Spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki:

  • co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia, czyli komplementariusz, a
  • co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Przy czym akcjonariusz jest obowiązany jedynie do świadczeń określonych w statucie.
Spółka komandytowo-akcyjna powstaje z chwilą wpisu do rejestru.
Osoby podpisujące statut są założycielami spółki. Statut powinni podpisać co najmniej wszyscy komplementariusze.
Statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna". Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „S.K.A.".
Warto pamiętać, że pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę komandytowo-akcyjną w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki powinny zawierać:

  • firmę spółki, jej siedzibę i adres,
  • oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru,
  • NIP,
  • wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego.

Niedopełnienie tego obowiązku może narazić spółkę na karę grzywny do 5.000 zł (art. 595 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030).
Kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej powinien wynosić co najmniej 50.000 zł.
Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki. Natomiast osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie.
Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy statutu lub prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki. Późniejsze pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki stanowi zmianę statutu spółki i wymaga zgody wszystkich pozostałych komplementariuszy. Natomiast akcjonariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.
Każdy komplementariusz ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Przy czym komplementariuszowi nie przysługuje prawo do prowadzenia spraw spółki, przekazanych do kompetencji walnego zgromadzenia albo rady nadzorczej przez przepisy niniejszego działu lub statut spółki.


Uwaga!
W spółce komandytowo-akcyjnej można ustanowić radę nadzorczą. Jeżeli liczba akcjonariuszy przekracza 25 osób, ustanowienie rady nadzorczej jest obowiązkowe.


Walne zgromadzenie w spółce może być zwyczajne albo nadzwyczajne. Prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu ma akcjonariusz oraz komplementariusz także w przypadku, gdy nie jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej.


Warto pamiętać, że uchwały walnego zgromadzenia oprócz innych spraw, wymienionych w dziale niniejszym lub w statucie, wymaga:

  1. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania komplementariuszy z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego spółki za ubiegły rok obrotowy.
  2. Udzielenie komplementariuszom prowadzącym sprawy spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.
  3. Udzielenie członkom rady nadzorczej absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.
  4. Wybór biegłego rewidenta, chyba że statut przewiduje w tej sprawie kompetencję rady nadzorczej.
  5. Rozwiązanie spółki.