Delegowanie urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury lub w Ministerstwie Sprawiedliwości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 lutego 2017 r.
w sprawie delegowania urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury lub w Ministerstwie Sprawiedliwości

Na podstawie art. 11b ust. 12 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. z 2017 r. poz. 246) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki delegowania urzędników prokuratury, zwanych dalej "urzędnikami", do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury lub w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2)
wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania do Prokuratury Krajowej lub Ministerstwa Sprawiedliwości;
3)
szczegółowe warunki i zakres świadczeń dodatkowych związanych z delegowaniem urzędników poza stałe miejsce pracy.
§  2. 
Do wykonywania obowiązków służbowych w Prokuraturze Krajowej lub w Ministerstwie Sprawiedliwości deleguje się urzędnika wyróżniającego się wysokim poziomem wiedzy w zakresie wewnętrznej organizacji i zakresu działania sekretariatów i innych działów administracji w jednostkach organizacyjnych prokuratury oraz organizacji i funkcjonowania prokuratury, a także posiadającego odpowiednie doświadczenie zawodowe.
§  3. 
Wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania do Prokuratury Krajowej lub Ministerstwa Sprawiedliwości wynosi od 15% do 35% najniższego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury.
§  4. 
1. 
Diety przysługują urzędnikowi za każdy dzień delegowania, w wysokości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60).
2. 
Wypłata diet następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki wykazu dni pobytu w miejscu delegowania.
§  5. 
1. 
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje zwrot kosztów jednorazowego przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania i z powrotem.
2. 
Jeżeli delegowanie trwa dłużej niż dwa tygodnie, zwrot kosztów przejazdu obejmuje także zwrot kosztów przejazdów z miejsca delegowania do miejsca zamieszkania i z powrotem, odbywanych nie częściej niż raz w tygodniu.
3. 
Zwrot kosztów przejazdu następuje w wysokości faktycznie poniesionych wydatków, jednak nie większej niż równowartość ceny biletu na przejazd liniami Polskich Kolei Państwowych w klasie drugiej pociągu według taryfy pospiesznej, z uwzględnieniem ulgi przysługującej urzędnikowi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.
4. 
Zwrot kosztów przejazdu następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki, o której mowa w art. 11b ust. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury, zwanego dalej "kierownikiem jednostki", wykazu odbytych przejazdów, biletów za przejazd oraz oświadczenia o przysługujących ulgach.
5. 
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek urzędnika, kierownik jednostki może wyrazić zgodę na przejazd samochodem osobowym lub innym pojazdem mechanicznym niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych, zawartej między urzędnikiem a kierownikiem jednostki na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935 i 1948).
6. 
W przypadkach gdy urzędnik delegowany do innej jednostki może codziennie dojeżdżać do miejsca delegowania i z powrotem do miejsca zamieszkania komunikacją publiczną lub transportem samochodowym niebędącym własnością pracodawcy, kierownik jednostki na wniosek urzędnika może wyrazić zgodę na taki sposób dojazdu. W takim przypadku delegowanemu urzędnikowi, który nie korzysta ze zwrotu kosztów przejazdu, o którym mowa w ust. 1 i 2, przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, nieprzekraczających równowartości 150% diety albo ryczałt z tytułu zwrotu kosztów przejazdu w wysokości diety - za każdy dzień dojazdu do miejsca delegowania. Ryczałt z tytułu zwrotu kosztów przejazdu przysługuje również w przypadku wyrażenia zgody przez kierownika jednostki na dojazd urzędnika delegowanego samochodem osobowym lub innym pojazdem mechanicznym niebędącym własnością pracodawcy.
§  6. 
1. 
Zwrot kosztów noclegu albo ryczałt za nocleg przysługuje urzędnikowi delegowanemu w zakresie nieprzekraczającym 14 noclegów w okresie delegowania.
2. 
Zwrot kosztów noclegu w hotelu albo innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie przysługuje w wysokości stwierdzonej rachunkiem, nieprzekraczającej jednak pięciokrotności diety za jeden nocleg.
3. 
Jeżeli urzędnik nie przedłożył rachunku, a nocleg trwał co najmniej 6 godzin między godzinami 2100 i 700, urzędnikowi przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.
4. 
Zwrot kosztów noclegu albo wypłata ryczałtu za nocleg następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki odpowiednio rachunku albo wykazu noclegów.
5. 
Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg przysługuje, jeżeli urzędnik delegowany nie korzysta z bezpłatnego zakwaterowania albo zwrotu kosztów zamieszkania w miejscu delegowania.
§  7. 
1. 
Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego przysługuje urzędnikowi delegowanemu na czas nieokreślony, który przeprowadził się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu.
2. 
Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje w wysokości:
1)
50% najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury, jeżeli przeprowadza się bez rodziny;
2)
100% najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury, jeżeli przeprowadza się wraz z rodziną.
3. 
Wypłata jednorazowego ryczałtu z tytułu przeniesienia następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki oświadczenia o przeprowadzeniu się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu.
4. 
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego obejmuje opłatę za transport oraz wydatki na opakowania, prace załadunkowe i wyładunkowe.
5. 
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego następuje jednorazowo na podstawie przedstawionych rachunków, niezwłocznie po ich złożeniu kierownikowi jednostki.
6. 
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego może nastąpić również w formie ryczałtu na podstawie złożonego oświadczenia o wysokości poniesionych kosztów, nieprzekraczających jednak 50% najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury.
§  8. 
Zwrot kosztów noclegu w hotelu albo innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, poniesionych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, przysługuje w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 marca 2017 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 lutego 2011 r. w sprawie delegowania urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury lub w Ministerstwie Sprawiedliwości (Dz. U. poz. 188), które na podstawie art. 73 pkt 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.474

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Delegowanie urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury lub w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Data aktu: 27/02/2017
Data ogłoszenia: 03/03/2017
Data wejścia w życie: 04/03/2017