Kazachstan-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarki między Ministrem Rozwoju i Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu. Astan. 2017.09.06.

POROZUMIENIE
o współpracy w dziedzinie gospodarki między Ministrem Rozwoju i Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu,
podpisane w Astanie dnia 6 września 2017 r.

Minister Rozwoju i Finansów Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu, zwani dalej "Stronami",

pragnąc rozwijać i pogłębiać wzajemnie korzystne dwustronne stosunki gospodarcze między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Kazachstanu na zasadach przyjaźni i partnerstwa,

opierając się na postanowieniach Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy gospodarczej, sporządzonej w Astanie dnia 6 lipca 2005 roku,

uwzględniając, iż potencjał ekonomiczny obydwu Państw i dotychczasowy rozwój kontaktów polskich i kazachstańskich podmiotów gospodarczych stwarzają pozytywne przesłanki dla rozszerzania i pogłębiania wzajemnej współpracy gospodarczej,

podkreślając, iż działania na rzecz stymulowania i rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy polskimi i kazachstańskimi podmiotami gospodarczymi są przedmiotem wspólnego zainteresowania,

kierując się potrzebą podejmowania działań ukierunkowanych na tworzenie korzystnych uwarunkowań dla rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej, a także sprzyjania działaniom innych podmiotów w tym zakresie,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1.

Do podstawowych celów współpracy Stron w ramach niniejszego Porozumienia należą:

1)
wymiana informacji, wiedzy i doświadczeń w obszarach pozostających w kompetencjach Stron, w tym w zakresie priorytetowych programów rozwoju gospodarczego obydwu Państw, będących przedmiotem wzajemnego zainteresowania;
2)
sprzyjanie kontaktom między przedsiębiorcami oraz organizacjami przedsiębiorców obydwu Państw, a także projektom inicjowanym i realizowanym przez wymienione podmioty, ukierunkowanym na rozwój wzajemnie korzystnej współpracy handlowej lub inwestycyjnej;
3)
wymiana informacji dotyczących warunków dostępu polskich i kazachstańskich przedsiębiorców do rynków obydwu Państw;
4)
sprzyjanie rozwojowi współpracy podmiotów obydwu Państw służącej finansowaniu projektów handlowych i inwestycyjnych polskich i kazachstańskich przedsiębiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Kazachstanu, jak również wspólnych projektów na rynkach państw trzecich;
5)
sprzyjanie aktywnemu udziałowi przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw obydwu Państw w przedsięwzięciach przeprowadzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu, w tym w targach, wystawach i misjach gospodarczych, przy czym Strony realizują współpracę w następujących formach:
-
konsultacji, seminariów i konferencji z udziałem przedstawicieli małej i średniej przedsiębiorczości Państw Stron;
-
wymiany informacji, wydawnictw i innych materiałów informacyjnych w zakresie rozwoju i wspierania przedsiębiorczości;
6)
wymiana informacji, wiedzy i doświadczeń, wchodzących w kompetencje Stron w dziedzinie polityki regionalnej.
Artykuł  2.

Współpraca Stron w ramach niniejszego Porozumienia będzie realizowana w szczególności w następujących, priorytetowych obszarach:

1)
warunki inwestowania i mechanizmy proinwestycyjne, z uwzględnieniem specjalnych stref ekonomicznych;
2)
rozwój przedsiębiorczości, w tym sektora małych i średnich przedsiębiorstw;
3)
rozwój regionalny, z uwzględnieniem rozwoju przedsiębiorczości oraz instytucji działających na rzecz rozwoju ekonomicznego na poziomie regionów;
4)
międzynarodowe stosunki gospodarcze.
Artykuł  3.

Współpraca Stron w ramach niniejszego Porozumienia będzie realizowana w ramach uzgadnianych przez nie programów działań, poprzez organizację konsultacji, konferencji, seminariów, szkoleń i warsztatów oraz w innych uzgodnionych przez Strony formach.

Artykuł  4.
1. 
Postanowienia niniejszego Porozumienia nie naruszają praw i zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których stronami są Rzeczpospolita Polska lub Republika Kazachstanu, ani praw i zobowiązań wynikających z ich przynależności do organizacji międzynarodowych.
2. 
Porozumienie niniejsze nie narusza praw i zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, ani praw i zobowiązań Republiki Kazachstanu wynikających z członkostwa w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.
3. 
Postanowienia niniejszego Porozumienia nie mogą być interpretowane jako zobowiązujące Strony do wzajemnego przekazywania informacji niejawnych.
Artykuł  5.
1. 
Porozumienie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego podpisania.
2. 
Do niniejszego Porozumienia za obopólna zgodą Stron mogą być wprowadzone w formie pisemnej zmiany i uzupełnienia, będące jego integralną częścią. Takie zmiany i uzupełnienia wejdą w życie zgodnie z ustępem 1 niniejszego artykułu.
3. 
Wszelkie rozbieżności dotyczące stosowania lub interpretacji niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane przez Strony w drodze negocjacji i konsultacji.
4. 
Porozumienie niniejsze zostaje zawarte na okres pięciu lat i będzie automatycznie przedłużane na kolejne pięcioletnie okresy, o ile żadna ze Stron nie notyfikuje drugiej Stronie w drodze dyplomatycznej swojej woli nieprzedłużenia obowiązywania Porozumienia na kolejny okres, nie później niż sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
5. 
Porozumienie mniejsze może być wypowiedziane w drodze notyfikacji przez każdą ze Stron; w takim przypadku utraci ono moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania noty wypowiadającej.

Podpisano w Astanie, dnia 6 września 2017 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, kazachskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

W przypadku powstania rozbieżności w interpretacji postanowień niniejszego Porozumienia Strony będą odnosić się do tekstu w języku rosyjskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2017.1204

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kazachstan-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarki między Ministrem Rozwoju i Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu. Astan. 2017.09.06.
Data aktu: 06/09/2017
Data ogłoszenia: 21/12/2017
Data wejścia w życie: 06/09/2017