Dotacje dla publicznych szkół artystycznych zakładanych i prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i przez osoby fizyczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 3 stycznia 2017 r.
w sprawie dotacji dla publicznych szkół artystycznych zakładanych i prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i przez osoby fizyczne

Na podstawie art. 80 ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985 i 2169) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb przekazywania przez organ prowadzący szkołę informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji, o których mowa w art. 80 ust. 5 i 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej "ustawą", oraz wzór wniosku o udzielenie dotacji zawierającego te informacje;
2)
tryb udzielania oraz rozliczania wykorzystania dotacji, o których mowa w art. 80 ust. 5 i 5a ustawy, wzór składanego przez szkołę oświadczenia o liczbie uczniów i poniesionych wydatkach sfinansowanych z udzielonej części dotacji przypadającej na dany miesiąc oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tych dotacji;
3)
tryb oraz zakres kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji, o których mowa w art. 80 ust. 5 i 5a ustawy.
§  2. 
1. 
Organ prowadzący publiczną szkołę artystyczną składa w postaci papierowej albo elektronicznej wniosek o udzielenie dotacji, o których mowa w art. 80 ust. 5 i 5a ustawy, zawierający informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji, zwany dalej "wnioskiem o udzielenie dotacji", ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanemu dalej "ministrem", za pośrednictwem Centrum Edukacji Artystycznej, zwanego dalej "Centrum", w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.
2. 
Do wniosku o udzielenie dotacji dołącza się poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zaświadczenia wydanego przez bank potwierdzającego prowadzenie rachunku bankowego szkoły.
3. 
Wzór wniosku o udzielenie dotacji jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Dotacji szkołom udziela minister za pośrednictwem Centrum.
§  4. 
1. 
Szkoła sporządza i przekazuje Centrum w postaci papierowej albo elektronicznej comiesięczne oświadczenie o liczbie uczniów i poniesionych wydatkach sfinansowanych z udzielonej części dotacji przypadającej na dany miesiąc, zwane dalej "oświadczeniem", do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekazanie danej części dotacji, uwzględniając:
1)
informację o rzeczywistej liczbie uczniów od początku roku kalendarzowego do miesiąca, za który jest składane oświadczenie, z wyodrębnioną liczbą uczniów w miesiącu, którego dotyczy oświadczenie, podaną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania;
2)
informację o planowanej liczbie uczniów, wynikającej z dokumentacji przebiegu nauczania, w miesiącu następującym po miesiącu, którego dotyczy oświadczenie;
3)
korektę liczby uczniów między stanem wskazanym w poprzednich oświadczeniach a stanem faktycznym, ze wskazaniem, którego miesiąca dotyczy korekta;
4)
informację o wydatkach poniesionych i uwzględnionych w ewidencji księgowej szkoły, sfinansowanych z dotacji, według kategorii, o których mowa w art. 80 ust. 3d ustawy, od początku roku kalendarzowego z wyodrębnieniem wydatków w miesiącu, którego dotyczy oświadczenie;
5)
wykaz wydatków poniesionych i uwzględnionych w ewidencji księgowej szkoły, sfinansowanych w miesiącu, którego dotyczy rozliczenie z udzielonej części dotacji przypadającej na ten miesiąc.
2. 
W przypadku zmiany rachunku bankowego, na który będzie przekazywana dotacja, do oświadczenia szkoła dołącza informację o nowym rachunku bankowym wraz z poświadczoną za zgodność z oryginałem kopią zaświadczenia wydanego przez bank potwierdzającego prowadzenie rachunku bankowego szkoły.
3. 
W przypadku otrzymywania dotacji, o której mowa w art. 80 ust. 5a ustawy, w oświadczeniu szkoła odrębnie podaje informacje odnoszące się do uczniów i wychowanków internatu oraz odrębnie informacje o wydatkach poniesionych i uwzględnionych w ewidencji księgowej szkoły, oraz wykaz wydatków odnoszących się do prowadzenia szkoły i internatu.
4. 
Do oświadczenia szkoła dołącza poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dowodów księgowych potwierdzających dokonanie poszczególnych wydatków, zgodnie z wykazem, o którym mowa w ust. 1 pkt 5. W przypadku otrzymywania dotacji, o której mowa w art. 80 ust. 5a ustawy, szkoła dołącza kopie dowodów księgowych potwierdzających dokonanie poszczególnych wydatków odrębnie dotyczących szkoły i internatu.
5. 
Wzór oświadczenia jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Centrum dokonuje weryfikacji pod względem prawidłowości i zgodności danych zawartych w oświadczeniu składanym przez szkołę, z danymi zawartymi we wniosku o udzielenie dotacji.
2. 
W przypadku stwierdzenia niezgodności danych, o których mowa w ust. 1, Centrum, w terminie 5 dni od dnia otrzymania danego oświadczenia, informuje szkołę o uchybieniach.
3. 
Szkoła, w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji o uchybieniach, przekazuje Centrum w postaci papierowej albo elektronicznej korektę oświadczenia, uwzględniającą wskazane przez Centrum uchybienia, albo wyjaśnienia potwierdzające dane zawarte w oświadczeniu.
§  6. 
1. 
Centrum przekazuje szkole część dotacji przypadającej na dany miesiąc w wysokości uwzględniającej dane określone w oświadczeniu lub korekcie oświadczenia, o której mowa w § 5 ust. 3.
2. 
W przypadku szkoły, która dotychczas nie otrzymywała dotacji i nie prowadziła działalności edukacyjnej, Centrum przekazuje szkole część dotacji przypadającej na dany miesiąc w wysokości uwzględniającej dane określone we wniosku o udzielenie dotacji.
3. 
W przypadku szkoły, która dotychczas nie otrzymywała dotacji, ale prowadziła działalność edukacyjną, Centrum przekazuje szkole część dotacji przypadającej na dany miesiąc w wysokości uwzględniającej dane określone we wniosku o udzielenie dotacji oraz załączonej do tego wniosku informacji, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1.
§  7. 
W przypadku nieprzekazania w terminie oświadczenia, korekty oświadczenia albo wyjaśnień, o których mowa w § 5 ust. 3, Centrum przekazuje szkole część dotacji przypadającej na dany miesiąc w wysokości ustalonej na podstawie ostatniego złożonego oświadczenia albo korekty oświadczenia, o której mowa w § 5 ust. 3.
§  8. 
1. 
Szkoła sporządza i przekazuje Centrum do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym szkoła otrzymała dotację, w postaci papierowej albo elektronicznej, roczne rozliczenie wykorzystania tych dotacji, zwane dalej "rozliczeniem".
2. 
Rozliczenie zawiera:
1)
informację o rzeczywistej liczbie uczniów z podziałem miesięcznym, podaną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania;
2)
informację o wydatkach poniesionych i uwzględnionych w ewidencji księgowej szkoły, sfinansowanych z dotacji, według kategorii, o których mowa w art. 80 ust. 3d ustawy.
3. 
W przypadku otrzymywania dotacji, o której mowa w art. 80 ust. 5a ustawy, szkoła w rozliczeniu podaje odrębnie informacje odnoszące się do uczniów i wychowanków internatu oraz odrębnie informację o wydatkach poniesionych i uwzględnionych w ewidencji księgowej szkoły odnoszącą się do prowadzenia szkoły i internatu.
4. 
Wzór rozliczenia jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  9. 
Centrum dokonuje weryfikacji rozliczenia wykorzystania dotacji pod względem prawidłowości i zgodności z danymi zawartymi w oświadczeniach złożonych przez szkołę w ciągu roku, za który szkoła rozlicza dotację, oraz z danymi zawartymi we wniosku o udzielenie dotacji na dany rok.
§  10. 
1. 
Minister lub Centrum mogą przeprowadzić w szkole kontrolę prawidłowości pobrania i wykorzystania udzielonej dotacji.
2. 
Do przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, uprawnia pisemne, imienne upoważnienie dla kontrolującego, wystawione przez ministra lub Centrum, określające organ prowadzący szkołę, nazwę i adres szkoły, przedmiot kontroli oraz termin przeprowadzanej kontroli.
§  11. 
Kontrola, o której mowa w § 10 ust. 1, obejmuje sprawdzenie zgodności pobrania i wykorzystania udzielonej dotacji z zasadami określonymi w art. 80 ust. 3d ustawy oraz zgodności danych zawartych we wniosku o udzielenie dotacji, danych wykazanych w składanych przez szkołę oświadczeniach oraz rozliczeniu dotacji ze stanem faktycznym.
§  12. 
W ramach kontroli szkoła:
1)
zapewnia warunki do sprawnego przeprowadzenia kontroli;
2)
przedstawia na żądanie kontrolującego dokumenty niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia i zakończenia postępowania kontrolnego, a w szczególności dokumenty organizacji szkoły, finansowe i dotyczące przebiegu nauczania w szkole oraz umożliwia sporządzanie kopii, odpisów i wyciągów z tych dokumentów;
3)
udziela ustnych lub pisemnych wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli.
§  13. 
1. 
Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.
2. 
Protokół kontroli zawiera:
1)
datę i miejsce jego sporządzenia;
2)
nazwę organu prowadzącego szkołę oraz adres jego siedziby, a w przypadku gdy organem prowadzącym szkołę jest osoba fizyczna - adres jej miejsca zamieszkania;
3)
nazwę i adres szkoły;
4)
datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
5)
imię i nazwisko kontrolującego, numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz numer i datę upoważnienia do przeprowadzenia kontroli;
6)
określenie przedmiotu kontroli oraz okres objęty kontrolą;
7)
opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym ustalonych nieprawidłowości, zakres i potencjalne skutki tych nieprawidłowości, w szczególności mających wpływ na wysokość udzielonej szkole dotacji;
8)
adnotację o sporządzeniu odpisów, wyciągów i kopii kontrolowanych dokumentów;
9)
wykaz załączników do protokołu;
10)
informację o pouczeniu dyrektora szkoły lub osoby pełniącej jego obowiązki o przysługującym prawie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu oraz o prawie odmowy podpisania protokołu.
3. 
W protokole kontroli nie można dokonywać poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu protokołu, z wyjątkiem sprostowania oczywistych pomyłek pisarskich i rachunkowych, które parafuje kontrolujący.
4. 
Protokół kontroli sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla organu prowadzącego szkołę, dyrektora szkoły oraz podmiotu, który przeprowadził kontrolę.
5. 
Protokół kontroli sporządza się w terminie 14 dni od dnia zakończenia kontroli.
§  14. 
1. 
Protokół kontroli podpisuje kontrolujący oraz dyrektor szkoły, a w razie jego nieobecności - osoba pełniąca jego obowiązki.
2. 
Dyrektor szkoły albo osoba pełniąca jego obowiązki może, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu, zgłosić podmiotowi, który przeprowadził kontrolę, przed podpisaniem protokołu kontroli, pisemnie umotywowane zastrzeżenia co do ustaleń zawartych w protokole.
3. 
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń podmiot, który przeprowadził kontrolę, w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania, dokonuje analizy zgłoszonych zastrzeżeń, a następnie:
1)
stwierdza ich zasadność i zarządza dokonanie zmiany lub uzupełnienia odpowiedniej części protokołu, albo
2)
zarządza niezwłoczne przeprowadzenie przez osobę, która dokonywała kontroli, dodatkowych czynności kontrolnych w zakresie zgłoszonych zastrzeżeń, w tym ponownego badania dokumentów

- o czym pisemnie informuje zgłaszającego zastrzeżenia.

4. 
W wyniku przeprowadzenia dodatkowych czynności kontrolnych kontrolujący wprowadza do protokołu odpowiednie zmiany albo przygotowuje pisemne wyjaśnienie przyczyn nieuwzględnienia wszystkich lub niektórych zastrzeżeń, które stanowi załącznik do protokołu.
5. 
W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części podmiot, który przeprowadził kontrolę, przekazuje swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia oraz organowi prowadzącemu szkołę, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wyjaśnień lub protokołu, o którym mowa w ust. 4.
6. 
W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń dyrektor szkoły albo osoba pełniąca jego obowiązki może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając podmiotowi, który przeprowadził kontrolę, w terminie 7 dni od dnia otrzymania stanowiska, o którym mowa w ust. 5, pisemne uzasadnienie przyczyny odmowy.
7. 
Odmowa podpisania protokołu kontroli nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez kontrolującego i realizacji ustaleń pokontrolnych.
§  15. 
Centrum, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu, sporządza informację w sprawie przeprowadzonej kontroli, którą wraz z kopią protokołu kontroli przekazuje ministrowi.
§  16. 
W przypadku stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem lub stwierdzenia pobrania dotacji nienależnie lub w nadmiernej wysokości stosuje się przepisy o finansach publicznych w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu państwa.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2017 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Wniosek o udzielenie dotacji

........................................................

(oznaczenie organu prowadzącego szkołę)

..........................................., dnia ................................. r.

(miejscowość i data)

.................................................

(adres organu prowadzącego szkołę)

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

za pośrednictwem

Centrum Edukacji Artystycznej

Wniosek o udzielenie dotacji
Wnoszę o udzielenie dotacji, o której mowa:

1) w art. 80 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;

2) w art. 80 ust. 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.1)

na rok .................................... dla ...........................................................................................................

.................................................................................................................................................................

(nazwa i adres szkoły)
prowadzonej przez: .................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

(nazwa i adres organu prowadzącego szkołę)
______________________________

1) Zaznaczyć "X" w odpowiednim punkcie.

Dotację proszę przekazać na rachunek bankowy szkoły: .......................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

(nazwa banku i numer rachunku bankowego)
Informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji:
1. Szkoła została założona po uzyskaniu zezwolenia ......................................................................

decyzją z dnia ................................... numer ..................................

2. Planowana liczba uczniów od dnia 1 stycznia do dnia 31 sierpnia ........................................... osób

- w tym uczniów klas programowo najwyższych ...................................................................

osób.

3. Planowana liczba uczniów od dnia 1 września do dnia 31 grudnia ........................................... osób

- w tym uczniów klas pierwszych ...............................................................................................

osób.

4. Planowana liczba wychowanków w zorganizowanym przez szkołę internacie, którzy będą

jednocześnie uczniami szkoły:

- od dnia 1 stycznia do dnia 31 sierpnia ................................... osób;

- od dnia 1 września do dnia 31 grudnia ................................... osób.

...................................................................
(podpis i pieczątka2osoby upoważnionej do

reprezentowania organu prowadzącego szkołę)

_______________________________

2) Wymóg opatrzenia pieczątką dotyczy wyłącznie wniosku złożonego w postaci papierowej.

Do wniosku o udzielenie dotacji dołącza się poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię

zaświadczenia wydanego przez bank potwierdzającego prowadzenie rachunku bankowego

szkoły.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Oświadczenie 3

o liczbie uczniów i poniesionych wydatkach sfinansowanych z udzielonej części dotacji za miesiąc ... roku 20 ...

(nazwa i adres szkoły,

pieczątka szkoły1))

..............................................
(numer szkoły nadany

przez Centrum Edukacji Artystycznej)

Oświadczenie2)

o liczbie uczniów i poniesionych wydatkach sfinansowanych z udzielonej części dotacji

za miesiąc ............................. roku 20 ...

I. Informacje o liczbie uczniów lub wychowanków internatu
miesiąc rozliczeniowy rzeczywista liczba uczniów lub

wychowanków internatu od

początku roku kalendarzowego

do miesiąca, za który jest

składane oświadczenie, podana

na podstawie dokumentacji

przebiegu nauczania

w tym liczba uczniów

lub wychowanków

internatu w miesiącu,

którego oświadczenie

dotyczy

planowana liczba uczniów lub

wychowanków internatu,

wynikająca z dokumentacji

przebiegu nauczania,

w miesiącu następującym po

miesiącu, którego dotyczy

oświadczenie

informacje o liczbie uczniów
informacje o liczbie wychowanków internatu
________________________________

1) Wymóg opatrzenia pieczątką dotyczy wyłącznie wniosku złożonego w postaci papierowej.

2) Oświadczenie należy przekazać Centrum Edukacji Artystycznej do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym

nastąpiło przekazanie części dotacji.

Informacja o korekcie liczby uczniów lub wychowanków internatu

między stanem wykazanym w poprzednich oświadczeniach a stanem faktycznym

miesiąc rozliczeniowy korekta liczby uczniów
informacje o liczbie uczniów
informacje o liczbie wychowanków internatu
II. Informacja o wydatkach poniesionych i uwzględnionych w ewidencji księgowej szkoły,

sfinansowanych z dotacji3), według kategorii, o których mowa w art. 80 ust. 3d ustawy

z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

kategorie wydatków szkoły zgodnie

z art. 80 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r.

o systemie oświaty

wysokość poniesionych

wydatków od początku roku

kalendarzowego

w tym wysokość poniesionych

wydatków

w miesiącu rozliczeniowym

1. Wydatki bieżące
w tym:
1) wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej

szkołę, jeżeli pełni funkcję dyrektora szkoły

2) pozostałe wynagrodzenia wraz z pochodnymi
3) wydatki na realizację zadań, o których mowa w

art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o

systemie oświaty, z wyjątkiem wydatków na

inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie

akcji i udziałów lub wniesienie wkładów do spółek

prawa handlowego

2. Zakup środków trwałych oraz wartości

niematerialnych i prawnych

_______________________________

3) W przypadku szkoły otrzymującej także dotację na podstawie art. 80 ust. 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie

oświaty, informację o wydatkach sporządza się odrębnie w stosunku do szkoły i internatu.

1) książki i inne zbiory biblioteczne
2) środki dydaktyczne służące procesowi

dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu

w szkołach

3) sprzęt rekreacyjny i sportowy
4) meble
5) pozostałe środki trwałe oraz wartości

niematerialne i prawne o wartości nieprzekraczającej

wielkości ustalonej w przepisach o podatku

dochodowym od osób prawnych, dla których

odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt

uzyskania przychodu w 100% ich wartości,

w momencie oddania do używania

RAZEM
III. Wykaz wydatków poniesionych i uwzględnionych w ewidencji księgowej szkoły,

sfinansowanych z dotacji w miesiącu rozliczeniowym4

lp. dowód księgowy wraz z potwierdzeniem zapłaty kwota wydatku
..........................................., dnia .......................... r.
(miejscowość i data)
.............................................................
(podpis i pieczątka1 dyrektora szkoły)
_________________________________

4) W przypadku szkoły otrzymującej także dotację na podstawie art. 80 ust. 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie

oświaty, wykaz wydatków sporządza się odrębnie w stosunku do szkoły i internatu.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Rozliczenie wykorzystania dotacji w 20 ... roku 4

(nazwa i adres szkoły,

pieczątka szkoły1))

..............................................
(numer szkoły nadany

przez Centrum Edukacji Artystycznej)

Rozliczenie

wykorzystania dotacji w 20 ..... roku2)

I. Informacja o rzeczywistej liczbie uczniów albo wychowanków internatu z podziałem miesięcznym, podana na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania3
rzeczywista liczba uczniów albo wychowanków internatu

z podziałem miesięcznym, podana na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania

styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
RAZEM
_________________________________

1) Wymóg opatrzenia pieczątką dotyczy wyłącznie wniosku złożonego w postaci papierowej.

2) Rozliczenie należy przekazać Centrum Edukacji Artystycznej do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym

szkoła otrzymała dotację.

3) W przypadku szkoły otrzymującej także dotację na podstawie art. 80 ust. 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie

oświaty, informację sporządza się odrębnie w stosunku do szkoły i internatu.

II. Informacja o wydatkach poniesionych i uwzględnionych w ewidencji księgowej szkoły,

sfinansowanych z dotacji3 według kategorii, o których mowa w art. 80 ust. 3d ustawy

z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

kategorie wydatków szkoły zgodnie z art. 80 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r.

o systemie oświaty

wysokość poniesionych

wydatków od początku roku

kalendarzowego

1. Wydatki bieżące
1) wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, jeżeli pełni funkcję dyrektora szkoły
2) pozostałe wynagrodzenia wraz z pochodnymi
3) wydatki na realizację zadań, o których mowa w art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r.

o systemie oświaty, z wyjątkiem wydatków na inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie

akcji i udziałów lub wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego

2. Zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
1) książki i inne zbiory biblioteczne
2) środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu

w szkołach

3) sprzęt rekreacyjny i sportowy
4) meble
5) pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o wartości nieprzekraczającej

wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy

amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości, w momencie

oddania do używania

RAZEM
Kwota dotacji otrzymanej
Kwota dotacji wykorzystanej
Kwota do zwrotu
..........................................., dnia .......................... r.
(miejscowość i data)
.............................................................
(podpis i pieczątka1 dyrektora szkoły)
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 sierpnia 2015 r. w sprawie dotacji dla publicznych szkół artystycznych zakładanych i prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 1354), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1010 i 1985).
3 Oświadczenie należy przekazać Centrum Edukacji Artystycznej do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekazanie części dotacji.
4 Rozliczenie należy przekazać Centrum Edukacji Artystycznej do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym szkoła otrzymała dotację.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024