Nagrodę konkursu, "Tarczę Wojownika Gai" za rok 2014 otrzymał prezes Instytutu Energii Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski, którego jurorzy docenili m.in. za wkład w promocję OZE w Polsce i "umiejętność godzenia sprzecznych interesów biznesu, społeczeństwa obywatelskiego oraz rządu".

Minister środowiska otwierał obchody Światowego Dnia Ziemi po raz pierwszy, odkąd impreza organizowana jest w Polsce. Grabowski przypomniał, że święto swym zasięgiem wykracza poza Warszawę i wiele akcji odbywa się też w innych miastach. Wyraził radość z powodu uhonorowania nagrodą Człowieka Roku Polskiej Ekologii prezesa Instytutu Energii Odnawialnej, gdyż - jego zdaniem - zwycięzca "uosabia zmianę systemową".

Światowy Dzień Ziemi odbywa się co roku 22 kwietnia. W Polsce obchodzony jest od 1990 roku, na świecie o 20 lat dłużej. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje imprezy plenerowe związane z ochroną środowiska.

W Polsce akcja najczęściej skupia się na problemie śmiecenia, sprzątaniu miast i odzysku surowców wtórnych.

W środę z inicjatywy Fundacji Nasza Ziemia rusza specjalna aplikacja mobilna "rEKOnesans", dzięki której będzie można podzielić się uwagami dotyczącymi braku czystości i porządku w swojej gminie. Aktywiści tłumaczą, że dzięki niej zgłaszać będzie można też brak pojemników na odpady, w tym do selektywnej zbiórki, dzikie wysypiska czy odpady na poboczach dróg.

Aplikacja jest elementem 22. edycji kampanii "Sprzątanie Świata – Polska 2015", której w tym roku przyświeca hasło "Wyprawa – PoPrawa". Dzięki aplikacji stworzona ma zostać np. baza kontaktów do osób bezpośrednio odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami w danym urzędzie gminy lub do jednostek, którym gmina przekazała te zadania. Jak dodaje prezes Fundacji Sławomir Brzózek, aplikacja ma pomóc stworzyć organizacji ogólnopolski raport o stanie gospodarki odpadami i stanie czystości w polskich gminach.

W środę aktywiści z Fundacji wychodzą na ulice stolicy, by zainteresowanym tłumaczyć jak korzystać z aplikacji oraz sprawdzą czystość w odwiedzanych miejscach m.in. na tzw. patelni przy stacji Metro Centrum, na Polach Mokotowskich czy w Lesie Kabackim.

Na ulice Warszawy wyjdzie też maskotka Pana Kartona, który ma uczyć jak segregować odpady. Fundacja ProKarton przekonuje, że segregacja już w domu jest bardzo ważna, ponieważ im więcej zużytych opakowań uda się zebrać w ten sposób, tym łatwiej będzie przeprowadzić później ich recykling.

W sobotę 25 kwietnia rozpoczną się Warszawskie Dni Recyklingu, które potrwają dwa dni. Tego dnia we wszystkich 18 dzielnicach stolicy w godz. 10-13 mieszkańcy będą mogli za przyniesione surowce wtórne w tym elektrośmieci dostać sadzonki. Rodzinny finał akcji ma odbyć się w niedzielę na Pl. Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Podczas imprezy będzie można również dostać sadzonki krzewów, kwiatów i ziół, zorganizowane będą też stoiska edukacyjne oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Zobaczyć tez będzie można ekologiczną śmieciarkę, która jest napędzana gazem ziemnym CNG.

W trakcie ostatnich Warszawskich Dni Recyklingu zebrano ponad 30 tys. kg odpadów segregowanych suchych takich jak plastik, papier czy metal, prawie 14 tys. kg szkła oraz ponad 35 tys. kilogramów elektrośmieci.

W najbliższy weekend z okazji Światowego Dnia Ziemi na Polu Mokotwoskim odbędzie się festyn ekologiczny, na którym prezentować się będą m.in. polskie parki narodowe, Lasy Państwowe, czy producenci żywności tradycyjnej i ekologicznej. Przewidziano też wiele gier i zabaw, również dla dzieci, w tym konkurs na najszybsze rozmontowanie komputera. Od leśników będzie można otrzymać sadzonkę jednego z rodzimych drzew leśnych.

Grażyna Hodun, koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi od 20 lat powiedziała, że wśród Polaków doszło do zmiany zachowań dotyczących ekologii. "Na początku musieliśmy tłumaczyć, że należy segregować odpady, oszczędzać wodę w domu, umiejętnie i aktywnie wypoczywać, kupować produkty sezonowe, lokalne" - mówiła. "Tego już nie musimy tłumaczyć. Widać, że ta świadomość jest" - zauważyła. Obecnie - dodała - organizacje proekologiczne stoją przed nowymi wyzwaniem, w postaci działań, promujących m.in. energetykę ze źródeł odnawialnych. (PAP)