Aktor, znany m.in. z głównej roli w filmie "Terminator", angażuje się na całym świecie w działania na rzecz ochrony klimatu. W Brukseli wziął udział w konferencji 200 burmistrzów miast z 35 europejskich krajów, którzy przedstawią swoje inicjatywy, służące oszczędzaniu energii. Rozmawiał także z szefem KE Jose Barroso. Na konferencji prasowej został zapytany o to, jak zamierza zmieniać przyzwyczajenia obywateli USA do poruszania się po amerykańskich drogach dużymi, szybkimi i spalającymi znaczne ilości paliwa samochodami.

Nieoczekiwanie odpowiedział, że ludzie nie powinni czuć się z tego powodu winni. "Powinniśmy im jednak uświadomić, że mogą cos zmienić, jeśli będą korzystali z nowoczesnych technologii" - zaznaczył aktor. Wskazał na korzystanie z silników na biopaliwa i samochodów elektrycznych. Jak podkreślił, w ten sposób przerobił napędy swoich Hummerów po to, aby były bardziej energooszczędne.

"Jeśli chcesz mieć wannę z hydromasażem, korzystaj z niej cały dzień, ale zamontuj na dachu panele słoneczne, jeśli chcesz mieć płaski telewizor, kup bardziej energooszczędny model - zachęcał.

Schwarzenegger podczas konferencji mówił też o dużej roli władz lokalnych w walce o ochronę klimatu. "Wierzę, że samorządy terytorialne, burmistrzowie, gubernatorzy, władze stanów, prowincji mają ogromną moc (by przyczynić się do ochrony klimatu). Doświadczyłem tego osobiście, kiedy zostałem gubernatorem Kalifornii. Nie czekaliśmy na Waszyngton, (...)sami uchwaliliśmy odpowiednie prawo, które stało się inspiracją dla innych stanów, innych krajów i z całego świata" - powiedział.

Dlatego - jak dodał - stworzył organizację R20 Regions of Climate Action, która jest platformą współpracy władz lokalnych, firm i organizacji samorządowych, by współpracować w tworzeniu lepszego prawa chroniącego środowisko naturalne.

"Był pan bardzo długo wojownikiem na ekranie, jest pan także wojownikiem w realnym świecie. Wojownikiem o zrównoważoną energię i przyszłość klimatu naszej planety" - mówił o aktorze Barroso.

"Ludzie na całej planecie oczekują od nas, żebyśmy działali. Chodzi o tych, którzy mieszkają w regionach dotkniętych powodziami w Europie i Azji, tych, którzy mieszkają w regionach dotkniętych pożarami lasów, (...) tornadami. Gubernator Schwarzenegger i ja jesteśmy przekonani, że nie możemy zostawić tych ludzi samemu sobie. Stawką jest nasza przyszłość i przyszłość naszych dzieci na tej planecie" - powiedział szef KE na wspólnej konferencji.