Raport na temat efektywności dotacji na założenie działalności gospodarczej finansowanej z EFS „Przedsiębiorcy z dotacją” opublikował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Dotacje przyznawane przez powiatowe urzędy pracy (ze względu na specyfikę tych instytucji) wspierały przede wszystkim bezrobotnych, którzy mieli problem ze znalezieniem i utrzymaniem pracy. Były to przeważnie osoby z wykształceniem zawodowym lub technicznym.

Inne instytucje dysponujące dotacjami wspierały najczęściej osoby pracujące lub absolwentów świeżo po szkole czy studiach oraz kobiety opiekujące się dziećmi, które chciały zrealizować swoje pomysły na biznes. Głównie były to osoby z wyższym wykształceniem.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem działalności zakładanej z dotacji były usługi budowlane, stanowiły prawie 27 proc. nowych przedsięwzięć. Popularne były również: „działalność handlowa i naprawa pojazdów” – (18 proc.), „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna” oraz „przetwórstwo przemysłowe” (po 12 proc.). „Pozostała działalność usługowa” wybrana została przez 8 proc. beneficjentów.

Zdaniem autorów raportu dotacje pomogły osobom, które były w złej sytuacji zatrudnieniowej i nie miały wystarczająco dużo pieniędzy, by samodzielnie założyć firmę. Dzięki wsparciu radzą sobie podobnie jak inne firmy w Małopolsce.

Z raportu wynika również, że osoby, którym udało się utrzymać na rynku pracy po otrzymaniu dotacji z PUP, mają większe zaufanie do urzędu, co skutkuje zgłaszaniem się – już jako pracodawcy – po stażystów, składaniem ofert zatrudnienia czy wniosków o dofinansowanie stanowiska pracy dla nowych pracowników.

Raport powstał na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w ramach projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji.(PAP)