Wysokość przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za przedmioty umundurowania niewydane w naturze oraz na czyszczenie umundurowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 31 marca 2016 r.
w sprawie wysokości przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za przedmioty umundurowania niewydane w naturze oraz na czyszczenie umundurowania

Na podstawie art. 65a ust. 13 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1402, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość równoważnika pieniężnego za przedmioty umundurowania niewydane w naturze oraz na czyszczenie umundurowania, a także podstawę i sposób jego obliczania;
2)
sposób obliczania kwoty pomniejszenia lub podwyższenia równoważnika pieniężnego;
3)
wartość pieniężną punktu przeliczeniowego;
4)
tryb i termin zwracania równoważnika pieniężnego oraz sposób obliczania kwoty należnej do zwrotu;
5)
podmioty właściwe w sprawach wypłaty i zwrotu równoważnika pieniężnego.
§  2.
1.
Wysokość równoważnika pieniężnego stanowiącego należność za przedmioty umundurowania niewydane w naturze oraz na czyszczenie umundurowania jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Funkcjonariuszowi Straży Granicznej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", mianowanemu lub przeniesionemu do służby w Straży Granicznej jednorazowo przysługuje równoważnik pieniężny w wysokości określonej w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.
Wysokość równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszowi mianowanemu na wyższy stopień służbowy lub powołanemu na stanowisko jest określona w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
4.
Funkcjonariuszowi w stopniu generała dywizji Straży Granicznej, wiceadmirała Straży Granicznej, generała brygady Straży Granicznej lub kontradmirała Straży Granicznej, zajmującemu stanowisko Komendanta Głównego Straży Granicznej albo zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej, przysługuje równoważnik pieniężny w wysokości przewidzianej dla funkcjonariusza Straży Granicznej w stopniu generała dywizji Straży Granicznej, wiceadmirała Straży Granicznej, generała brygady Straży Granicznej lub kontradmirała Straży Granicznej, określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Podstawę obliczania równoważnika pieniężnego stanowią normy umundurowania określone w przepisach w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej.
2.
Wysokość równoważnika pieniężnego stanowi suma kwot dla poszczególnych przedmiotów umundurowania niewydanych w naturze, wyliczanych w następujący sposób:

gdzie:

K - oznacza kwotę dla danego przedmiotu umundurowania niewydanego w naturze,

J - oznacza jednostkową wartość punktów przeliczeniowych dla danego przedmiotu umundurowania,

L - oznacza liczbę sztuk danego przedmiotu umundurowania niewydanego w naturze,

U - oznacza okres używalności przedmiotu umundurowania określony w latach.

§  4.
1.
Równoważnik pieniężny pomniejsza się w przypadku, o którym mowa w art. 65a ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą", o 1/365 za każdy dzień nieobecności w służbie.
2.
Równoważnik pieniężny pomniejsza się w przypadku, o którym mowa w art. 65a ust. 7 pkt 2 ustawy, o wartość pieniężną wydanych przedmiotów umundurowania obowiązującą w dniu ich wydania.
§  5.
Równoważnik pieniężny podwyższa się jednorazowo o kwotę stanowiącą sumę kwot dla poszczególnych przedmiotów umundurowania należnych w związku z mianowaniem na stopień albo powołaniem na stanowisko w przypadkach, o których mowa w art. 65a ust. 8 ustawy, wyliczonych jako iloczyn normy umundurowania i całkowitej wartości punktów przeliczeniowych dla przedmiotu umundurowania.
§  6.
Wartość pieniężna 1 punktu przeliczeniowego określonego w normach umundurowania wynosi 1 zł.
§  7.
W przypadkach, o których mowa w art. 65a:
1)
ust. 9 ustawy, funkcjonariusz zwraca równoważnik pieniężny, określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, lub jego część w wysokości 1/365 jego wartości, wyliczonej do dwóch miejsc po przecinku, za każdy dzień nieobecności w służbie w danym roku zaopatrzeniowym;
2)
ust. 9 pkt 1 ustawy, funkcjonariusz zwalniany ze służby w Straży Granicznej w okresie 12 miesięcy od dnia mianowania lub przeniesienia zwraca równoważnik pieniężny określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia, lub jego część w wysokości 1/12 jego wartości, wyliczonej do dwóch miejsc po przecinku, za każdy miesiąc pozostawania poza służbą w Straży Granicznej.
§  8.
Funkcjonariusz zwraca równoważnik pieniężny w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja administracyjna o jego zwrocie stała się ostateczna.
§  9.
1.
Podmiotami właściwymi w sprawach związanych z wypłatą równoważnika pieniężnego są w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej lub będących na ich zaopatrzeniu kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.
2.
W sprawach zwrotu równoważnika pieniężnego, o których mowa w § 8, podmiotami właściwymi są:
1)
minister właściwy do spraw wewnętrznych - w stosunku do:
a)
Komendanta Głównego Straży Granicznej,
b)
zastępców Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2)
Komendant Główny Straży Granicznej - w stosunku do:
a)
kierowników komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej,
b)
kierowników jednostek organizacyjnych Straży Granicznej;
3)
kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej - w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej lub będących na ich zaopatrzeniu.
§  10.
W przypadku wydania funkcjonariuszowi w naturze przedmiotów umundurowania, z wyjątkiem wydanych jako pierwsze wyposażenie w związku z mianowaniem lub przeniesieniem do służby w Straży Granicznej, w roku zaopatrzeniowym poprzedzającym rok wejścia w życie rozporządzenia, wysokość równoważnika otrzymywanego przez funkcjonariusza stanowi kwotę będącą różnicą pomiędzy wysokością równoważnika określoną w załączniku nr 1 do rozporządzenia a wartością pieniężną tych przedmiotów umundurowania obowiązującą w dniu ich wydania, a ustaloną w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszowi Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie (Dz. U. poz. 374, z 2013 r. poz. 1216, z 2014 r. poz. 30 oraz z 2015 r. poz. 1065).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO STANOWIĄCEGO NALEŻNOŚĆ ZA PRZEDMIOTY UMUNDUROWANIA NIEWYDANE W NATURZE ORAZ NA CZYSZCZENIE UMUNDUROWANIA

Tabela 1. Dla funkcjonariusza Straży Granicznej, z wyjątkiem funkcjonariusza mianowanego lub przeniesionego do służby w Straży Granicznej w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego, któremu wydaje się umundurowanie w naturze, oraz funkcjonariusza w stopniu generała brygady, generała dywizji, kontradmirała, wiceadmirała Straży Granicznej, Komendanta Głównego Straży Granicznej, zastępców Komendanta Głównego Straży Granicznej (w zł)
Bielizna 310
Umundurowanie wyjściowe, galowe, polowe, służbowe 1 575
Czyszczenie umundurowania 255
Ogółem wartość równoważnika pieniężnego 2 140

Tabela 2. Dla funkcjonariusza w stopniu generała brygady, generała dywizji Straży Granicznej (w zł)

Bielizna 310
Umundurowanie wyjściowe, galowe, polowe, służbowe 3 262
Czyszczenie umundurowania 650
Ogółem wartość równoważnika pieniężnego 4 222

Tabela 3. Dla funkcjonariusza w stopniu kontradmirała, wiceadmirała Straży Granicznej (w zł)

Bielizna 310
Umundurowanie wyjściowe, galowe, polowe, służbowe 2 789
Czyszczenie umundurowania 650
Ogółem wartość równoważnika pieniężnego 3 749

Tabela 4. Dla Komendanta Głównego Straży Granicznej, zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej (w zł)

Bielizna 310
Umundurowanie wyjściowe, galowe, polowe, służbowe 1 788
Czyszczenie umundurowania 355
Ogółem wartość równoważnika pieniężnego 2 453

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO DLA FUNKCJONARIUSZA MIANOWANEGO LUB PRZENIESIONEGO DO SŁUŻBY W STRAŻY GRANICZNEJ

Tabela. Dla funkcjonariusza mianowanego lub przeniesionego do służby w Straży Granicznej, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego, któremu wydaje się umundurowanie w naturze (w zł)
Bielizna 310
Czyszczenie umundurowania 255
Ogółem wartość równoważnika pieniężnego 565

ZAŁĄCZNIK Nr  3

RÓWNOWAŻNIK PIENIĘŻNY PRZYSŁUGUJĄCY FUNKCJONARIUSZOWI MIANOWANEMU NA WYŻSZY STOPIEŃ SŁUŻBOWY LUB POWOŁANEMU NA STANOWISKO

Tabela. Wysokość i kalkulacja równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszowi mianowanemu na wyższy stopień służbowy oraz powołanemu na stanowisko (w zł)
Funkcjonariusz mianowany na stopień generała brygady Straży Granicznej 9 315
Funkcjonariusz mianowany na stopień generała dywizji Straży Granicznej 920
Funkcjonariusz mianowany na stopień kontradmirała Straży Granicznej 5 944
Funkcjonariusz mianowany na stopień wiceadmirała Straży Granicznej 1 260
Funkcjonariusz mianowany na stopień majora/komandora podporucznika Straży Granicznej 110
Funkcjonariusz mianowany po raz pierwszy na stopień w korpusie oficerów Straży Granicznej 145
Funkcjonariusz mianowany po raz pierwszy na stopień w korpusie chorążych Straży Granicznej 70
Funkcjonariusz mianowany po raz pierwszy na stopień w korpusie podoficerów Straży Granicznej 35
Funkcjonariusz powołany na stanowisko Komendanta Głównego Straży Granicznej i zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej 1 060
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszowi Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie (Dz. U. poz. 374, z 2013 r. poz. 1216, z 2014 r. poz. 30 oraz z 2015 r. poz. 1065), które z dniem 1 kwietnia 2016 r. utraci moc na podstawie art. 10 ustawy z dnia 9 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1336).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024