Czworo działaczy organizacji ochrony środowiska przez 28 godzin ukrywało się na dachu jednego z budynków na terenie elektrowni Ringhals (południe Szwecji), a dwie osoby - na terenie elektrowni Forsmark (wschód) - podał Greenpeace.

Jak poinformowała rzeczniczka organizacji Birgitte Lesanner, policja wznowiła poszukiwania ukrywających się aktywistów w środę rano, gdy jedna z działaczek z terenu Ringhals poinformowała na portalu Twitter o swym miejscu pobytu.

"Jestem na terenie Ringhals od ponad 27 godzin, wygląda na to, że strażnicy nie prowadzą poszukiwań. Ochrona elektrowni atomowych w Szwecji jest okropna" - napisała Isadora Wronski.

Rzecznik operatora obu elektrowni, koncernu Vatenfall, poinformował, że policja do południa odnalazła i zatrzymała wszystkich sześciu aktywistów.
Aresztowani i ukrywający się aktywiści należą do grupy ponad 70 osób, które we wtorek wdarły się na teren tych dwóch elektrowni w ramach pokojowej akcji Greenpeace. Podejmując tę akcję, organizacja chce zwrócić uwagę opinii publicznej na "poważne braki w sferze bezpieczeństwa" w elektrowniach atomowych. We wtorek policja zatrzymała 59 osób.

Vattenfall podkreślał we wtorek, że środki bezpieczeństwa na terenie obu siłowni zadziałały zgodnie z planem, podczas gdy Greenpeace twierdzi, że jego - jak to określono - "stress test" wykazał poważne braki w ochronie siłowni. Organizacja zażądała od szwedzkiego rządu, by natychmiast wyłączył wszystkie reaktory.

Trzecia szwedzka elektrownia atomowa w Oskarshamn znajduje się na południowym zachodzie kraju i jest zarządzana przez OKG, firmę, w której głównym udziałowcem jest niemiecki koncern E.ON.

W ostatnich latach w elektrowniach jądrowych w Szwecji doszło do kilku awarii, przyczyniając się do krytyki energii nuklearnej w tym kraju.
W referendum z 1980 r. Szwedzi opowiedzieli się za stopniowym odchodzeniem ich kraju od energii jadrowej. Jednak centroprawicowy rząd, który doszedł do władzy w 2006 r., cztery lata później zezwolił na wymianę reaktorów na nowe.

Energetyka nuklearna zaspokaja 40 procent zapotrzebowania Szwecji na energię elektryczną.(PAP)
akl/ kar/