Do wypadku doszło rok temu w nocy z 5 na 6 listopada w kamienicy, gdzie działało kilka znanych w mieście nocnych klubów i dyskotek - betonowe schody zawaliły się między drugą a trzecią kondygnacją budynku.

Właścicielom dwóch mieszczących się w kamienicy klubów postawiono zarzuty nieumyślnego spowodowania zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach – powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Według prokuratury Grzegorz G. i Zenon O. poprzez wykonanie przeróbek schodów osłabili ich wytrzymałość i doprowadzili do ich zawalenia. Przeróbki polegały m.in. na wzmocnieniu brzegu stopni blachą stalową i mocowaniu jej kołkami poprzez wywiercenie otworów o długości 8 cm.

Prokuratura uzyskała m.in. opinię biegłego z zakresu budownictwa, która pozwoliła na postawienie zarzutów. Prokuratura przesłuchała także kilkadziesiąt świadków. Obecnie – jak poinformowała rzeczniczka – prowadzi końcowe czynności procesowe.

Podejrzani nie przyznali się do winy i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. (PAP)

hp/ abr/