Jak poinformował BGKN, w czwartek nastąpi uroczyste wbicie pierwszej łopaty przy inwestycji na ul. Górniczego Dorobku.

Przy ul. Górniczego Dorobku - jak mówiła rzecznik prasowa BGKN Ewa Syta - powstanie ponad 500 lokali o średniej wielkości około 60 m kw. "Przy osiedlu zaplanowano 572 miejsca parkingowe. Zakończenie budowy przy ul. Górniczego Dorobku planowane jest na trzeci kwartał 2020 roku" – dodała Syta.

Za projekt odpowiada pracownia 22Architekci.

Przy ul. Korczaka w Katowicach zaplanowano także ponad 500 mieszkań oraz 326 miejsc parkingowych podziemnych i 344 naziemnych. Prace tutaj ruszą w 2018 roku. BGKN nie podaje terminu zakończenia prac.

Inwestycje w Katowicach będą realizowane przez spółkę celową, utworzoną przez fundusz, którego aktywami zarządza BGKN oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). KTBS obejmie udziały spółce w zamian za aport terenu inwestycyjnego, otrzymanego od miasta Katowice.

Mieszkania powstaną w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, realizowanego przez państwową spółkę BGK Nieruchomości. To część szeroko pojętego programu Mieszkanie plus. Ze względu na komercyjny charakter inwestycji, lokale nie będą objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców.

BGK Nieruchomości realizuje obecnie inwestycje m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu, Gdyni, Kępnie. Celem tych inwestycji jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla osób słabiej uposażonych. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. już powstaje.

W Jarocinie już przyznano lokale – ale pierwsi lokatorzy do mieszkań wprowadzą się w marcu 2018 roku. W tym samym czasie planowane jest oddanie mieszkań w Białej Podlaskiej. (PAP)