Celem akcji jest pokazanie właścicielom i mieszkańcom domów jednorodzinnych tych miejsc budynku, które powodują największe straty ciepła.

 

"To wiąże się nie tylko z wydatkami na opłaty, ale ma to także podłoże ekologiczne, bowiem w źle ocieplonych domach niepotrzebnie zuzywa się ciepło. Akcję przeprowadzimy w miesiącach zimowych, kiedy różnice temperatur w domach i na zewnątrz są największe" - powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Poznania Leszek Kurek.

 

W czwartej edycji akcji badaniom zostanie 450 domów. Na podstawie raportów z badań termowizyjnych przygotowanych przy poprzednich edycjach "Trzymaj ciepło" wiadomo, że najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelne okna i drzwi, nieocieplane fragmenty elewacji oraz źle położone izolacje i przebicia powstałe na skutek nieprawidłowego mocowania różnych elementów na elewacjach np. zewnętrznego oświetlenia.

 

W trakcie trzech poprzednich edycji "Trzymaj ciepło" przebadano 1303 budynki. Organizatorzy akcji przeprowadzili ankietę wśród osób, które wzięły udział we wcześniejszych akcjach. 40 procent uczestników sondażu przyznało, że zdecydowało się na wykonanie termoizolacji części budynku. Ok. 26 procent badanych wymieniło okna na energooszczędne, a 16 procent - drzwi.

 

"Ponad 1/3 respondentów stwierdziła, że po wykonaniu prac, rachunki za ogrzewanie spadły nawet o 10 procent" - dodał Kurek.

 

Miasto Poznań za projekt "Trzmaj ciepło" otrzymało nagrodę w konkursie "Samorządny Lider Zarzadzania 2012" w dziedzinie lokalna gospodarka energetyczna.