Analityk firmy doradczej Open Finance Marcin Krasoń zwrócił uwagę, że wrzesień br. był najlepszym dotychczas miesiącem 2012 r., jeśli chodzi o kredyty hipoteczne w programie "Rodzina na Swoim" - udzielono wówczas 3 tys. 790 kredytów o łącznej wartości 650 mln zł. Łącznie od początku działania programu Polacy zaciągnęli 165,8 tys. kredytów na łączną kwotę przekraczającą 30 mld zł.

Poprawę widać także w ujęciu kwartalnym. "Trzeci kwartał 2012 r., zakończony 30 września, był pod względem liczby udzielonych kredytów najlepszy, licząc od trzeciego kwartału 2011 r. To z pewnością w dużej mierze efekt tego, że program się kończy" - powiedział PAP Krasoń.

Dodał, że aby skorzystać programu, trzeba złożyć wniosek jeszcze w 2012 r. Banki mogą być zasypane wnioskami nawet ostatniego dnia roku - ocenił.

"Na rynku nieruchomości szykuje się gorąca końcówka roku. Spodziewamy się, że po okresie dość stabilnej sprzedaży mieszkań zadziała presja czasu i nabywcy, którzy mogą skorzystać z programu, zdecydują się jeszcze w tym roku na zakup mieszkania z rządową dopłatą" - powiedział PAP pełnomocnik zarządu w agencji Emmerson Jarosław Skoczeń.

Dodał, że należy się także spodziewać upustów ceny u sprzedających na rynku wtórnym oraz promocji u deweloperów i zachęt ze strony banków.

Podobnego zdania jest dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jacek Bielecki. Uważa, że kończące się programy zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem - każdy kolejny miesiąc tego roku może być zatem lepszy od poprzedniego pod względem liczby złożonych wniosków i udzielonych kredytów z dopłatą.

Od 1 października br. obowiązują nowe limity cen metra kwadratowego mieszkań w programie "Rodzina na swoim". Zmiany limitów cen mają wpływ na to, jakie mieszkanie spełniające wymagania cenowe programu będzie można znaleźć w danej miejscowości na terenie określonego województwa. Według firmy doradczej CEE Property Group, limit ceny metra kwadratowego kwalifikujący do rządowego wsparcia spadł dla miast wojewódzkich od 1 października średnio o 1,6 proc.

Program "Rodzina na swoim" funkcjonuje od 2006 r. i pomaga w zdobyciu własnego lokum osobom nieposiadającym nieruchomości. Państwo finansuje około połowy odsetek płaconych przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu na zakup nieruchomości. Rodziny mają możliwość zakupu z preferencyjnym kredytem mieszkania o maksymalnej wielkości 75 m kw., choć dopłatę dostaną tylko do 50 m kw. Mogą też sfinansować zakup domu o powierzchni do 140 m kw., przy czym kredyt z dopłatą obejmuje dofinansowanie 70 m kw. Osoby samotne mogą kupić mieszkanie do 50 m kw., kredyt z dopłatami sfinansuje powierzchnię 30 m kw. Program obejmuje zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny. (PAP)

ska/ je/ gma/