Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Robert Borkacki, ścieki będą oczyszczane w stawach porośniętych trzciną. Odwodnione i zmineralizowane osady będą kompostowane i wykorzystywane jako nawóz.

W oczyszczalni nie będzie używana energia elektryczna. Sprzęt mechaniczny zostanie wykorzystany do przepompowywania, przewożenia i przerzucania kompostu.

Elementy inwestycji to m.in. zbiornik żelbetowy, osadniki i roślinne poletka obsadzone trzcinami z dnem wykonanym z kory i mielonych gałęzi. Staw doczyszczający zapewni usuwane związków biogennych i mikrozanieczyszczeń. Rolą stawu chłonnego będzie odprowadzenie oczyszczonych ścieków do gruntu. Oczyszczalnia przyjmować będzie ścieki z miejscowości Luboszyce, Kietlów i Równa oraz ścieki dowożone z przyległych terenów.

„Łęgi Odrzańskie” Natury 2000 to teren o powierzchni ponad 20 tys. ha, na którym stwierdzono obecność 22 gatunków dzikich zwierząt. Położony jest głównie w woj. dolnośląskim, w trzech regionach: legnicko-głogowskim, wrocławskim i zielonogórskim (woj. lubuskie). Obszar stanowi fragment doliny Odry o długości 101 km, od Brzegu Dolnego do Głogowa. Na terenie są starodrzewia z licznymi drzewami pomnikowymi.(PAP)

umw/ je/ mow/