Sposób przeprowadzenia licytacji elektronicznej ruchomości w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 września 2016 r.
w sprawie sposobu przeprowadzenia licytacji elektronicznej ruchomości w sądowym postępowaniu egzekucyjnym

Na podstawie art. 87911 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1) 1
 sposób przeprowadzenia sprzedaży ruchomości w drodze licytacji elektronicznej oraz
2)
sposób wykorzystania systemu teleinformatycznego obsługującego licytację elektroniczną do czynności, o których mowa w art. 87910 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.
§  2.  [Definicje]
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
systemie teleinformatycznym - rozumie się przez to system teleinformatyczny obsługujący licytację elektroniczną;
2) 2
 użytkowniku - rozumie się przez to osobę fizyczną posiadającą konto w systemie teleinformatycznym;
3)
operatorze - rozumie się przez to Krajową Radę Komorniczą;
4)
komorniku - rozumie się przez to komornika i asesora komorniczego;
5)
aktach sprawy - rozumie się przez to zbiór dokumentów dotyczących licytacji elektronicznej utrwalonych wyłącznie w systemie teleinformatycznym;
6)
loginie - rozumie się przez to niepowtarzalne i przyporządkowane do użytkownika dane wykorzystywane przez użytkownika do uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym;
7)
haśle - rozumie się przez to poufne dane wykorzystywane przez użytkownika do uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym;
8) 3
 uwierzytelnieniu - rozumie się przez to proces elektroniczny, który umożliwia identyfikację elektroniczną użytkownika w systemie teleinformatycznym, przy czym proces ten może nastąpić także przy wykorzystaniu węzła krajowego, o którym mowa w art. 21a ust. 2 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1797 oraz z 2023 r. poz. 1234);
9)
koncie - rozumie się przez to zbiór danych określających użytkownika wraz z zasobami systemu teleinformatycznego przyporządkowanymi do tego użytkownika.
§  3.  [Dostępność licytacji elektronicznej; obwieszczenie o licytacji]
1. 
Licytacja elektroniczna jest dostępna w systemie teleinformatycznym wyłącznie dla komornika oraz użytkowników biorących w niej udział.
2. 
Obwieszczenie o licytacji elektronicznej udostępnia się za pośrednictwem strony internetowej operatora. Zapoznanie się z obwieszczeniem nie wymaga uwierzytelnienia.
§  4.  [Założenie konta użytkownika]
1. 
Konto zakłada się w systemie teleinformatycznym po złożeniu wniosku o założenie konta użytkownika. Wniosek ten zawiera:
1)
imiona i nazwisko wnioskodawcy, numer PESEL, o ile został mu nadany, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, w którym wydano ten dokument;
2)
adres poczty elektronicznej oraz adres do korespondencji;
3)
wskazanie hasła umożliwiającego uwierzytelnienie;
4)
wskazanie adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu komórkowego, na które mają być wysyłane powiadomienia o zamieszczeniu pisma, o ile wnioskodawca chce otrzymywać takie powiadomienia;
5) 4
 oświadczenie wnioskodawcy, że dane, o których mowa w pkt 1 i 2, są prawdziwe oraz że zapoznał się z pouczeniem co do sposobu i skutków doręczeń dokonywanych zgodnie z § 9a.
2. 
Wniosek o założenie konta użytkownika składa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
3. 
Osoba nieposiadająca numeru PESEL składa wniosek za pośrednictwem wybranego komornika sądowego.
4. 
Warunki dotyczące hasła, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, w szczególności liczba, rodzaj i wielkość znaków, są udostępniane przed złożeniem wniosku o założenie konta użytkownika za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
5. 
Imiona, nazwisko oraz numer PESEL podlegają automatycznej weryfikacji w rejestrze PESEL.
6. 
W razie negatywnego wyniku weryfikacji zawiadamia się osobę składającą wniosek o odmowie założenia konta. W zawiadomieniu podaje się przyczynę tej odmowy i poucza o możliwości złożenia ponownego wniosku za pośrednictwem wybranego komornika sądowego.
7. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 6, komornik zakłada osobie składającej wniosek konto w systemie teleinformatycznym, po przeprowadzeniu weryfikacji jej tożsamości.
8. 
Osobę składającą wniosek zawiadamia się o założeniu konta w systemie teleinformatycznym; w zawiadomieniu podaje się login.
9. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 6 i 8, doręcza się wnioskodawcy na podany, we wniosku, adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego wnioskodawcy.
10.  5
 Użytkownik ma obowiązek niezwłocznie aktualizować dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1, o czym należy pouczyć użytkownika w zawiadomieniu o założeniu konta.
11. 
Użytkownik jest uprawniony do zmiany hasła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§  5.  [Zalogowanie na konto użytkownika]
Konto użytkownika jest udostępniane wyłącznie po uwierzytelnieniu, które następuje za pomocą loginu i hasła.
§  6.  [Brak ograniczenia liczby licytacji; usunięcie konta ze względu na brak aktywności]
1. 
Użytkownik może brać udział w nieograniczonej liczbie licytacji za pośrednictwem konta.
2. 
W razie braku uwierzytelnienia użytkownika w okresie roku, jego konto w systemie teleinformatycznym może być usunięte, o czym należy pouczyć użytkownika w zawiadomieniu o założeniu konta.
§  7.  [Przystąpienie do przetargu]
1. 
Użytkownik zgłasza przystąpienie do przetargu.
2. 
Użytkownik, wraz z przystąpieniem do przetargu, składa oświadczenie, że nie zachodzą wobec niego podstawy do wyłączenia od udziału w przetargu.
3.  6
 W momencie zgłoszenia przez użytkownika przystąpienia do przetargu dochodzi do przypisania użytkownikowi unikalnego identyfikatora licytanta.
§  8.  [Oświadczenie o występowaniu w imieniu osoby trzeciej]
1. 
Użytkownik będący pełnomocnikiem, przedstawicielem ustawowym albo osobą uprawnioną do działania w imieniu osoby prawnej albo innej jednostki organizacyjnej posiadającej zdolność prawną, przystępując do przetargu, oświadcza, że występuje w imieniu osoby trzeciej.
2.  7
 Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Do oświadczenia załącza się w systemie teleinformatycznym utrwalone w postaci elektronicznej kopie dokumentów potwierdzających uprawnienie do występowania w imieniu osoby trzeciej.
3. 
Komornik potwierdza w systemie teleinformatycznym uprawnienia pełnomocnika, przedstawiciela ustawowego albo osoby uprawnionej do działania w imieniu osoby prawnej albo innej jednostki organizacyjnej posiadającej zdolność prawną.
§  9.  8
 (uchylony).
§  9a.  9 [Zamieszczenie wezwania lub zawiadomienia w systemie elektronicznym]
 Wezwanie do uzupełnienia danych, złożenia rękojmi lub przedłożenia dokumentów oraz zawiadomienie o odmowie dopuszczenia do przetargu uważa się za doręczone z dniem zamieszczenia ich w systemie teleinformatycznym. Powiadomienie o zamieszczeniu wezwania lub zawiadomienia doręcza się wnioskodawcy na podany przez niego adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 4.
§  10.  [Dokonanie postąpienia]
1. 
Dokonanie postąpienia wymaga:
1)
uwierzytelnienia się na koncie użytkownika;
2)
utworzenia oświadczenia o postąpieniu;
3)
zatwierdzenia oświadczenia o postąpieniu.
2. 
Niezwłocznie po dokonaniu postąpienia w aktach sprawy jest automatycznie umieszczane potwierdzenie dokonania postąpienia.
3. 
W trakcie licytacji w systemie teleinformatycznym ujawnia się licytantom najwyższą aktualną cenę i unikalny identyfikator licytanta, który ją ofiaruje, oraz czas pozostały do zakończenia licytacji. Każdemu postąpieniu przypisuje się inny numer porządkowy. Dane osobowe licytanta przed zakończeniem licytacji są ujawniane wyłącznie komornikowi sądowemu.
§  11.  [Zakończenie licytacji elektronicznej]
1.  10
 Zakończenie licytacji elektronicznej następuje automatycznie w chwili wskazanej w obwieszczeniu o licytacji, a jeżeli doszło do jej automatycznego odroczenia, z momentem wskazanym w art. 8796 § 21 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.
2. 
W chwili zakończenia licytacji następuje automatyczne ustalenie licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę.
§  12.  [Złożenie wniosku o wybór przedsiębiorcy lub przedsiębiorstwa]
Wniosek o dokonanie wyboru przedsiębiorcy albo przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 87910 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, może być złożony przez wierzyciela będącego użytkownikiem.
§  13.  [Ogłoszenie o zamiarze sprzedaży ruchomości bezpośrednio po ich zajęciu]
1. 
Komornik ogłasza za pośrednictwem systemu teleinformatycznego o zamiarze dokonania czynności, o których mowa w art. 87910 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Użytkownik składa ofertę nabycia ruchomości za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
2. 
Do złożenia oferty, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepis § 10 ust. 1.
§  14.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2017 r.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
2 § 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
3 § 2 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
4 § 4 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
5 § 4 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
6 § 7 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
7 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
8 § 9 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
9 § 9a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
10 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1644) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024