Biały Dom podał wytyczne dotyczące projektu muru według, których ma on mieć wysokość od 5,5 do 9 metrów, uniemożliwiać wspinanie się po nim, zapobiegać kopaniu pod nim tuneli i być „miły dla oka” od strony amerykańskiej.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem termin składania ofert na budowę upływa 29 marca. Kontrakty mają zostać podpisane do końca maja, a budowa rozpocznie się w rejonie San Diego, w stanie Kalifornia w lipcu. Prezydent Trump wystąpił o 3 mld dolarów na rozpoczęcie budowy; cały projekt ma kosztować 10 mld dolarów.

Projekt ma swoich przeciwników. Członkini władz miasta San Francisco z ramienia Partii Demokratycznej, Hillary Ronen, zaproponowała uchwałę, która zabraniałaby miastu współpracy z firmami, które chcą uczestniczyć w budowie muru granicznego.

Uzasadniając swój wniosek, Ronen powiedziała, że taka współpraca nie byłaby zgodna z zasadami, którymi kieruje się miasto. „Pozostańmy przy budowaniu mostów, a nie murów” - wezwała.

Ronen, wraz z radnym miasta Oakland Abel Guillenem oraz burmistrzem Berkley Jesse Arreguinem, zorganizowała konferencję prasową przed siedzibą międzynarodowej firmy budowlanej T.Y. Lin, która wcześniej wyraziła zainteresowanie wzięciem udziału w budowie muru.

Firma ta wcześniej współpracowała z San Francisco oraz Oakland przy różnych projektach budowlanych. Inne firmy, takie jak Hensel Phelps Construction Co. i Tutor Perini Corporation, które także są zainteresowane budową muru, są zaangażowane w projekty budowlane z San Francisco.

Hensel Phelps podpisał kontrakt o wartości 1 mld dolarów na budowę nowego terminala na międzynarodowym lotnisku San Francisco a Tutor Perini zawarł kontrakt o wartości 860mln dolarów na budowę metra. Nowa uchwała odnosiła się będzie tylko do przyszłych umów.

Według Ronan uchwała to symboliczny protest przeciwko budowie muru. Dodała, że miasto San Francisco oczekuje od swoich kontrahentów podstawowych zasad współczucia i poszanowania praw człowieka. Uchwała ma poparcie ratusza San Francisco.

Partia Demokratyczna od początku sprzeciwia się budowie muru argumentując, iż projekt jest brakiem poszanowania praw człowieka. Mur graniczny był jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Trumpa.

Trump argumentuje, iż południowa granica z Meksykiem jest głównym szlakiem przerzutowym narkotyków oraz nielegalnych imigrantów do USA oraz, że jest to także rejon działalności meksykańskiej mafii, która kontroluje coraz większe tereny w Meksyku i rozwija swoje wpływy w USA.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)