Łącznie w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, będącego komercyjnym filarem rządowego programu Mieszkanie Plus, powstać ma w Katowicach ponad tysiąc mieszkań.

W uroczystości podpisania umowy na realizację tzw. Nowego Nikiszowca uczestniczył prezentujący tego dnia w Katowicach Program dla Śląska premier Mateusz Morawiecki.

Swoje podpisy pod wartą ponad 100 mln zł brutto umową złożyli: prezydent Katowic Marcin Krupa, wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak, członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński, prezes spółki IDS-BUD Andrzej Napierski oraz dyrektor pionu budownictwa ogólnego IDS-BUD Marek Matwiszyn.

Cytowany w komunikacie BGKN Muszyński zaakcentował, że projekt nowego osiedla przy ul. Górniczego Dorobku, czyli Nowego Nikiszowca, nawiązuje do oryginalnego założenia, jakim jest historyczne, pochodzące z początku XX w., osiedle patronackie w Nikiszowcu.

„Powstanie zabudowa o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Projekt harmonijnie wpisuje się w śląską architekturę, tworząc estetyczne, funkcjonalne i przyjazne dla rodzin miejsce. Czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze pomieszczą ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni około 60 m kw.” - zapowiedział Muszyński.

Na początku grudnia br. Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS), które w ramach spółki celowej współprowadzi z BGKN tę inwestycję sygnalizował, że podpisanie umowy z wybranym wykonawcą nie będzie jeszcze oznaczało zasadniczych prac.

W okresie zimowym generalny wykonawca będzie jeszcze pracował z projektantem nad szczegółami wykonawczymi, a przed wiosną, czyli początkiem sezonu budowlanego, wykona wycinkę drzew, ogrodzenie terenu itp.

Według wcześniejszych informacji zasadnicza budowa przy ul. Górniczego Dorobku powinna ruszyć w I kw. 2018 r.; planowany termin oddania mieszkań najemcom to III kw. 2020 r. Całe osiedle – projektowane przez pracownię 22Architekci ma mieścić 509 mieszkań o średnim metrażu 59,6 m kw. Powierzchnia terenu pod nowe osiedle to blisko 75 tys. m kw. Zaplanowano na nim 572 naziemne miejsca postojowe.

Kilka miesięcy później powinna rozpocząć się analogiczna procedura zmierzająca do budowy kolejnych ok. 500 mieszkań modelowych w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus na ok. 6-hektarowym terenie w katowickiej dzielnicy Szopienice. Podobnie, jak w Nikiszowcu, będzie ono realizowane na zasadzie spółki celowej KTBS i BGKN.

Przetarg na budowę osiedla przy ul. Korczaka powinien rozpocząć się w połowie 2018 r. Wybór wykonawcy ma nastąpić w III kw., a mieszkania mają być oddawane w II kw. 2021 r. Osiedle projektowane przez Kuryłowicz & Associates ma mieścić 500 mieszkań o średnim metrażu 58,4 m kw. Powierzchnia terenu to ponad 62 tys. m kw. Zaplanowano 326 podziemnych i 344 naziemne miejsca postojowe.

Według informacji BGKN w całej Polsce w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju w przygotowaniu jest ponad 12 tys. mieszkań. To inwestycje o łącznej wartości powyżej 2,5 mld zł.

Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany w październiku 2016 r. w Katowicach, z udziałem m.in. ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Katowice są również pierwszym polskim miastem, w którym mają powstać osiedla mieszkaniowe w oparciu o projekty nagrodzone w ogólnopolskim konkursie na dom modelowy.

Mieszkania powstaną w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, realizowanego przez państwową spółkę BGK Nieruchomości. To część szeroko pojętego programu Mieszkanie plus. Ze względu na komercyjny charakter inwestycji, lokale nie będą objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców.

BGKN realizuje obecnie inwestycje m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu, Gdyni, Kępnie. Celem tych inwestycji jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla osób słabiej uposażonych. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. już powstaje.

W Jarocinie już przyznano lokale – ale pierwsi lokatorzy do mieszkań wprowadzą się w marcu 2018 r. W tym samym czasie planowane jest oddanie mieszkań w Białej Podlaskiej.(PAP)