Uznanie za pomnik historii "Rydzyna - założenie rezydencjonalno-urbanistyczne".

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 15 marca 2017 r.
w sprawie uznania za pomnik historii "Rydzyna - założenie rezydencjonalno-urbanistyczne"

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2014 r. poz. 1446, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Uznaje się za pomnik historii "Rydzyna - założenie rezydencjonalno-urbanistyczne", położone w Rydzynie, w województwie wielkopolskim, powiecie leszczyńskim.
§  2. 
Celem ochrony pomnika historii wymienionego w § 1 jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne, urbanistyczno-architektoniczne i naukowe, barokowego założenia rezydencjonalno-urbanistycznego związanego z wybitnymi rodami możnowładczymi, będącego najlepiej zachowanym w Polsce przykładem kompozycji przestrzennej opartej na układzie osiowych alei łączących magnacką rezydencję z ośrodkiem miejskim.
§  3. 
1. 
Obszar pomnika historii "Rydzyna - założenie rezydencjonalno-urbanistyczne" obejmuje:
1)
zespół rezydencjonalny złożony z zamku i parku z basenem (obwiedzionych fosą) oraz oficyn i budynków gospodarczych, terenu dawnego ogrodu, zwierzyńca, budynku strzelnicy i oranżerii;
2)
układ urbanistyczny centrum miasta w granicach fosy, położony na zachód od zespołu rezydencjonalnego, wraz z kościołem pod wezwaniem św. Stanisława, plebanią, dawnym konwentem pijarów, ratuszem, pomnikiem św. Trójcy oraz terenem na północ od centrum z kościołem poewangelickim i pastorówką.
2. 
Granica pomnika historii "Rydzyna - założenie rezydencjonalno-urbanistyczne" przebiega wzdłuż granic działek ewidencyjnych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Mapa pomnika historii "Rydzyna - założenie rezydencjonalno-urbanistyczne" stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

GRANICA POMNIKA HISTORII "RYDZYNA - ZAŁOŻENIE REZYDENCJONALNO-URBANISTYCZNE"

Opis granicy:

Granica pomnika historii przebiega: od zachodniego narożnika działki nr 93/1 północną i wschodnią granicą tej działki, wschodnią granicą działki nr 93/2, fragmentem północnej granicy działki nr 300/2, północną granicą działki nr 304, przecina linią prostą działkę nr 244 (ciek wodny) i biegnie w kierunku południowym (wzdłuż fragmentu wschodniej granicy działki nr 244) do narożnika działki nr 251/12, dalej skręca na wschód i biegnie linią łamaną po fragmencie północnej granicy tej działki do narożnika z działką nr 250/3, północną i wschodnią granicą działki nr 250/3, północną granicą działki nr 251/9, skośnie dalszym fragmentem północnej granicy działki nr 251/12, północną granicą działki nr 251/11, fragmentem zachodniej granicy działki nr 250/1, dalej jej północną i wschodnią granicą (biegnąc w kierunku południowym), wschodnią i fragmentem południowej granicy działki nr 251/1 dochodząc do północno-wschodniego narożnika działki nr 251/6, wschodnią granicą tej działki, wschodnią granicą działki nr 574, wschodnią granicą działki nr 211, dalej skręca w kierunku zachodnim, biegnąc południową i zachodnią granicą tej działki, fragmentem południowo-zachodniej granicy działki nr 254/1, południową i fragmentem zachodniej granicy działki nr 529/1, dalej przebiega południową granicą działek nr 501/5, nr 501/8, 495/5, 495/7, 494/1, fragmentem wschodniej granicy działki nr 493, wschodnią granicą działek nr 503/3, 508/7, wschodnią i południową granicą działki nr 509/1, dalej przebiega łukowo południową granicą działek nr 510/1, 511/1, 506/6 i fragmentem południowej granicy działki nr 482, wschodnią granicą działki nr 507/2 i wschodnią oraz południową i zachodnią granicą działki nr 512/7, zachodnią granicą działki nr 507/2, południową granicą działki nr 469 (przecina ul. Rzeczypospolitej), dalej biegnie wschodnią i południową granicą działki nr 458 (ul. Tylną), południową granicą działki nr 464 (przecinając ul. Konstytucji 3 Maja), południową i zachodnią granicą działki nr 400/1, zachodnią granicą działki nr 400/4, południową, zachodnią i północną granicą działki nr 398/1 (wzdłuż fosy, tj. Rowu Rydzyńskiego, dochodząc do ul. T. Kościuszki) i północną granicą działki nr 390/2 w kierunku północno-wschodnim, dalej, skręcając na północ, biegnie zachodnią i północną granicą działki nr 298/2 (wzdłuż ul. Wolności, przecinając ją i przebiegając jej drugą stroną, tj. zachodnią granicą działek nr 93/2 i nr 93/1). Wszystkie działki położone są w obrębie Rydzyna.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

MAPA POMNIKA HISTORII "RYDZYNA - ZAŁOŻENIE REZYDENCJONALNO-URBANISTYCZNE"

wzór

MAPA POMNIKA HISTORII "RYDZYNA - ZAŁOŻENIE REZYDENCJONALNO-URBANISTYCZNE"

zbliżenie części miejskiej

wzór

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024