Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w maju 2017 roku, wzrosła o 56,2 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 23,7 proc. W ciągu pięciu miesięcy br. wydano o 38,3 proc. więcej pozwoleń na budowę mieszkań niż rok wcześniej - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Czytaj: GUS: o 56,2 proc. wzrosła w maju liczba budowanych mieszkań>>

 

Jak tłumaczył analityk Open Finance Bartosz Turek, rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytkowania "to pokłosie tego, że coraz więcej inwestycji się kończy".

Komentując wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w maju br., Turek przyznał, że "aż tak dobrych danych się nie spodziewał". Dodał, że w zeszłym miesiącu wyniki były "gorsze". "To może być efekt tego, że skoro w kwietniu było gorzej, to w maju deweloperzy trochę nadrobili" - ocenił.

"Te dane dalej potwierdzają, że jesteśmy w fazie ożywienia, że popyt na mieszkania jest, a deweloperzy muszą w związku z tym uzupełniać ofertę. Wszystko wskazuje na to, że deweloperzy nie widzą żadnych zagrożeń" - wskazał analityk.

Turek nie spodziewa się, aby dynamika budowy nowych mieszkań spadła. Jak tłumaczył, "banki wcale nie kwapią się do tego, żeby dawać wyższe oprocentowanie na lokatach".

"Coraz częściej mówi się o tym, że w roku 2018 nie będzie podwyżek stóp procentowych, co z punktu widzenia rynku mieszkaniowego jest kluczowe - w momencie, w którym rosną stopy procentowe, popyt na mieszkania powinien spadać" - wyjaśnił. Jego zdaniem, w momencie, w którym zaczną rosnąć stopy procentowe, może się okazać, że rynek mieszkaniowy "za bardzo się ożywił (...), a to może się odbić czkawką w przyszłości".

Ponadto - jak przypomniał - w 2018 r. na polskim rynku mają pojawić się REIT-y i "dzięki temu część pieniędzy może zostać ulokowana na rynku mieszkaniowym".

Zdaniem Marcina Krasonia z Home Broker, "choć rynek wydaje się być stabilny, to trudno liczyć na to, że będzie rósł w nieskończoność". "W końcu jednak dojdzie do nasycenia nowymi mieszkaniami i jeśli deweloperzy nie zdążą na czas zareagować na zmianę, mogą zostać z niesprzedanymi mieszkaniami, a wtedy będą zmuszeni do obniżek cen" - uważa analityk.

"Nie sposób jednak przewidzieć, czy i kiedy to nastąpi, gdyż póki co sytuacja jest stabilna. Mimo wszystko warto, by wszyscy rynkowi gracze zwiększyli czujność i każdą decyzję podejmowali po dokładnym przemyśleniu i analizie potencjalnego ryzyka" - wskazał Krasoń. (PAP)

kfk/ pad/