Jak podkreślają inwestorzy, jest to obecnie jedna z największych inwestycji handlowych w Polsce i Europie Środkowej. W nowym obiekcie znajdzie się 220 butików, 40 wielko i średnio powierzchniowych sklepów, 40 restauracji i kawiarni oraz m.in. kino, basen i klub fitness.

We wrześniu br. Centrum Posnania uznana została za jedną z najlepszych inwestycji handlowych w Europie i otrzymała prestiżową rekomendację organizatorów tegorocznej edycji konkursu "The European Property Awards" odbywającego się w Londynie.

Budowie obiektu towarzyszyła modernizacja okolicznych ulic, a koszt inwestycji w rozwój infrastruktury drogowej i uzbrojenie niezagospodarowanego terenu o pow. 60 ha wyniósł ok. 100 mln zł.

„Zaproszeni do współpracy europejscy artyści m.in. David Mesgiuch, Elise Morin, czy Suzan Drummen przygotowali współczesne instalacje oraz rzeźby nawiązujące do uniwersalnych wartości, takich jak przyjaźń, miłość, szacunek dla drugiego człowieka i natury. Zostały one umiejscowione w różnych częściach Posnanii. W gronie współczesnych artystów współpracujących z Posnanią znaleźli się także polscy twórcy wzornictwa użytkowego oraz artysta fotograf” – przekazał rzecznik prasowy Centrum Filip Gruszczyński.

Jak dodał, efekty pracy artystów można będzie oglądać na 135 metrowej promenadzie łączącej Posnanię z Rondem Rataje. „Mebel miejski, który się tu znajduje, to dzieło dwojga związanych z Poznaniem, uznanych polskich designerów: Doroty Koziary i Tomasza Augustyniaka. Swój projekt artyści nazwali +Sceną Posnania+, nawiązując do tradycji teatrów ulicznych” – podkreślił Gruszczyński.

Ceremonię otwarcia urozmaici amerykańska aktorka, modelka i projektantka mody Eva Longoria. Gwiazda serialu „Gotowe na wszystko” powiedziała na konferencji prasowej, że bardzo się cieszy z przyjazdu do Poznania, i dzięki temu, że przyleciała dzień wcześniej udało się także zwiedzić miasto, w tym poznańską katedrę i Centrum Kultury Zamek.

Dodała, że nie tylko uwielbia galerie handlowe, ale właśnie fascynacja modą skłoniła ją do samodzielnego projektowania ubrań. „Gdy dorastałam nauczyłam się szyć. Pierwsze rzeczy, jakie uszyłam samodzielnie, to poduszki i zasłony. Później dopiero tworzyłam kostiumy na Halloween i sukienki dla koleżanek. Obsesyjnie interesowałam się także tkaninami, krojem i strukturą odzieży” – powiedziała.

Budowa nowego centrum spotkała się z wieloma kontrowersjami. Władze miasta, oraz mieszkańcy Poznania krytykują inwestycję wskazując, że w mieście już teraz jest zbyt dużo galerii handlowych, i że tak ogromny teren można było zagospodarować inaczej, tworząc np. nową dzielnicę Poznania z budownictwem mieszkaniowym. Inni wskazują z kolei na korzyści, w tym powstanie ok. 3 tys. nowych miejsc pracy.

Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak zapowiedział we wtorek, że nie weźmie udziału w otwarciu obiektu.

Rzecznik Posnanii odnosząc się do decyzji i słów prezydenta powiedział: „przez cały okres inwestycji byliśmy w kontakcie z Urzędem Miasta Poznania, czy to z prezydentem czy jego zastępcami, czy też podległymi mu służbami, jak ZTM czy ZDM. Ta współpraca zawsze przebiegała poprawnie i nigdy nie było żadnych problemów”. „Decyzja prezydenta Jacka Jaśkowiaka jest decyzją polityczną” – ocenił Gruszczyński.

Jak mówił, Posnania jest inwestycją, która dopiero zapoczątkuje i zainspiruje dalszy rozwój tej części miasta. „Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ma tutaj powstać nowa dzielnica, cały teren ma pow. 60 ha, a centrum wraz całą infrastrukturą zajmuje zaledwie 9 ha. Realizując Posnanię, przede wszystkim te inwestycje drogowe, zadbaliśmy o to, by powstała tu także podziemna infrastruktura teletechniczna; światłowody, ciepłociągi, które zostaną wykorzystane przez przyszłych deweloperów” – powiedział.

ZTM postanowiło o uruchomieniu w środę dodatkowych kursów linii tramwajowych, aby ułatwić mieszkańcom dotarcie do Centrum Posnania. (PAP)