Jak poinformował w poniedziałek prezes EDF Polska Philippe Castanet, zatwierdzone programy inwestycyjne w tych zakładach mają na celu dostosowanie bloków energetycznych do nowych wymagań europejskich w zakresie emisji tlenków siarki i azotu, wyznaczonych przez dyrektywę IED, wchodzącą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Inwestycje mają też podnieść efektywność operacyjną bloków i przedłużyć okres ich eksploatacji co najmniej do 2035 roku.

Według niego dzięki budowie instalacji odsiarczania i odazotowania spalin,
emisje tlenków siarki zmniejszą się w tych zakładach od pięciu do siedmiu razy, a tlenków azotu od dwóch do trzech razy, w zależności od lokalizacji. Zmniejszy się również trzykrotnie ilość emitowanego do atmosfery pyłu.
„Te decyzje inwestycyjne wpisują się w długofalowy proces umacniania pozycji EDF w Polsce jako istotnego gracza na rynku energii” - zaznaczył prezes.

W poniedziałek odbyła się oficjalna inauguracja inwestycji w elektrociepłowni EDF w Krakowie. Zaplanowane przedsięwzięcia w tym zakładzie pochłoną 530 mln zł do 2016 roku.

Jak podkreślili przedstawiciele spółki, instalacje odsiarczania i odazotowania spalin dla krakowskiej elektrociepłowni wpłyną na poprawę jakości powietrza oraz zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii dla stolicy Małopolski.

Zaznaczyli, że dzięki zaplanowanym inwestycjom oraz zadaniom już zrealizowanym, w 2016 roku emisja pyłów z krakowskiego zakładu zmniejszy się 17-krotnie w porównaniu z 2007 rokiem.

Krakowski oddział EDF Polska SA jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad 60 proc. potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Francuska Grupa EDF jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń. Jest też największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce.

Firma posiada również systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 mln ton węgla rocznie, co czyni go jednym z trzech największych nabywców tego surowca w kraju.

Grupa EDF posiada w Polsce 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej, 15 proc. w rynku ciepła sieciowego i zatrudnia 3,4 tys. pracowników w całym
kraju.