W poniedziałek spółka poinformowała w komunikacie, że „Goodman, globalny ekspert w dziedzinie nieruchomości logistycznych, oddał do użytku dwa obiekty magazynowe o łącznej powierzchni 38,7 tys. m kw. w Pomorskim Centrum Logistycznym”. Podano, że łączna powierzchnia centrum, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie terminala kontenerowego DCT Gdańsk, wynosi 53 tys. m kw., z czego 7,7 tys. m kw. powierzchni magazynowej jest do wynajęcia.

Dyrektor Regionalny Goodman na Europę Środkowo-Wschodnią Błażej Ciesielczak powiedział, że Pomorskie Centrum Logistyczne rozbudowuje się, jak to określił, „dzięki rosnącemu zainteresowaniu klientów”. Ocenia, że „to idealne miejsce dla firm z sektora logistycznego i dla dystrybutorów, gdyż lokalizacja tuż obok gdańskiego terminala kontenerowego oraz dostęp do rozwiniętej infrastruktury drogowej zapewniają łatwy dostęp do wielu rynków”.

Jeden z magazynów oddanych do użytku, o powierzchni 24,9 tys. m kw. jest wynajmowany przez Eurocash, wiodącego dystrybutora FMCG. Klientami drugiego obiektu o powierzchni 13,8 tys. m kw. są operatorzy logistyczni Poland Services Transport-Logistyka oraz Univeg Logistics Poland.

Cytowany w komunikacie Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Polsce, Tomasz Mika zauważa, że „dynamiczny rozwój terminala kontenerowego DCT Gdańsk pozytywnie przekłada się na atrakcyjność rynku logistycznego w regionie Trójmiasta”. Podał, że „coraz więcej firm decyduje się lokować swoją działalność właśnie w Gdańsku, a rozbudowa Pomorskiego Centrum Logistycznego pokazuje, że inwestycja firmy Goodman jest dla nich właściwym wyborem”.

Klientami Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku są też operatorzy logistyczni Kuehne + Nagel i Terramar, firma spedycyjna NTA oraz producent chłodnic do klimatyzacji NRF Poland.

Pomorskie Centrum Logistyczne w Gdańsku to kluczowy projekt budowlany firmy Goodman w Polsce. Jego właścicielem jest Goodman European Partnership (GEP), flagowy europejski fundusz Goodmana.

Wielofunkcyjne centrum logistyczne, które powstaje na działce o powierzchni 110 ha, oferuje możliwość budowy magazynów logistycznych i hal produkcyjnych wraz ze zintegrowanymi powierzchniami biurowymi o łącznej powierzchni ok. pół miliona metrów kwadratowych. Szacuje się, że wartość całej inwestycji może przekroczyć 300 milionów euro.

Jednym z największych atutów Pomorskiego Centrum Logistycznego jest położenie w pobliżu terminala kontenerowego DCT Gdańsk, który obsługuje największe statki na świecie i jest ważnym terminalem w regionie. Za około rok do użytku ma być oddany drugi terminal DCT, co pozwoli na zwiększenie zdolności przeładunkowych z obecnych 1,5 do 3 mln TEU rocznie. (TEU - pojemność standardowego 20-stopowego kontenera - PAP).

Położenie Centrum Logistycznego obok terminala kontenerowego DCT Gdańsk pozwala na redukcję kosztów przeładunku, składowania i transportu. W przyszłości planowane jest ustanowienie wolnego obszaru celnego i specjalnej strefy ekonomicznej.

Goodman jest zintegrowaną grupą, działającą jako właściciel, deweloper i zarządzający powierzchniami przemysłowymi i biznesowymi w Europie Kontynentalnej, Wielkiej Brytanii, Australii, Ameryce Północnej, Brazylii oraz regionie Azji Pacyficznej. Grupa inwestuje w nieruchomości przemysłowe, powierzchnie magazynowe i centra dystrybucyjne. (PAP)