Zakres, tryb i terminy przekazywania przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w imieniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 11 lipca 2016 r.
w sprawie zakresu, trybu i terminów przekazywania przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w imieniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Na podstawie art. 38zh ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1866, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
BFG - należy przez to rozumieć Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
2)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym;
3)
kasie - należy przez to rozumieć spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, o której mowa w ustawie z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450, z późn. zm.);
4)
Kasie Krajowej - należy przez to rozumieć Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową, o której mowa w ustawie z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
5)
deponencie - należy przez to rozumieć deponenta, o którym mowa w art. 38l pkt 1 ustawy;
6)
środkach gwarantowanych - należy przez to rozumieć środki pieniężne, o których mowa w art. 38l pkt 2 ustawy;
7)
wierzytelności deponenta - należy przez to rozumieć środki gwarantowane, o których mowa w art. 38l pkt 2 ustawy, bez ograniczenia do wysokości kwoty, o której mowa w art. 38p ust. 1 ustawy;
8)
obowiązkowej opłacie - należy przez to rozumieć opłatę wnoszoną w okresach kwartalnych przez kasę na rzecz BFG, na zasadach określonych w art. 13c ustawy.
§  2. 
1. 
Kasa Krajowa, na podstawie danych uzyskanych od kas, sporządza informacje o podstawach naliczania oraz o kwotach obowiązkowej opłaty poszczególnych kas według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Informacje są sporządzane według stanu na dzień stanowiący podstawę naliczania obowiązkowej opłaty, na koniec kwartału bezpośrednio poprzedzającego kwartał, którego opłata dotyczy.
3. 
Kasa Krajowa przekazuje do BFG informacje, o których mowa w ust. 1, do dnia, w którym upływa termin do wniesienia obowiązkowej opłaty, ustalony przez Radę BFG w formie uchwały.
§  3. 
1. 
W przypadku zmiany informacji, o których mowa w § 2 ust. 1, przekazanych za poprzednie kwartały, Kasa Krajowa jest zobowiązana do sporządzenia informacji w wersji skorygowanej według stanu na koniec kwartału, którego dotyczy zmiana, w zakresie dotyczącym wszystkich kas bez względu na to, czy dane będące podstawą sporządzenia informacji uległy zmianie.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, sporządzone według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, Kasa Krajowa przekazuje do BFG w terminie 14 dni po upływie kwartału, w którym dokonano zmiany informacji.
§  4. 
1. 
Kasa Krajowa, na podstawie danych uzyskanych od kas, sporządza informacje o wartości wierzytelności deponentów poszczególnych kas oraz o wartości środków gwarantowanych w tych kasach według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Informacje są sporządzane według stanu na koniec każdego miesiąca.
3. 
Informacje powinny być zgodne z danymi zawartymi w systemie wyliczania, o którym mowa w art. 38l pkt 5 ustawy.
4. 
Kasa Krajowa przekazuje do BFG informacje, o których mowa w ust. 1, do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu każdego miesiąca.
§  5. 
1. 
Informacje, sporządzone według wzorów określonych w załącznikach nr 1 lub 2 do rozporządzenia, są przekazywane do BFG w postaci elektronicznej, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Informacje są przekazywane do BFG w dokumentach elektronicznych w formacie XML zgodnych ze schematem XSD, udostępnionym na stronie internetowej BFG.
3. 
Uwarunkowania organizacyjno-techniczne, które powinny być spełnione przy przekazywaniu informacji do BFG, oraz zasady nadawania identyfikatorów wyróżniających kasy i Kasę Krajową, a także tworzenia i nazywania dokumentów elektronicznych zawierających informacje przekazywane do BFG, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Informacje, sporządzone według wzorów określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (Dz. Urz. UE L 257 z 28.08.2014, str. 73), weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, złożonym przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Kasy Krajowej.
2. 
Kasa Krajowa zgłasza do BFG w formie pisemnej imię, nazwisko, służbowy adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu służbowego osób, o których mowa w ust. 1, według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  7. 
Informacje za I i II kwartał 2016 r. o podstawie naliczania oraz o wysokości wniesionej obowiązkowej opłaty, sporządzone odrębnie, na podstawie danych uzyskanych od kas, zgodnie z § 2 ust. 2 oraz ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, Kasa Krajowa przekazuje do BFG w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Kasa Krajowa sporządza po raz pierwszy informacje na podstawie danych, o których mowa w § 4, uzyskanych od kas, według stanu na dzień 31 sierpnia 2016 r., zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Informacje, o których mowa w § 4, za okres sprawozdawczy przypadający przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, których termin przekazania mija po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, Kasa Krajowa sporządza i przekazuje do BFG na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  9. 
Przed przekazaniem po raz pierwszy informacji, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, Kasa Krajowa zgłasza do BFG w formie pisemnej imię, nazwisko, służbowy adres poczty elektronicznej oraz służbowy numer telefonu kontaktowego osób, o których mowa w § 6, według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  10. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 września 2013 r. w sprawie zakresu, trybu i terminów przekazywania przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w imieniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. poz. 1022).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

...................................

identyfikator wyróżniający Kasę Krajową

Krajowa Spółdzielcza Kasa

Oszczędnościowo-Kredytowa

Informacja o podstawach naliczania oraz o kwotach obowiązkowej opłaty

spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych za ..... kwartał .... roku

(według stanu na ......................)

Numer

wiersza/

kolumny

Identyfikator wyróżniający

kasę

Nazwa kasy

siedziba

Podstawa naliczania obowiązkowej opłaty Stawka

obowiązkowej

opłaty zgodnie

z uchwałą Rady

BFG

(w %)

Obowiązkowa

opłata należna

BFG

(kolumna 1 x

kolumna 4)

(0,00 zł)

Zmiana

obowiązkowej

opłaty

(0,00 zł)

Numer rachunku

kasy

Uwagi
Wartość łącznie

(kolumna 2 +

kolumna 3)

(0,00zł)

Wartość aktywów

(0,00 zł)

Wartość

zobowiązań

pozabilansowych

(0,00 zł)

1 2 3 4 5 6 7 8
1 kasa 1
... ...
N kasa N
X X Razem kasy

data ..................................................

sporządził ........................................

e-mail służbowy ..............................

tel. służbowy ...................................

ZAŁĄCZNIK Nr  2

.........................................

identyfikator wyróżniający Kasę Krajową

Krajowa Spółdzielcza Kasa

Oszczędnościowo-Kredytowa

Informacja o wartości wierzytelności deponentów oraz

o wartości środków gwarantowanych

w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

według stanu na dzień ....................

Numer

wiersza/

kolumny

Identyfikator

wyróżniający

kasę

Nazwa

kasy

siedziba

Przedziały kwotowe Liczba

deponentów

Wartość

wierzytelności

deponentów

(0,00 zł)

Wartość

środków

gwarantowanych

(0,00 zł)

1 2 3
1 kasa 1 nie wyższa niż równowartość 50 000 euro
wyższa niż równowartość 50 000 euro i nie

wyższa niż równowartość 100 000 euro

wyższa niż równowartość 100 000 euro i nie

wyższa niż równowartość 150 000 euro

wyższa niż równowartość 150 000 euro
Łącznie:
... ...... nie wyższa niż równowartość 50 000 euro
wyższa niż równowartość 50 000 euro i nie

wyższa niż równowartość 100 000 euro

wyższa niż równowartość 100 000 euro i nie

wyższa niż równowartość 150 000 euro

wyższa niż równowartość 150 000 euro
Łącznie:
N kasa N nie wyższa niż równowartość 50 000 euro
wyższa niż równowartość 50 000 euro i nie

wyższa niż równowartość 100 000 euro

wyższa niż równowartość 100 000 euro i nie

wyższa niż równowartość 150 000 euro

wyższa niż równowartość 150 000 euro
Łącznie:
X X Razem

kasy

nie wyższa niż równowartość 50 000 euro
wyższa niż równowartość 50 000 euro i nie

wyższa niż równowartość 100 000 euro

wyższa niż równowartość 100 000 euro i nie

wyższa niż równowartość 150 000 euro

wyższa niż równowartość 150 000 euro
Łącznie:

data ........................................

sporządził ..............................

e-mail służbowy ....................

tel. służbowy..........................

ZAŁĄCZNIK Nr  3

UWARUNKOWANIA ORGANIZACYJNO-TECHNICZNE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI DO BFG ORAZ ZASADY NADAWANIA IDENTYFIKATORÓW WYRÓŻNIAJĄCYCH KASY I KASĘ KRAJOWĄ, TWORZENIA I NAZYWANIA DOKUMENTÓW ELEKTRONICZNYCH ZAWIERAJĄCYCH INFORMACJE PRZEKAZYWANE DO BFG W POSTACI ELEKTRONICZNEJ

1.
Identyfikatory wyróżniające kasy oraz identyfikator wyróżniający Kasę Krajową, wypełniane w załącznikach nr 1 i 2, oznaczają numer nadany przez Komisję Nadzoru Finansowego.
2.
Informacje przekazywane są do BFG przez Kasę Krajową w postaci pliku w formacie XML, zgodnym ze specyfikacją XSD, udostępnioną na stronie internetowej BFG (www.bfg.pl).
3.
Nazwa pliku wymienionego w pkt 2 powinna być zgodna ze wzorem:

xxxxx_rrrrmm

w którym:

xxxxx - stanowią oznaczenie Kasy Krajowej, przekazującej informacje, utworzone w sposób określony w pkt 1,

rrrrmm - stanowią cyfry określające odpowiednio - rok (cztery pierwsze znaki) i miesiąc (dwa kolejne znaki), w którym przypada dzień sprawozdawczy, na który stan danych finansowych był podstawą do sporządzenia informacji.

Jeżeli plik jest tworzony dla przekazania korekty informacji, nazwę pliku należy uzupełnić, dodając po części nazwy, utworzonej w powyższy sposób, znaki: "_ki", gdzie "i" oznacza numer ponownie przekazywanej informacji.

4.
Uwarunkowania organizacyjno-techniczne, które powinny być spełnione przy przesyłaniu informacji do BFG:
-
podpisanie pliku podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu,
-
pobranie certyfikatu BFG ze strony internetowej BFG (www.bfg.pl),
-
zaszyfrowanie kluczem publicznym BFG wiadomości pocztowej, zawierającej podpisane załączniki,
-
szyfrowanie powinno być zgodne ze standardem S/MIME.
5.
W temacie wiadomości pocztowej przesyłanej do BFG, zawierającej podpisane załączniki, powinno znaleźć się oznaczenie nazwy przesyłki w poniższym brzmieniu:

nazwa pliku_Kasa Krajowa

w którym nazwa pliku jest ustalona, w zależności od rodzaju przekazywanego pliku, zgodnie z pkt 3.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Lista osób

upoważnionych do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych

Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej na potrzeby podpisywania

informacji w trybie § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2016 r. w sprawie

zakresu, trybu i terminów przekazywania przez Krajową Spółdzielczą Kasę

Oszczędnościowo-Kredytową informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

w imieniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych1)

1 Imię Rodzaj

zgłoszenia2

Nazwisko
Służbowy adres poczty

elektronicznej

zgłoszenie

nowej

osoby

Nr telefonu służbowego
wykreślenie

osoby

z listy

Sposób reprezentacji:3) jednoosobowa łączna4)

Opis sposobu wykonywania reprezentacji

łącznej: ......................................................

aktualizacja

danych

2 Imię Rodzaj
Nazwisko zgłoszenia2
Służbowy adres poczty

elektronicznej

zgłoszenie

nowej

osoby

Nr telefonu służbowego
Sposób reprezentacji:3 jednoosobowa łączna4)

Opis sposobu wykonywania reprezentacji

łącznej: .....................................................

wykreślenie

osoby

z listy

aktualizacja

danych

............................................................................................................... ..................................................................................................................................................
(miejscowość, data) (pieczęcie i podpisy osób upoważnionych do

reprezentacji Kasy Krajowej5)

________________________________________________

1) W przypadku zgłoszenia więcej niż 2 osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków

majątkowych Kasy Krajowej, należy wydrukować dodatkowy formularz i odpowiednio ponumerować strony.

2) Należy wstawić znak ✓ w odpowiednie pole.

3) Należy wstawić znak ✓ w odpowiednie pole wskazujące sposób reprezentacji.

4) W przypadku reprezentacji łącznej należy opisać sposób jej wykonywania.

5) Osoby upoważnione do reprezentacji Kasy Krajowej mogą być również osobami objętymi zgłoszeniem.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1069

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, tryb i terminy przekazywania przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w imieniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Data aktu: 11/07/2016
Data ogłoszenia: 21/07/2016
Data wejścia w życie: 21/08/2016