Dotacja przedmiotowa do świadczonej usługi pocztowej zwolnionej z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA 1
z dnia 28 lipca 2017 r.
w sprawie dotacji przedmiotowej do świadczonej usługi pocztowej zwolnionej z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej

Na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania dotacji przedmiotowej do świadczonej usługi pocztowej zwolnionej z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej, zwanej dalej "dotacją", na zasadach określonych w decyzji Komisji z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie stosowania art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 7 z 11.01.2012, str. 3).
§  2. 
1. 
Dotacja udzielana jest operatorowi wyznaczonemu, któremu powierzono wykonywanie zadań, o których mowa w art. 53k § 1 oraz w art. 61i § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15 i 1089), dotyczących przesyłek pakietów wyborczych i przesyłek kopert zwrotnych, zwolnionych z opłat pocztowych na podstawie art. 53k § 3 i art. 61i § 3 tej ustawy.
2. 
Usługi pocztowe polegające na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek, o których mowa w ust. 1, umożliwiające osobom uprawnionym bezpłatne głosowanie korespondencyjne na jednolitych warunkach na terytorium całego kraju, stanowią usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym.
§  3. 
Dotacja jest udzielana, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1)
okres powierzenia operatorowi wyznaczonemu wykonywania zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, nie przekracza 10 lat;
2)
kwota dotacji nie przekracza:
a)
średniorocznie w okresie powierzenia operatorowi wyznaczonemu wykonywania zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, równowartości 15 mln euro,
b)
w ujęciu rocznym kwoty niezbędnej do pokrycia kosztu netto obowiązku bezpłatnego przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pakietów wyborczych oraz przesyłek kopert zwrotnych, rozumianego jako utracone przez operatora wyznaczonego wpływy taryfowe z tytułu świadczenia tych usług, wykazywane na formularzu rozliczenia dotacji, którego wzór określa załącznik nr 3 lub 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 września 2010 r. w sprawie dotacji przedmiotowej do świadczonych usług pocztowych podlegających ustawowemu zwolnieniu z opłat pocztowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 618);
3)
operator wyznaczony oświadczy, że prawidłowość wykorzystania i rozliczenia dotacji udzielonej w każdym roku obrotowym w okresie powierzenia wykonywania zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, oraz na koniec tego okresu zostanie zweryfikowana przez biegłego rewidenta w ramach badania sprawozdania finansowego, a raporty z corocznego badania wraz z opiniami biegłego rewidenta odnoszące się do prawidłowości wykorzystania i rozliczenia udzielonej dotacji zostaną przekazane ministrowi właściwemu do spraw łączności w terminie 30 dni od dnia ich sporządzenia lub zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez uprawniony organ;
4)
do wniosku o udzielenie dotacji składanego zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 września 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych (Dz. U. poz. 1123 oraz z 2017 r. poz. 361) operator wyznaczony dołączy rozliczenie dotacji na formularzu, o którym mowa w pkt 2 lit. b, oświadczenie, o którym mowa w pkt 3, oraz informacje obejmujące:
a)
nazwę operatora pocztowego i adres jego siedziby,
b)
numer identyfikacji podatkowej (NIP),
c)
formę prawną,
d)
numer w rejestrze operatorów pocztowych,
e)
obszar, na którym wykonywana jest działalność pocztowa,
f)
klasę działalności, w związku z którą operator pocztowy ubiega się o dotację, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. poz. 1885 oraz z 2009 r. poz. 489),
g)
rodzaje wykonywanej działalności operatora pocztowego, z wyłączeniem usług, o których mowa w § 2 ust. 2,
h)
wskazanie podstawy prawnej powierzenia wykonywania zadań w zakresie usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym i charakterystykę tych usług,
i)
okres powierzenia wykonywania zadań operatora wyznaczonego lub świadczenia usług, których dotyczy wniosek o dotację,
j)
wnioskowaną kwotę dotacji nieprzekraczającą wysokości utraconych przychodów z tytułu przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pakietów wyborczych oraz przesyłek kopert zwrotnych, zwolnionych z opłat pocztowych.
§  4. 
Wniosek o udzielenie dotacji wraz z dokumentami i informacjami, o których mowa w § 3 pkt 4, Poczta Polska SA będąca operatorem wyznaczonym na lata 2016-2025 przedkłada ministrowi właściwemu do spraw łączności po raz pierwszy w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024