Wykonawca inwestycji - łączącej Czempiń (woj. wielkopolskie) z Poznaniem - jest konsorcjum firm: hiszpańskiej FCC Construccion (lider), hiszpańskiej AZVI i polskiej DECOMA Sp. z o.o.

"Rocznie inwestujemy w infrastrukturę 7-8 mld zł, ta umowa jest pierwszą z większych podpisywanych w tym roku. Mam nadzieję, że za 2,5-roku będziemy się mogli pochwalić tą inwestycją, jako wzorcową" - powiedział po podpisaniu umowy zastępca dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe Piotr Borys.

W ramach projektu przeprowadzona zostanie kompleksowa modernizacja nawierzchni torowej oraz sieci trakcyjnej między Czempiniem a Poznaniem. Wykonanie zaplanowanych prac pozwoli na skrócenie czasu jazdy pociągów na całej trasie Poznań – Wrocław do około 1,4 godz., czyli o 50 minut krócej niż obecnie. Pociągi będą kursowały z prędkością 160 km/h.
Tory i sieć trakcyjna będą wykonane tak, że bez potrzeby przebudowy będą mogły obsłużyć pociągi jadące z prędkością 200 km/h.

Zmodernizowanych zostanie 17 przejazdów kolejowych, zmodernizowanych lub zbudowanych siedem mostów, siedem wiaduktów, jeden ekodukt, osiem przejść dla pieszych pod torami i siedem przejść dla zwierząt. Zlikwidowanych zostanie 12 przejazdów.

Projekt jest realizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja ma być sfinansowana w 80 proc. z funduszy UE, a reszta pochodzić z budżetu państwa.

Inwestycja ma być zakończona do połowy 2015 roku.