Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 639 i 2412) pilotaż sieci onkologicznej kończy się z dniem 31 grudnia 2022 r. Wydłużenie terminu zakończenia pilotażu jest niezbędne w celu zapewnienia ciągłości pilotażu w województwach włączonych do programu pilotażowego do czasu wejścia w życie projektowanej ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, której celem jest wprowadzenie rozwiązań przetestowanych w ramach programu pilotażowego w całym kraju. Zgodnie z projektem zmian w rozporządzeniu pilotaż zostanie wydłużony do 31 marca 2023 r. 

Z kolei projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) jest obecnie na etapie prac w Komisji Prawniczej.  Ustawa miała wejść w życie 1 stycznia 2023 r.  Wiadomo już, że się to nie uda.  W niedawnym wywiadzie dla stacji RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że ustawa o KSO wejdzie w życie najpóźniej od drugiego kwartału 2023 r. 

Czytaj także na Prawo.pl: Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do uzgodnień >

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność karna za działania w zespole medycznym >>>

 

Piąty rok pilotażu

Pilotaż sieci onkologicznej rozpoczął się w lutym 2019 roku w województwie dolnośląskim i świętokrzyskim, na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej. Następnie na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej, rozszerzono pilotaż o dwa kolejne województwa – podlaskie i pomorskie.

Pierwotnie pilotaż miał trwać 18 miesięcy od dnia następującego po dniu podpisania z Funduszem przez świadczeniodawców zmiany umowy. Zatem umowa na pilotaż miała trwać półtora roku.  W lipcu 2020 roku zdecydowano, że skończy się 31 grudnia 2021 roku, potem został przedłużony o kolejny rok, a teraz do końca marca 2023 r. 

 

 

Wciąż brak rezultatów, choć powstaje ustawa

Nowością w pilotażu jest to, że leczenie pacjenta jest skoordynowane, chory nie szuka na własną rękę szpitala, w którym będzie zoperowany i placówki, która poda mu chemioterapię, ale wojewódzki ośrodek koordynujący (szpital o najwyższym stopniu referencyjności) wskazuje lecznice, w których będzie leczony. Pilotaż obejmuje pięć wybranych nowotworów złośliwych – gruczołu krokowego, jajnika, jelita grubego, piersi i płuca.

Doświadczenia i wstępne wnioski z realizacji programu pilotażowego, w szczególności w zakresie jej organizacji, struktury, zasad przepływu informacji pomiędzy ośrodkami oraz koordynacji opieki onkologicznej stały się filarem decyzji o opracowaniu projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.