Były minister gospodarki Piotr Grzegorz Woźniak, został wiceministrem środowiska, Głównym Geologiem Kraju - poinformował we wtorek minister środowiska Marcin Korolec. Korolec we wtorek spotkał się z sejmową komisją środowiska.

Korolec poinformował posłów, że w przyszłym tygodniu powinien zakończyć kompletowanie kierownictwa resortu. Powiedział, że w poniedziałek premier na jego wniosek powołał Woźniaka na podsekretarza stanu w MŚ. Od wtorku podjął on obowiązki, zajmuje się geologią. Dotychczas tymi sprawami w resorcie zajmował się Henryk Jacek Jezierski.

W resorcie pracuje też od 2 grudnia nowa wiceminister Beata Jaczewska, która wcześniej była dyrektorem Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki. Jaczewska uczestniczyła w zakończonym w niedzielę szczycie klimatycznym ONZ w Durbanie.

Oprócz nich w kierownictwie zasiadają dotychczasowi wiceministrowie: sekretarz stanu, poseł PO Stanisław Gawłowski (m.in. odpowiedzialny za finanse i środki unijne) i podsekretarze stanu Joanna Maćkowiak-Pandera (m.in. odpowiedzialna za ochronę klimatu, polską prezydencję), Bernard Błaszczyk (m.in. odpowiedzialny za ochronę powietrza, gospodarkę odpadami) i Janusz Zaleski (Główny Konserwator Przyrody).

Woźniak był ministrem gospodarki w latach 2005-07 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie - od 2010 r. Woźniak jest szefem rady administracyjnej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energii UE (ACER). ACER zajmuje się koordynacją pracy organów regulujących rynek energii w UE.

Korolec zapewnił, że kierowanie przez Woźniaka Radą nie będzie kolidowało z obowiązkami ministerialnymi. Rada nie pracuje non stop, to są spotkania co jakiś czas, niezbyt często w roku, więc nie będzie to kolidować z jego obowiązkami, jako wiceministra - Głównego Geologa Kraju - powiedział.

Woźniak powiedział we wtorek wieczorem PAP, że choć praca w Radzie jest absorbująca to - według niego - można pogodzić te obowiązki. Zajmujemy się w niej ważną z polskiego punktu widzenia koordynacją urzędów nadzorujących rynki energii w krajach UE. To dla naszego kraju strategiczna agencja, więc nie chcemy tracić tam miejsca - dodał.

Podkreślił, że udział w Radzie i jej przewodniczenie, jest społeczne - nie wiąże się z wynagrodzeniem. Większość jej członków łączy zasiadanie w Radzie z pracą w administracji swoich krajów - powiedział.

Woźniak urodził się w lutym 1956 r. w Warszawie. Ukończył wydział geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach był asystentem w Państwowym Instytucie Geologicznym.

Był ekspertem sejmowej komisji śledczej do spraw PKN Orlen, pracował m.in. jako wiceprezes PGNiG i był prezesem firmy Ence.Eko zajmującej się konsultingiem projektów inwestycyjnych w energetyce, w ramach własnej działalności gospodarczej świadczył usługi doradcze. Był też (1992-1996) radcą handlowym w biurze przy polskiej ambasadzie, a w 1992 r. wiceprezesem RUCH-u.

Woźniak jest żonaty, ma pięcioro dzieci. Jego pasją jest żeglarstwo.(PAP)

ago/ amac/ jbr/