Roczna informacja o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu zdrowia publicznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 21 grudnia 2016 r.
w sprawie rocznej informacji o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu zdrowia publicznego

Na podstawie art. 12 ust. 11 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. poz. 1916 oraz z 2016 r. poz. 2003) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób przekazywania rocznej informacji o zrealizowanych lub podjętych w ubiegłym roku zadaniach z zakresu zdrowia publicznego, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym;
2)
wzór dokumentu zawierającego roczną informację, o której mowa w pkt 1.
§  2. 
1. 
Roczną informację o zrealizowanych lub podjętych w ubiegłym roku zadaniach z zakresu zdrowia publicznego przekazuje się w postaci pisemnej lub elektronicznej zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
2. 
Roczną informację w postaci elektronicznej przekazuje się poprzez transmisję danych lub na informatycznym nośniku danych.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Roczna informacja o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu zdrowia publicznego za rok ...

Tabela - część 1

Lp. Nazwa zadania Podmiot realizujący zadanie 1) Cel operacyjny i nr zadania Narodowego Programu Zdrowia2) Czas trwania zadania3) Teren, na którym realizowane było zadanie4) Populacja objęta zadaniem Realizator zadania5)
Identyfikator według Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju (TERYT) Nazwa Adres podmiotu Charakterystyka populacji6) Liczba osób objętych zadaniem7) Nazwa jednostki Adres jednostki Tryb realizacji zadania8)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Tabela - część 2

Elementy zadania zrealizowane w ubiegłym roku, w tym:
Działania promocyjno-edukacyjne Działania profilaktyczne9) Działania szkoleniowe i konferencyjne Działalność badawcza Inne10) Inne istotne informacje w zakresie zadania
Rodzaj działań11) Liczba działań12) Liczba osób13) Rodzaj działań Liczba działań Liczba osób Tematyka14) Liczba szkoleń, konferencji Liczba uczestników Rodzaj działań Liczba działań Rodzaj działań Liczba działań
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Tabela - część 3

Podmiot finansujący zadanie15) Podmiot współfinansujący zadanie16) Całkowity koszt zadania Uwagi
Nazwa podmiotu Udział w finansowaniu Źródło finansowania Nazwa podmiotu Udział w finansowaniu Źródło finansowania 17)
PLN % PLN %
28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

............................................ ........................................................................

(data i miejscowość) (imię i nazwisko, funkcja osoby uprawnionej)

Ogólne objaśnienia do tabeli (cz. 1-3):

Informacje należy sporządzać w następujący sposób:

1. Każdą komórkę w poszczególnych częściach tabeli należy wypełnić.

2. W przypadku braku informacji należy wpisać w komórkę symbol "bd", oznaczający "brak danych", bądź w przypadku, gdy dana informacja nie dotyczy danego realizatora lub zadania z zakresu zdrowia publicznego lub też nie istniała konieczność zebrania tej informacji, należy wpisać w komórkę symbol "nd", oznaczający "nie dotyczy".

3. Każdą pojedynczą informację czy daną należy umieścić w osobnych komórkach (np. wymieniając podmioty realizujące zadanie, czy realizatorów zadań, w przypadku ich powierzenia innym podmiotom itp. należy je wpisać jedno pod drugim w osobnej komórce).

4. Dane o niejednoznacznym charakterze, np. dane liczbowe i dane tekstowe, należy wpisać w osobnych komórkach.

5. Tabele są ze sobą spójne, kolumny 1-37 dotyczą tego samego zadania.

6. W części 1 tabeli informacje należy wpisywać tak, aby w jednym ciągu były informacje dotyczące danego zadania (w jednym wierszu należy umieścić informacje dotyczące danego zadania, czasu trwania, zasięgu itp., które było wykonane przez danego realizatora, następnie w kolejnym wierszu informacje dotyczące drugiego realizatora i przypisane mu działania równolegle), w części 2 tabeli informacje należy wpisywać tak, aby w jednym ciągu były informacje dotyczące danego zadania z części 1 tabeli.

Szczegółowe objaśnienia do tabeli (cz. 1-3):

1) Podmiot realizujący zadania określono w art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. poz. 1916, z późn. zm.).

2) Należy uzupełnić również w przypadku, jeżeli dane zadanie nie jest realizowane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2016 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 (Dz. U. poz. 1492), zwanego dalej "NPZ", ale merytorycznie wpisuje się w ramy danego celu operacyjnego albo zadań koordynacyjnych oraz określonego zadania (jeżeli to możliwe).

3) Należy wskazać cały okres czasu, w jakim będzie realizowane zadanie.

4) W przypadku gdy zadanie jest realizowane:

- we wszystkich gminach danego powiatu - należy wpisać powiat,

- w gminach danego powiatu bez jednej czy dwóch gmin - należy wymienić wszystkie gminy,

- w kilku gminach z różnych powiatów (a nie są to całe powiaty, jedynie po kilka gmin z różnych powiatów) - należy wymienić te gminy,

- we wszystkich powiatach danego województwa - wystarczy podać województwo,

- w kilku powiatach, a nie w całym województwie - należy wymienić te powiaty.

5) Uzupełnić dane podmiotu, któremu podmiot realizujący zadanie (określony w kolumnach 3-5) powierzył realizację zadania.

6) Należy opisać krótko daną populację (np. młodzież w wieku do 15 r.ż., osoby w wieku 35-64 itp.).

7) Jeżeli nie da się określić konkretnej liczy osób, należy wpisać liczbę szacunkową.

8) Należy podać tryb, w jakim zrealizowano zadanie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, np. zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164, z późn. zm.), ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817, z późn. zm.), ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. poz. 1916, z późn. zm.). W przypadku powierzenia realizacji zadania w trybie określonym w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, należy wskazać, czy zastosowano tryb konkursowy czy wnioskowy.

9) Należy uzupełnić poprzez wskazanie, czy jest to profilaktyka pierwszo-, drugo- lub trzeciorzędowa (ewentualnie uniwersalna, selektywna, wskazująca).

10) Należy określić pozostałe działania zrealizowane w ramach zadania, a niewymienione w kolumnach 14-24 (np. przeprowadzenie sondażu).

11) Należy określić rodzaj działania (np. kampania medialna, audycja radiowa, telewizyjna lub internetowa).

12) Przez liczbę działań rozumie się liczbę rodzajów działań wskazanych w kolumnie 14 (np. wydruk ulotek w ramach kampanii będzie jednym działaniem - nie należy podawać nakładu).

13) Jeżeli nie da się określić konkretnej liczby osób, do których skierowano działania promocyjno-edukacyjne, należy wpisać liczbę szacunkową.

14) Należy krótko opisać zagadnienia omawiane na szkoleniu lub konferencji.

15) Należy wpisać podmiot finansujący zadanie w wysokości 50%-100%.

16) Należy wpisać podmiot albo podmioty współfinansujące zadanie, określając procent współfinansowania (łącznie - w przypadku więcej niż jednego podmiotu współfinansującego).

17) W przypadku więcej niż jednego źródła finansowania, należy podać łączną liczbę źródeł (wszystkich podmiotów współfinansujących).

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024