Statek ekologów opuścił port w Rotterdamie ok. godz. 12.40 - powiedział agencji AFP działacz Greenpeace'u Patric Salize, który znajduje się na pokładzie.

W nocy z wtorku na środę "Rainbow Warrior" powinien dopłynąć do rosyjskiego zbiornikowca "Michaił Uljanow", który zmierza w kierunku Rotterdamu.

Kapitanem flagowego statku Greenpeace'u jest Peter Wilcox. To jeden z 30 członków załogi jednostki "Arctic Sunrise", zatrzymanej w połowie września ub.r. przez rosyjskie władze. Straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) interweniowała, gdy ekolodzy usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa. Chcieli zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce.

Początkowo Komitet Śledczy oskarżał 30 aktywistów, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów, o terroryzm, później - o piractwo, a w końcu - o "chuligaństwo". Po dwumiesięcznym pobycie w areszcie zatrzymani odzyskali wolność na mocy amnestii, lecz statku im dotąd nie zwrócono.

"Chcemy eskortować okręt aż do portu" - powiedział Salize. Nie ujawnił, czy 23 członków załogi zamierza zrobić coś jeszcze.
"Nie wyjawiamy z wyprzedzeniem tego, co zrobimy, ale zapewniam, że wyślemy światu wyraźny komunikat o tym, że ta ropa jest bardzo niebezpieczna" - powiedział Willem Wiskerke, który także znajduje się na pokładzie "Rainbow Warrior".

Ładunek ropy kupił francuski koncern Total. Aktywista Greenpeace'u Ben Ayliffe oskarżył firmę o "całkowitą hipokryzję". Przypomniał, że szef Totala Christophe de Margerie powiedział w 2012 r., że jego koncern nie będzie wiercił w Arktyce.

Total potwierdził zakup ropy. Rzecznik Totala podkreślił, że jego firma zobowiązała się do tego, iż nie będzie poszukiwać ani wydobywać ropy w Arktyce, gdyż "ryzyko dla środowiska jest zbyt duże".

Według ekologa Ayliffe'a szef Totala "obiecał, że nie będzie wiercił w lodowatych wodach dalekiej północy, ale najwyraźniej z chęcią kupi ropę, jeśli Gazprom podejmie takie ryzyko".

Gazprom pod koniec grudnia ub.r. poinformował o rozpoczęciu eksploatacji swego pierwszego pola naftowego w Arktyce, co Greenpeace nazwał "czarnym dniem dla Arktyki".

Ekolodzy z Greenpeace'u ostrzegają, że wydobycie ropy z podmorskich złóż w Arktyce grozi skażeniem środowiska, podobnym do wycieku ropy z platformy BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Przedstawiciele tej organizacji mówią, że niektóre elementy platformy wiertniczej Prirazłomnaja używane były do realizacji innych projektów ok. 30 lat temu.(PAP)