Nowe substancje obejmują chemikalia przemysłowe, a także substancje stosowane w produktach biobójczych i ochrony roślin oraz, po raz pierwszy, substancje farmaceutyczne.

Zmiany dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/105/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środowiskowych norm jakości w dziedzinie polityki wodnej, zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy Rady 82/176/EWG, 83/513/EWG, 84/156/EWG, 84/491/EWG i 86/280/EWG oraz zmieniającej dyrektywę 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.Urz.UE L 348 z 24.12.2008, s. 84) polegające na dodaniu nowych substancji są rezultatem całościowego przeglądu, podczas którego rozpatrzono poziom zagrożenia ok. 2 tys. substancji na podstawie ich stężenia w wodach powierzchniowych, poziomu niebezpieczeństwa, produkcji i stosowania. W przypadku sześciu z piętnastu nowych substancji priorytetowych proponowana klasyfikacja wiązałaby się ze stopniowym zaprzestaniem ich emisji do wody w ciągu nadchodzących 20 lat. Wniosek legislacyjny przewiduje również wprowadzenie bardziej surowych norm w odniesieniu do czterech obecnie kontrolowanych substancji oraz wymóg stopniowego zaprzestania emisji dwóch innych substancji znajdujących się w wykazie.

Do 15 proponowanych dodatkowych substancji priorytetowych należą:

– substancje zawarte w środkach ochrony roślin: aklonifen, bifenoks, cypermetryna, dikofol, heptachlor, chinoksyfen;

– substancje zawarte w produktach biobójczych: cybutryna, dichlorfos, terbutryna;

– chemikalia przemysłowe: kwas perfluorookatnosulfonowy (PFOS), heksabromocyklododekan (HBCDD);

– uboczne produkty spalania: dioksyna i dioksynopodobne polichlorowane bifenyle (PCB);

– substancje farmaceutyczne: 17 alfa-etynyloestradiol (EE2), 17 beta-estradiol (E2), diklofenak.

Po raz pierwszy proponuje się dodanie substancji farmaceutycznych. We wniosku nie kwestionuje się wartości medycznej tych substancji; poruszono jednak potencjalne szkodliwe skutki ich obecności w środowisku wodnym. Zgodnie z najnowszymi badaniami, stężenia substancji farmaceutycznych wyższe od proponowanych norm mogą działać szkodliwie na zdrowie ryb, ograniczać ich reprodukcję lub działać szkodliwie na inne organizmy.

Komisja proponuje również ulepszenie monitorowania i sprawozdawczości w odniesieniu do chemicznych substancji zanieczyszczających w wodzie oraz wprowadzenie mechanizmu pozwalającego na uzyskanie lepszych informacji na temat stężenia innych substancji zanieczyszczających, które mogłyby w przyszłości zostać objęte obowiązkiem kontroli na poziomie UE.

Wniosek Komisji zostanie przedstawiony Radzie i Parlamentowi do dyskusji i ewentualnego przyjęcia.

Opracowanie: Rafał Bujalski, RPE WKP

Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 1 lutego 2012 r.

Data publikacji: 1 lutego 2012 r.