Wskutek utrzymywania się tendencji spadkowej kurs akcji Volkswagena na giełdzie we Frankfurcie nad Menem obniżył się do godziny 11. przed południem do 126,35 euro czyli o 22,2 proc. Już w chwili otwarcia transakcji w poniedziałek kurs ten spadł o 13 proc. Obecny poziom kursu akcji Volkswagena jest najniższy od 2012 roku.

Koncern poinformował w poniedziałek o wstrzymaniu w USA sprzedaży nowych i używanych samochodów Volkswagen oraz Audi z czterocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi. Jeszcze w niedzielę przyznał się do manipulowania pomiarami stężenia szkodliwych substancji w spalinach tych pojazdów.

Amerykańska rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zarzuca Volkswagenowi, że za pomocą specjalnego oprogramowania łamał ustawę o ochronie klimatu (Clean Air Act). Jak również wskazuje, że na producencie spoczywa obowiązek usunięcia zakwestionowanego rozwiązania z około 482 tys. samochodów marek Volkswagen i Audi.

Według przedstawicielki EPA Cynthii Giles, zainstalowane w nich oprogramowanie "wyłączało kontrolowanie emisji w trakcie normalnej jazdy i włączało je wtedy, gdy pojazd przechodził testy emisyjne".(ks/pap)

 

Więcej:
Volkswagen podejrzewany w USA o manipulowanie pomiarem spalin>>>
Śledztwo w USA ws. ekomanipulacji Volkswagena>>>