Ustalenie regulaminu Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 20 grudnia 2016 r.
w sprawie ustalenia regulaminu Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. poz. 996 i 1997) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego określający organizację pracy oraz zasady i tryb działania Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN RADY BANKOWEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO

§  1.
Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zwana dalej "Radą Funduszu", działa na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
W celu wykonywania ustawowych i statutowych zadań Rada Funduszu uchwala harmonogram prac.
§  3.
1.
Posiedzenia Rady Funduszu zwołuje przewodniczący Rady Funduszu zgodnie z harmonogramem prac, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu. W razie nieobecności przewodniczącego Rady Funduszu posiedzenia Rady Funduszu zwołuje inny członek Rady Funduszu wskazany pisemnie przez przewodniczącego Rady Funduszu.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach posiedzenie Rady Funduszu może zostać zwołane bez uchwalonego harmonogramu prac.
3.
Posiedzenie Rady Funduszu jest zwoływane także w każdym przypadku podejmowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny działań wymagających uzyskania opinii, zgody, akceptacji lub innego stanowiska Rady Funduszu.
4.
Posiedzenie Rady Funduszu jest zwoływane także na pisemny wniosek co najmniej 2 członków Rady Funduszu lub co najmniej 2 członków Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego lub Prezesa Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, złożony przewodniczącemu Rady Funduszu lub w razie jego nieobecności innemu członkowi Rady Funduszu wskazanemu pisemnie przez przewodniczącego Rady Funduszu. Wniosek powinien określać co najmniej przedmiot posiedzenia Rady Funduszu.
5.
Posiedzenie Rady Funduszu zwołane w trybie określonym w ust. 4 odbywa się nie później niż w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku.
6.
Posiedzenia Rady Funduszu zwołuje się przez wysłanie zawiadomienia każdemu z członków Rady Funduszu. Zawiadomienie powinno zawierać co najmniej informację o miejscu, dacie i godzinie zwoływanego posiedzenia Rady Funduszu oraz proponowany porządek obrad.
7.
Zawiadomienie oraz materiały przeznaczone do rozpatrzenia są wysyłane przesyłką poleconą, kurierską, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub dostarczane przez pracownika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zawiadomienie wysłane za pośrednictwem poczty elektronicznej dla swojej skuteczności wymaga potwierdzenia jego otrzymania przez członka Rady Funduszu.
8.
Zawiadomienie oraz materiały przeznaczone do rozpatrzenia przekazuje się członkom Rady Funduszu co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
9.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący Rady Funduszu lub w razie jego nieobecności inny członek Rady Funduszu wskazany pisemnie przez przewodniczącego Rady Funduszu może skrócić termin, o którym mowa w ust. 8, z tym że członkowie Rady Funduszu otrzymują projekt protokołu z posiedzenia Rady Funduszu co najmniej na jeden dzień przed posiedzeniem Rady Funduszu, na którym ma on zostać przyjęty.
§  4.
Przewodniczący Rady Funduszu kieruje pracami Rady Funduszu.
§  5.
Przewodniczący Rady Funduszu, działając z upoważnienia Rady Funduszu, reprezentuje Radę Funduszu, w szczególności wobec Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, oraz dokonuje czynności z zakresu prawa pracy dotyczących członków Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
§  6.
1.
Przewodniczący Rady Funduszu otwiera i prowadzi posiedzenia Rady Funduszu. W razie nieobecności przewodniczącego Rady Funduszu czynności tych dokonuje inny członek Rady Funduszu wskazany pisemnie przez przewodniczącego Rady Funduszu.
2.
W przypadku niewskazania przez przewodniczącego Rady Funduszu członka Rady Funduszu uprawnionego do otwarcia posiedzenia, posiedzenie otwiera najstarszy wiekiem członek Rady Funduszu. Po otwarciu posiedzenia członkowie Rady Funduszu wybierają spośród siebie, w drodze głosowania zwykłą większością głosów, osobę prowadzącą posiedzenie.
3.
Porządek obrad, proponowany w zawiadomieniu, o którym mowa w § 3 ust. 6, może ulec zmianie w drodze uchwały podjętej w obecności wszystkich członków Rady Funduszu. Podjęcie uchwały nie jest wymagane w przypadku zmian o charakterze porządkowym.
§  7.
Członkowie Rady Funduszu sprawują funkcje wyłącznie osobiście.
§  8.
1.
W posiedzeniach Rady Funduszu uczestniczą członkowie Rady Funduszu oraz protokolant będący pracownikiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
2.
W posiedzeniach Rady Funduszu, zgodnie z zaproszeniem przewodniczącego Rady Funduszu lub w razie jego nieobecności innego członka Rady Funduszu wskazanego pisemnie przez przewodniczącego Rady Funduszu, mogą również uczestniczyć, bez prawa głosu, członkowie Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz inne osoby, chyba że Rada Funduszu nie wyrazi zgody.
§  9.
Członkowie Rady Funduszu oraz osoby, o których mowa w § 8 ust. 2, mogą uczestniczyć w posiedzeniach Rady Funduszu przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
§  10.
1.
Rada Funduszu podejmuje uchwały we wszystkich sprawach należących do jej kompetencji w głosowaniu jawnym albo tajnym, na posiedzeniu albo poza posiedzeniem w trybie obiegowym - określonym w § 14 ust. 1 lub § 15 ust. 1.
2.
Decyzję w sprawie podjęcia uchwały w trybie obiegowym podejmuje przewodniczący Rady Funduszu. W razie nieobecności przewodniczącego Rady Funduszu decyzję w sprawie podjęcia uchwały w trybie obiegowym podejmuje inny członek Rady Funduszu wskazany pisemnie przez przewodniczącego Rady Funduszu.
§  11.
1.
Przewodniczący Rady Funduszu lub w razie jego nieobecności inny członek Rady Funduszu wskazany pisemnie przez przewodniczącego Rady Funduszu zarządza głosowanie tajne:
1)
we wszystkich sprawach personalnych, w szczególności w sprawie powołania, odwołania lub zawieszenia w czynnościach członków Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego;
2)
w sprawach związanych z zawieszeniem wykonania lub uchyleniem:
a)
sprzecznej z prawem uchwały Rady Funduszu,
b)
sprzecznej z prawem lub uchwałą Rady Funduszu uchwały Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
2.
Głosowanie tajne zarządza się także na uzasadniony wniosek członka Rady Funduszu, przyjęty przez Radę Funduszu.
3.
W sprawach, w których zarządzono głosowanie tajne, nie mogą być podejmowane uchwały w sposób określony w § 9 oraz w trybie obiegowym.
§  12.
1.
Podjęte uchwały są podpisywane przez wszystkich członków Rady Funduszu biorących udział w głosowaniu.
2.
Członek Rady Funduszu biorący udział w głosowaniu może bezpośrednio po głosowaniu zgłosić zdanie odrębne do uchwały podjętej przez Radę Funduszu.
§  13.
W przypadku braku kworum, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy, ponownie zwołuje się posiedzenie w czasie i w miejscu ustalonym po zasięgnięciu opinii obecnych członków Rady Funduszu. Nieobecnych członków Rady Funduszu niezwłocznie zawiadamia się o miejscu i czasie planowanego posiedzenia Rady Funduszu.
§  14.
1.
W przypadku decyzji o podjęciu uchwały w trybie pisemnym zawiadamia się członków Rady Funduszu o treści projektu uchwały, sposobie oddania głosu oraz o nieprzekraczalnym terminie, w którym projektowana uchwała powinna zostać przekazana do Biura Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wraz z oświadczeniem o oddaniu głosu za, przeciw albo o wstrzymaniu się od głosu. Oświadczenie powinno zostać potwierdzone własnoręcznym podpisem członka Rady Funduszu, ze wskazaniem daty jego podpisania.
2.
Za dzień podjęcia uchwały w trybie pisemnym uważa się dzień upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku gdy wszyscy członkowie Rady Funduszu oddali głos przed jego upływem, dzień oddania ostatniego głosu.
§  15.
1.
W przypadku decyzji o podjęciu uchwały za pośrednictwem poczty elektronicznej zawiadamia się członków Rady Funduszu o treści projektu uchwały oraz o nieprzekraczalnym terminie, w którym oświadczenie o oddaniu głosu za, przeciw albo o wstrzymaniu się od głosu powinno zostać przekazane do Biura Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
2.
Członek Rady Funduszu biorący udział w głosowaniu oddaje głos, przesyłając wiadomość na adres poczty elektronicznej wskazany w zawiadomieniu, wskazując w treści wiadomości jednoznacznie, czy oddaje głos za, przeciw, czy wstrzymuje się od głosu.
3.
Za dzień podjęcia uchwały za pośrednictwem poczty elektronicznej uważa się dzień upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku gdy wszyscy członkowie Rady Funduszu oddali głos przed jego upływem, dzień oddania ostatniego głosu.
§  16.
1.
Z posiedzenia Rady Funduszu sporządza się protokół.
2.
Protokół powinien zawierać kolejny numer, datę i miejsce posiedzenia, listę osób uczestniczących w posiedzeniu z podaniem imienia, nazwiska oraz funkcji, porządek obrad, przebieg obrad, wyniki głosowań oraz zgłoszone zdania odrębne.
3.
Do protokołu załącza się treść uchwał, listę obecności na posiedzeniu członków Rady Funduszu, karty do tajnego głosowania oraz przedstawione materiały.
4.
Protokół jest przyjmowany przez Radę Funduszu na najbliższym posiedzeniu, a następnie podpisywany przez członka Rady Funduszu, który prowadził posiedzenie, oraz przez protokolanta. Na posiedzeniu, na którym ma zostać przyjęty protokół, mogą być wprowadzone sprostowania i uzupełnienia do protokołu za zgodą większości członków Rady Funduszu uczestniczących w posiedzeniu, z którego protokół ma zostać przyjęty.
5.
Sprzeciw bądź zdanie odrębne dotyczące treści przyjętego protokołu są odnotowywane w protokole posiedzenia, na którym protokół został przyjęty.
6.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący Rady Funduszu lub w razie jego nieobecności inny członek Rady Funduszu wskazany pisemnie przez przewodniczącego Rady Funduszu może postanowić o przyjęciu protokołu przez Radę Funduszu w trybie pisemnym lub na posiedzeniu Rady Funduszu w terminie późniejszym niż określony w ust. 4 zdanie pierwsze.
7.
Do przyjmowania protokołów w trybie pisemnym stosuje się odpowiednio przepisy o podejmowaniu uchwał w tym trybie.
§  17.
Informacja o podjęciu uchwały przez Radę Funduszu w trybie obiegowym jest zamieszczana w protokole z najbliższego posiedzenia Rady Funduszu.
§  18.
1.
Protokoły posiedzeń Rady Funduszu, a także dokumenty związane z działalnością Rady Funduszu, są przechowywane w siedzibie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
2.
Podpisane protokoły są gromadzone w zbiorze protokołów oraz są przesyłane niezwłocznie członkom Rady Funduszu, w postaci dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem poczty elektronicznej.
3.
Członkowi Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, na jego wniosek, za zgodą przewodniczącego Rady Funduszu, może być udostępniony wyciąg z protokołu posiedzenia Rady Funduszu.
§  19.
1.
Rada Funduszu może dokonać podziału obowiązków pomiędzy członków Rady Funduszu.
2.
W ramach Rady Funduszu mogą działać zespoły problemowe, powoływane przez Radę Funduszu spośród członków Rady Funduszu.
§  20.
1.
Uprawnienia nadzorcze i kontrolne Rady Funduszu określa ustawa.
2.
Rada Funduszu wykonuje uprawnienia nadzorcze i kontrolne kolegialnie, a także może delegować jednego lub kilku członków Rady Funduszu do indywidualnego wykonywania kontroli działalności Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
3.
Delegowany członek lub delegowani członkowie Rady Funduszu przedkładają Radzie Funduszu na najbliższym posiedzeniu następującym po przeprowadzeniu czynności kontrolnych sprawozdanie z wykonanej kontroli, w szczególności mogą występować do Rady Funduszu z wnioskiem o podjęcie działań, o których mowa w ustawie.
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 lipca 2014 r. w sprawie ustalenia regulaminu Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (Dz. U. poz. 988), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 386 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. poz. 996 i 1997).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024