 505/22). Przekazanie prezentu stanowi świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism, wchodzące w zakres „odpłatnej dostawy towarów”. Nie jest to nieodpłatne przekazanie towarów.

07.10.2023

TSUE: Ten sam napój może być opodatkowany różnymi stawkami VAT

VAT Prawo unijne

Środki spożywcze składające się z tego samego głównego składnika podlegają dwóm różnym obniżonym stawkom VAT w zależności od tego, czy są sprzedawane w sklepie, czy przygotowywane i podawane klientowi na gorąco w kawiarni – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-146/22. Warunkiem jest, by różnica dotycząca podania była widoczna dla konsumenta.

07.10.2023

Ambasadorowie przy UE przyjęli pakt migracyjno-azylowy

Prawo unijne

Na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej w Brukseli przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. Polska i Węgry były przeciw. Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu – przekazało PAP źródło unijne.

04.10.2023

Powrót podatku minimalnego już w 2024 roku

CIT Prawo unijne

Powrót podatku minimalnego oznaczać będzie wiele wyzwań dla biznesu. Wątpliwości w zakresie samego brzmienia przepisów, jak i zmieniające się otoczenie prawno-gospodarcze sprawiają, że choć termin pierwszej zapłaty nowej daniny upłynie dla większości podatników dopiero w 2025 r., już teraz warto oszacować wpływ nowej regulacji na działalność gospodarczą podatnika - piszą Dorota Wolna i Michał Walek z PwC.

04.10.2023

Lewiatan: Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

Prawo pracy Prawo unijne

Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

03.10.2023

PE przyjął przepisy wzmacniające ochronę przed naciskami gospodarczymi

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Zniechęcenie państw trzecich do wywierania nacisków na państwa członkowskie i przyznanie instrumentu handlowego, który w ostateczności pozwoli organizacjom unijnym reagować na ewentualne próby - to najważniejsze cele rozporządzenia, nad którym debatowali europosłowie podczas trwającego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego. Dzisiaj nowa regulacja została przyjęta przez europosłów.

03.10.2023

TSUE: Wydalenie obywatela z kraju możliwe na podstawie dyrektywy powrotowej

Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził właśnie, że dyrektywa powrotowa ma zastosowanie do każdego obywatela państwa trzeciego, który wjechał na terytorium państwa członkowskiego, nie spełniając warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania. Dotyczy to również sytuacji, gdy zainteresowany wjechał na to terytorium

02.10.2023