W rozbudowywanej od ub.r. Elektrowni Opole (EO) powstają dwa nowe bloki na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW. To inwestycja warta ponad 11,5 mld zł.

Dyrektor budowy bloków 5 i 6 z ramienia Polimeksu Mostostal Zbigniew Wiegner wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zależnie od przeznaczenia beton musi spełniać różne warunki, np. być wodoodporny albo mieć olbrzymią wytrzymałość. Gwarancją tych parametrów są odpowiednie składniki poszczególnych mieszanek. Jednym z dodatków do betonów specjalnych, używanych na placu budowy w Elektrowni Opole, jest np. krzemionka, czyli zmielony kwarc.

„To jest dodatek do betonów, których nie będziemy mieli tutaj (przy budowie nowych bloków – przyp. PAP) dużo, o ogromnych wytrzymałościach” – zastrzegł Wiegner. I dodał: „Takie betony będą zastosowane na pewno w miejscach, gdzie stoją transformatory. To będą betony o potężnej wytrzymałości, 600 kilogramów na centymetr kwadratowy”.

Specjalne mieszanki używane są też do potężnych betonowań, jakie mają miejsce w opolskiej elektrowni, do których zużywana jest bardzo duża ilość betonu. „Nie wolno nam tych betonów wylewać zbyt długo, musimy to zrobić za jednym zamachem i redukować ciepło, które wytwarza się podczas procesu wiązania betonu” – mówił PAP Wiegner. Tłumaczył, że nowoczesne betony znoszą temperatury do 70 stopni Celsjusza. Jednak gdy je przekroczą, mogą ulec zniszczeniu. „Więc przy temperaturze ok. 50 stopni z reakcji samonagrzewania się betonu trzeba naprawdę uważać” – zaznaczył.

Dodał, że w związku z tym redukuje się np. ilość cementu lub zmienia ilość i typ cementu, np. na cement hutniczy. „To jest tworzywo drogie, ale dla nas bardzo korzystne, bo (...) wytwarza mniej tzw. ciepła hydratacji” – wyjaśniał Wiegner. Podał, że tego typu beton wykorzystany został do budowy „masywnych obiektów”. „Czyli do budowy wszystkich ogromnych fundamentów – do tej pory były to pierwsza i druga maszynownia, kotłownia i ściany maszynowni, które mają pół metra grubości” – wymieniał.

Podkreślał, że użycie takich właśnie specjalnych betonów przy budowie dużych fundamentów ważne jest m.in. dlatego, że są to bardzo istotne obiekty, które w przyszłości będą poddane dużym naprężeniom i drganiom dynamicznym.

Receptury betonów wykorzystywanych do rozbudowy Elektrowni Opole wykonują i testują w sumie trzy laboratoria. Wiegner podał, że beton na budowę nowych bloków elektrowni dostarcza konsorcjum dwóch opolskich firm - Górażdże Beton i JD sp. z o.o. Na mocy kontraktu w ramach tego konsorcjum powołano też – jak określił przedstawiciel Polimeksu Mostostal – „mały dział naukowy”, który przygotowuje propozycje receptur pod konkretne zapotrzebowanie projektantów. Politechnika Łódzka sprawdza je, opiniuje, a jeśli trzeba, zaleca badania. Potem zatwierdza to jeszcze Politechnika Rzeszowska, która może też zgłosić swoje uwagi. „W przypadku trudnych, wymagających konstrukcji trzeba przejść cały ten łańcuszek potwierdzeń” – zaznaczył Wiegner.

Z największych zaplanowanych dotąd inwestycji budowlanych przy rozbudowie Elektrowni Opole wykonano np. dwa fundamenty pod maszynownie bloków 5 i 6. Stanęły już także cztery pylony o wysokości 125 metrów każdy i zakończono betonowanie płyty fundamentowej kotłowni nr 5. Rozpoczęły się też prace związane z wykonaniem pierwszej z dwóch powłok betonowych chłodni kominowej nr 5.

W pierwszym roku inwestycji w Elektrowni Opole odbywały się głównie prace ziemne. Rok 2015 jest czasem intensywnych prac budowlanych. W 2016 roku podczas rozbudowy dominować mają prace montażowe - m.in. maszynowni, kotłowni, części ciśnieniowej kotła, czy części technologicznej wszystkich urządzeń.

Dwa nowe bloki Elektrowni Opole wybuduje konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA oraz firma Alstom Power Sp. z o.o. Polecenie rozpoczęcia robót PGE wydała 31 stycznia 2014 roku. Blok 5 ma być oddany do eksploatacji w III kwartale 2018 r., a blok 6 w I kwartale 2019 r. (PAP)