Łukasz Czech z biura prasowego prezydenta Łomży powiedział PAP, że przedsiębiorcy w trakcie różnych spotkań z prezydentem miasta podnosili, iż generalnie ceny nieruchomości w mieście są za wysokie i apelowali o ich "urealnienie". Była o tym m.in. mowa w marcu podczas konferencji "Przedsiębiorcza Łomża - nowe otwarcie" - dodał Czech.

Niższe ceny dotyczą gruntów w łomżyńskiej podstrefie o łącznej powierzchni 7,3 ha. Po obniżce, np. za największą działkę o powierzchni ponad 2,4 ha trzeba zapłacić o ok. 500 tys. zł mniej: zamiast 1,9 mln zł - 1,45 mln. Najmniejsza działka o powierzchni 0,6 ha zamiast 751 tys. zł kosztuje 710 tys. zł - poinformowało miasto.

Według nowych wycen gruntów, metr kwadratowy ziemi pod inwestycje kosztuje teraz od 58 zł 80 gr do 114 zł 90 gr. Najniższa cena z metr dotyczy największej działki, najwyższa najmniejszej. Cena metra kwadratowego gruntu w przypadku pozostałych czterech nieruchomości, z których każda ma powierzchnię 1,04 ha, waha się od 86 zł 70 gr do 91 zł 70 gr.

Prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński powiedział PAP, że nowe ceny w Łomży są korzystniejsze dla przedsiębiorców. " I z tego się cieszymy, bo to dodatkowa zachęta" - dodał.

Pierwsza firma zainteresowała się łomżyńską podstrefą Suwalskiej SSE w czerwcu 2014 r. To firma PHU Okleina produkująca prefabrykaty do mebli, która zadeklarowała inwestycje rzędu 1,8 mln zł na kupionej działce. Żyliński powiedział, że trwają prace projektowe i przygotowawcze do budowy fabryki.

Podstrefa Łomża powstała pod koniec grudnia 2013 r. Ma powierzchnię 7,6 ha w dwóch kompleksach i jest najmłodszą podstrefą Suwalskiej SSE. SSSE czeka na znaczne powiększenie. W listopadzie 2014 r. został złożony wniosek o poszerzenie o ponad 200 ha. Miałoby powstać osiem nowych podstref (Szczuczyn, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród oraz Sejny), a trzy już istniejące miałyby się powiększyć. Podstrefa Suwałki ma się powiększyć o 37 ha, Białystok ma zyskać prawie 65 ha, a Grajewo 9,3 ha. Łącznie po powiększeniu obszar Suwalskiej SSE ma wynieść ponad 583 ha. Wszystkie nowe tereny strefy znajdują się w województwie podlaskim. Samorządy bardzo mocno zabiegały o strefę zwłaszcza na tych terenach, które przygotowały pod inwestycje z wykorzystaniem unijnych dotacji na ten cel.

Samorządy, które mają podstrefy oraz przedsiębiorcy będą uczestniczyć w sobotę w Białymstoku w organizowanych przez Suwalską SSE III targach "Business to Business". Tam będą promowane wszystkie grunty, którymi dysponuje strefa. Żyliński powiedział PAP, że będzie to okazja do wspólnych rozmów biznesowych i nawiązywania współpracy.

Na koniec 2014 r. w Suwalskiej SSE działało 91 firm, które zatrudniają 6,5 tys. osób. Podmioty te zainwestowały dotąd ponad 2,1 mld zł.(PAP)