Szczegółowy sposób, tryb oraz terminy przeprowadzania kontroli realizacji strategii rozwoju lokalnego oraz w odniesieniu do operacji w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" oraz wzór upoważnienia do wykonywania czynności w ramach tych kontroli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 21 września 2016 r.
w sprawie szczegółowego sposobu, trybu oraz terminów przeprowadzania kontroli realizacji strategii rozwoju lokalnego oraz w odniesieniu do operacji w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" oraz wzoru upoważnienia do wykonywania czynności w ramach tych kontroli

Na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (Dz. U. poz. 1358 oraz z 2016 r. poz. 1203) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób, tryb oraz terminy przeprowadzania kontroli, o których mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 i art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, zwanej dalej "ustawą";
2)
wzór imiennego upoważnienia do wykonywania czynności w ramach kontroli, o których mowa w pkt 1.
§  2. 
Kontrola, o której mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 i art. 28 ust. 1 ustawy:
1)
jest przeprowadzana zgodnie z art. 125 ust. 5 lit. b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 320, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1303/2013":
a)
po złożeniu wniosku o dofinansowanie przez wnioskodawcę lub
b)
w trakcie realizacji operacji przez beneficjenta, lub
c)
po zakończeniu realizacji operacji przez beneficjenta przez okres, o którym mowa w art. 10 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 (Dz. Urz. UE L 149 z 20.05.2014, str. 1, z późn. zm.), lub
d)
w terminie wynikającym z umowy o dofinansowanie, lub
e)
po wyborze strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, o której mowa w art. 2 pkt 19 rozporządzenia nr 1303/2013;
2)
może być przeprowadzona w:
a)
każdym miejscu bezpośrednio związanym z realizacją operacji,
b)
sposób, o którym mowa w art. 125 ust. 6 rozporządzenia nr 1303/2013, z uwzględnieniem w szczególności:
występowania nieprawidłowości w realizowanych operacjach w latach poprzednich,
wysokości kwoty dofinansowania, określonej w umowie o dofinansowanie i złożoności realizowanych operacji,
c)
celu sprawdzenia podjętych przez podmiot kontrolowany działań, o których mowa w § 14 ust. 3.
§  3. 
Kontrole, o których mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 oraz art. 28 ust. 1 ustawy, są przeprowadzane przez zespół kontrolujący składający się co najmniej z dwóch osób, zwanych dalej "kontrolującymi".
§  4. 
1. 
O terminie oraz zakresie planowanej kontroli zawiadamia się podmiot, u którego ma być przeprowadzona kontrola, co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli.
2. 
Kontrola może być również przeprowadzona przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli:
1)
na wniosek podmiotu, u którego ma być przeprowadzona kontrola, lub
2)
jeżeli wymaga tego specyfika operacji, po uzyskaniu pisemnej zgody podmiotu, u którego ma być przeprowadzona kontrola.
3. 
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku kontroli przeprowadzanej w:
1)
wyniku uzyskania informacji o niewłaściwej realizacji operacji;
2)
celu sprawdzenia podjęcia przez podmiot kontrolowany działań, o których mowa w § 14 ust. 3.
§  5. 
Jeżeli w trakcie kontroli jest konieczne zapoznanie się z informacjami niejawnymi, informacje te udostępnia się na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1167).
§  6. 
Wzór imiennego upoważnienia do wykonywania czynności w ramach kontroli, o których mowa w § 1 pkt 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Kontrolujący dokonują ustaleń stanu faktycznego na podstawie dowodów zebranych w toku kontroli.
2. 
Dowodami są w szczególności dokumenty i inne nośniki informacji, opinie biegłych, jak również pisemne wyjaśnienia i oświadczenia oraz inne zabezpieczone przedmioty.
3. 
Podmiot kontrolowany przedstawia podczas kontroli, na żądanie kontrolujących, dokumenty związane z przedmiotem kontroli oraz udziela szczegółowych wyjaśnień.
4. 
W przypadku odmowy przedstawienia dokumentu lub udzielenia wyjaśnień, zgodnie z ust. 3, nie uwzględnia się zastrzeżeń, o których mowa w § 13 ust. 1, złożonych w tym zakresie przez podmiot kontrolowany.
§  8. 
1. 
W razie potrzeby ustalenia stanu obiektu lub innych składników majątkowych albo przebiegu określonych czynności kontrolujący mogą przeprowadzić oględziny.
2. 
Oględziny przeprowadza się w obecności podmiotu kontrolowanego lub osoby upoważnionej do reprezentowania podmiotu kontrolowanego, odpowiedzialnej za obiekt lub inne składniki majątkowe poddane oględzinom.
3. 
Informacja dotycząca przeprowadzonych oględzin oraz ustalenia dokonane w ich trakcie są zamieszczane w informacji pokontrolnej, o której mowa w art. 30 ust. 5 ustawy, zwanej dalej "informacją pokontrolną".
§  9. 
1. 
W przypadkach uznanych przez kontrolujących za konieczne w celu udokumentowania stanu faktycznego lub zachowania odpowiednich dowodów kontroli potwierdzających wykonanie czynności kontrolnych (śladów rewizyjnych), podmiot kontrolowany lub osoba upoważniona do reprezentowania podmiotu kontrolowanego potwierdza podpisem zgodność z oryginałem odpisów i wyciągów, w tym także dotyczących zestawień i obliczeń sporządzonych na potrzeby kontroli.
2. 
O odmowie dokonania czynności, o której mowa w ust. 1, kontrolujący umieszczają adnotację w informacji pokontrolnej.
§  10. 
1. 
Zebrane w toku kontroli dowody w razie potrzeby kontrolujący odpowiednio zabezpieczają, w szczególności przez oddanie na przechowanie, za pokwitowaniem, osobie upoważnionej do reprezentowania podmiotu kontrolowanego.
2. 
Zabezpieczone dowody będące dokumentami, w tym opinie biegłych, pisemne wyjaśnienia i oświadczenia, są dołączane do informacji pokontrolnej. Do informacji tej dołącza się także wykaz pozostałych zabezpieczonych dowodów.
§  11. 
O ujawnionych w toku kontroli okolicznościach wskazujących na popełnienie przestępstwa kontrolujący niezwłocznie zawiadamiają na piśmie kierownika podmiotu kontrolującego.
§  12. 
1. 
Kontrolujący sporządzają na piśmie, podpisują i przekazują podmiotowi kontrolowanemu informację pokontrolną w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
2. 
Informacja pokontrolna zawiera w szczególności:
1)
datę i miejsce przeprowadzenia kontroli;
2)
podstawę prawną przeprowadzenia kontroli;
3)
nazwę i adres podmiotu kontrolowanego;
4)
podmiot kontrolujący z podaniem imion, nazwisk i stanowisk służbowych kontrolujących;
5)
zakres kontroli;
6)
ustalenia z przeprowadzonej kontroli.
§  13. 
1. 
Podmiot kontrolowany może zgłosić zastrzeżenia do treści informacji pokontrolnej.
2. 
Jeżeli podmiot kontrolowany nie zgłasza zastrzeżeń do informacji pokontrolnej, podpisuje dwa egzemplarze otrzymanej informacji pokontrolnej i jeden z nich przekazuje podmiotowi kontrolującemu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tej informacji.
3. 
Zastrzeżenia z ich uzasadnieniem do treści informacji pokontrolnej wraz z dwoma niepodpisanymi egzemplarzami informacji pokontrolnej podmiot kontrolowany przekazuje podmiotowi kontrolującemu w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.
4. 
W przypadku przekroczenia terminu określonego w ust. 3, podmiot kontrolujący odmawia rozpatrzenia zgłoszonych zastrzeżeń, informując o tym, na piśmie, podmiot kontrolowany.
5. 
Rozpatrując zgłoszone zastrzeżenia, kontrolujący mogą podjąć dodatkowe czynności kontrolne w celu ustalenia zasadności zastrzeżeń.
6. 
W przypadku stwierdzenia zasadności zgłoszonych zastrzeżeń, kontrolujący zmieniają lub uzupełniają tę część informacji pokontrolnej, której dotyczyły zastrzeżenia, i przekazują podmiotowi kontrolowanemu do podpisu zmienioną lub uzupełnioną informację pokontrolną w dwóch egzemplarzach.
7. 
W przypadku nieuwzględnienia zgłoszonych zastrzeżeń, w całości lub w części, kontrolujący przekazują informację w tym zakresie, wraz z uzasadnieniem, podmiotowi kontrolowanemu i ponownie przekazują podmiotowi kontrolowanemu do podpisu informację pokontrolną w dwóch egzemplarzach.
8. 
Podmiot kontrolowany w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji pokontrolnej, o której mowa w ust. 6 albo 7, przekazuje podmiotowi kontrolującemu:
1)
podpisany egzemplarz informacji pokontrolnej albo
2)
jeden egzemplarz niepodpisanej informacji pokontrolnej - w przypadku odmowy jej podpisania.
9. 
W przypadku odmowy podpisania informacji pokontrolnej podmiot kontrolowany może przekazać podmiotowi kontrolującemu wraz z egzemplarzem informacji, o której mowa w ust. 8 pkt 2, uzasadnienie odmowy podpisania tej informacji.
10. 
Odmowa podpisania informacji pokontrolnej lub nieprzekazanie podpisanej informacji pokontrolnej w terminie, o którym mowa w ust. 2, nie wstrzymuje wykonania zaleceń pokontrolnych.
§  14. 
1. 
Podmiot kontrolujący sporządza na piśmie zalecenia pokontrolne i przekazuje je podmiotowi kontrolowanemu, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami ujawnionymi w toku kontroli.
2. 
Zalecenia pokontrolne, o których mowa w ust. 1, zawierają uwagi i wnioski zmierzające do usunięcia uchybień i nieprawidłowości stwierdzonych w czasie kontroli.
3. 
Podmiot kontrolowany, w terminie wyznaczonym w zaleceniach pokontrolnych, nie krótszym jednak niż 14 dni, informuje podmiot kontrolujący o działaniach podjętych w celu wykonania zaleceń pokontrolnych, a w przypadku niepodjęcia takich działań - o przyczynach takiego postępowania.
§  15. 
Informacja pokontrolna jest przechowywana wraz z dokumentacją związaną z realizacją operacji w ramach programu operacyjnego.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

....................................................................................... ................................, dnia .......................
(nazwa i adres organu zarządzającego kontrolę)
UPOWAŻNIENIE NR ...

DO WYKONYWANIA CZYNNOŚCI KONTROLNYCH

Na podstawie art. 30 ust. 1 oraz .............1) ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju

sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (Dz. U. poz. 1358 oraz z 2016 r.

poz. 1203) upoważniam Panią/Pana ...........................................................................................................................................

(imię, nazwisko i stanowisko służbowe lub funkcja)
zatrudnioną(-nego) w ...................................................................................................................................... do wykonywania
czynności kontrolnych.
Miejsce wykonywania czynności kontrolnych: ...........................................................................................................................
Zakres czynności kontrolnych: ....................................................................................................................................................
Upoważnienie jest ważne od dnia wystawienia do dnia ..............................................................................................................
.....................................................................................................
(pieczątka imienna i podpis organu zarządzającego kontrolę)
_____________________________________________

1) Wpisać art. 27 ust. 1 pkt 1 lub art. 28 ust. 1.

Opis techniczny: upoważnienie ma format A4 (210 x 297 mm).
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 1909 i 2091).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1645

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy sposób, tryb oraz terminy przeprowadzania kontroli realizacji strategii rozwoju lokalnego oraz w odniesieniu do operacji w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" oraz wzór upoważnienia do wykonywania czynności w ramach tych kontroli.
Data aktu: 21/09/2016
Data ogłoszenia: 07/10/2016
Data wejścia w życie: 22/10/2016